Dlouhodobý test Dimage 7

Již před rokem přišla Minolta na trh se svým nejdražším modelem digitálního fotoaparátu – pomineme-li ovšem DiMAGE RD3000, který se příliš neujal. A právě model DiMAGE 7, který i přes vyšší cenu nabízí vysoké rozlišení a objektiv s velkým rozsahem, jsme si zapůjčili na dlouhodobý test.
Tento článek najdete v časopisu Computer 7/02, který vyšel 11. dubna 2002
Daniel Mikšík, Petr Bubeníček

Výbava

Vzhledem k zařazení DiMAGE 7 do kategorie poloprofesionálních digitálních fotoaparátů by výčet jejích vlastností a funkcí významně přesáhl rozsah této recenze; zaměříme se proto pouze na ty nejdůležitější.

Sítnici tohoto digitálního oka tvoří čip CCD obsahující celkem 5,24 miliónů světlocitlivých buněk (pro vytváření obrazu je z nich skutečně používáno 4,95 miliónu), světlo k němu přivádí objektiv se světelností F2,8–3,5, sedminásobným zoomem a manuálním posuvem, vytvářený obraz je odesílán buď na LCD monitor nebo do výklopného elektronického hledáčku. Nejkratší mrknutí závěrky trvá 1/2000 s, nejdelší může v režimu trvalého otevření závěrky plně určit uživatel, vybrat si lze dále mezi zaostřováním na široké zaostřovací pole a zaostřováním bodovým – potom je možné zaostřovací bod přesouvat prakticky po celé ploše obrazu. Jako zrcadlovka je tento aparát označován díky svému vybavení klasickými snímacími režimy: automatickým (P), automatickým s prioritou clony (A) a prioritou času (S) a režimem manuálním (M). Pochopitelně nechybí nezbytná výbava všech lepších digitálních fotoaparátů, tedy volba citlivosti snímače (zde v rozmezí 100–800 ISO), vyvážení bílé včetně manuálního a funkce korekce expozice.

Jak se fotilo

Je třeba přiznat, že oceněními ověnčená sedmička nás poněkud zaskočila. Za přibližně stejnou cenu je totiž možné koupit těžkotonážní analogový fotoaparát. Fotograf amatér i profesionál má v této cenové hladině zafixované poněkud bytelnější stroje, než ze všech stran plastikové tělo sedmičky. A i když si uvědomíme, že k fotoaparátu je dodáván zabudovaný a v digitální fotografii poněkud nevšední objektiv s rozsahem 28–200 mm, a strhneme od výsledné ceny řekněme 20 tisíc, stále jsme na poměrně vysokých třiceti tisících. Zde však končí ne zcela férové srovnání s analogem. Digitální technika je totiž bohužel stále ještě poměrně drahá.

Klepněte pro větší obrázek

Minolta 7 se v našem dlouhodobém testu dostala do mnoha různých situací. Cestovala do Londýna, Walesu, fotilo se s ní i pro Computer a Osobní finance, na koncertech a podobně. Dá se říci, že obstála poměrně dobře. Konstruktéři z Minolty totiž mají své zkušenosti s tím, jak postavit dobrý fotoaparát. Ovládání je promyšlené, ale jisté problémy se našly. Nepříliš dobře je umístěno tlačítko AF/AL, po jehož zmáčknutí si fotoaparát zapamatuje aktuální expozici. Velmi dobře je naopak míněno spojení otočného kroužku vedle spouště s určením clony, teploty chromatičnosti a podobně. Je opravdu škoda, že nebylo „na povrch“ vyvedeno i tlačítko pro změnu způsobů expozice. Ty je třeba střídat v menu. Atypicky umístěný prostor pro baterie způsobuje, že Minolta DiMAGE 7 sice padne do ruky, ale převažuje se na stranu. Nevýhodou jsou i atypicky velká dvířka od USB, která otevírání a zavírání nevydrží příliš dlouho. Sám objektiv nás nikterak nenadchl. Jeho podání je totiž ve všech ohniskových vzdálenostech až příliš měkké.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
1:1, 1:7, portrét (u všech fotografií použito ISO 800). Větší obrázky jsou v plném rozlišení 1600x1200 a mají velikost okolo 400 kB.

Zrcadlo nebo displej?

Minolta DiMAGE 7 je fotoaparát do jisté míry revoluční, protože v sobě nese konstrukční prvky analogových zrcadlovek a ty kombinuje se základním prvkem digitálních kamer. Není ovšem zřejmé, zda budoucnost drahých digitálních fotoaparátů tkví právě v jejich podobnosti s kamerami. Pohled do objektivu přes pouhé zrcadlo je totiž výrazně lepší než přes stále ještě nedostatečně přesný elektronický hledáček. Chce-li Minolta konkurovat svým soupeřům, bude muset přijít buď s jednookou digitální zrcadlovkou s výměnnými objektivy, nebo s něčím podobným Olympusu E-20p. DiMAGE 7 totiž i přes svoje nesporné klady může být spíše záložním digitálním společníkem než profi aparátem pro všechny situace.

Plusy a mínusy

+ plné manuální nastavení
+ rozlišení
+ ovládání
hledáček
měkké podání snímku
tuhý zoom

parametry

snímací prvek CCD, 5,24 mil. pixelů
objektiv*) 28-200 mm, F:2,8-F:3,5
manuální nastavení citlivost snímače, korekce expozice, měření světla, zaostřovací bod atd.
max. výst. rozlišení a formát 2560 × 1920 bodů, JPEG, TIFF, RAW
paměťové médium CompactFlash I a II, IBM Microdrive
komunikační rozhraní USB
LCD úhlopříčka 46 mm, 122 000 pixelů
napájení 4 akumulátory AA, síťový napáječ
rozměry (š × v × h) 116,5 × 90,5 × 112,5 mm
hmotnost (bez akumulátorů) 505 g

*) odpovídající kinofilmu

Diskuze (19) Další článek: Lindows a Click-N-Run

Témata článku: Dobrý fotoaparát, Objektivy, Wales, Digitální fotoaparáty olympus, Vytvářený obraz, Kinofilmy, Profi režim, Elektronický hledáček, Digitální fotoaparáty, Podobná hladina, Digitální kamery, Dlouhodobý test, Paměťová buňka, Minolta, Digitální fotoaparáty recenze, Zrcadlo, Test


Určitě si přečtěte

Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC