Virtuální realita | HTC Vive

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

  • Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě
  • Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální
  • I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp
Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Negativa: Nepohodlí a rozlišení

S delším hraním je však spojena nepříjemnost, která se bude odstraňovat hodně těžko – pocení obličeje pod brýlemi. Ačkoliv brýle netěsní nijak dokonale a kolem nosu zůstávají viditelné průduchy, Vive zároveň není nijak prodyšný. I po desetiminutovém hraní si tak budete brýle sundávat se zapařeného a rudého obličeje.

Druhým neduhem je potom nedostatečné rozlišení displejů, které je jak v případě HTC Vive, tak Oculusu Rift 1 080 × 1 200 pro každé oko. A to je zkrátka málo – pokud se v zorném poli objeví drobné objekty nebo třeba text, velmi snadno si všimnete nejen mřížky tvořící matrici displeje, ale na hranách dokážete rozeznat i jednotlivé subpixely. Pro další generace zařízení pro virtuální realitu je tak důležité minimálně rozlišení 4K pro každé oko.

Stejně tak bude ale důležité, aby se virtuální realita stala bezdrátovou záležitostí. To lze nyní vyřešit buď počítačem v batohu, což mnozí výrobci zkoušejí, ale primárně bezdrátovými brýlemi. Technologii pro komunikaci bez těžkého čtyřžilového kabelu již vyvíjí Intel pod názvem DisplayLink XR a teoreticky by měla být připravena jak pro HTC Vive tak Oculus Rift.

Klepněte pro větší obrázek
HTC Vive není žádný střízlík, váží téměř půl kila. I proto je třeba brýle k halvě připevnit masivním popruhem, který může brzy tlačit

Do té doby za sebou uživatelé budou tahat těžký kabel, který je jednak třeba překračovat, ale hlavně může brýle nepříjemně stahovat z hlavy.

Oklamaný mozek = nejlepší spojenec VR

Do virtuální reality se vžijete opravdu jednoduše – i když si chcete v podvědomí udržet myšlenku na to, že se stále pohybujete jen po obýváků, často to nejde. Nejlépe to budou demonstrovat dvě situace, které se při hraní ve VR snadno přihodí.

Ta první bude spojena s lukostřelbou, kterou si pravděpodobně každý vyzkouší v rámci dodávaného balíku miniher The Lab přímo od HTC. V téhle sestřelujete z hradeb vlny nepřátel, které se snaží proniknout ke dveřím do vaší pevnosti. To ale nehraje roli, tady je důležité to, jak fungují samotné ovladače v kombinaci s domýšlivostí mozku.

Pokud ve hře natahujete virtuální tětivu luku, ovladač začne mírně vibrovat a mozek si k tomu připojí další vjem, který zná z běžného světa – odpor, který by měla tětiva při natažení klást. To ovladače samozřejmě simulovat nemohou, jenže mozek je tak dokonale zmaten, že si odpor opravdu začnete uvědomovat.

A není to jediný okamžik, kdy vás mozek snadno oklame díky vjemům známých z reálného světa. Stejně tak budete téměř reálně cítit hmotnost herních objektů i když v ruce držíte stále stejně těžký ovladač. Pokud po vás ve hře poletí velká dřevěná krabice, můžete si být jisti, že se jí jednak pořádně leknete a stejně tak budete mít reálný pocit, že jste ji chytli.

Článek pokračuje v poslední kapitole, kde koukneme na filmy i porno ve VR

Témata článku: Technologie, Intel, Virtuální realita, Xbox, HTC Vive, Rozšířená realita, Brýle, Oculus Rift, HTC, Virtuální, Přívětivost, Použitý displej, Zorné pole, Poslední kapitola, Virtuální realita hry, Vive pro, Digitální obsah, Kapitola, Okolní objekt, Virtuální 3D brýle, Velryba, InSight, Avatar, Nový způsob, Ideální zařízení, Msi notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF