Roboti | Programování | DJI | Programování pro děti

DJI už drony nestačí. Teď to zkouší s tankem, který si sami naprogramujete

 • Svůj první tank DJI představilo už v létě
 • Nyní jej začíná prodávat v Evropě
 • Má děti (nebo jejich táty) naučit programovat

Když se řekne DJI, většině z vás se jistě vybaví drony, profesionální kamerové stabilizátory a ovladače, a nakonec i outdoorové kamerky řady Osmo, jejíž poslední model Osmo Action z letošního jara si vytyčil nelehký úkol nahlodat nadvládu amerického GoPro. Zatím neúspěšně.

Tyto tři pilíře tvoří podstatu společnosti DJI, které se jako jedné z mála čínských firem podařilo prosadit na západních trzích takovým způsobem, že je dnes zejména na poli civilních dronů střední a vyšší třídy faktickým monopolem.  

Ostatně, není náhodou, že někteří zákazníci ani netuší, že se nejedná o americkou firmu a samo DJI svůj původ ze strategických důvodů na západ od Sin-ťiangu ani příliš nezdůrazňuje. Zvláště dnes, kdy vrcholí obchodní válka mezi Washingtonem a Pekingem.

Klepněte pro větší obrázek
DJI Mavic 2 Enterprise s hlasitým reproduktorem pro záchranáře, policisty apod.

Z bílé kvadrokoptéry Phantom s pevným drakem se už dávno stala legenda, na kterou nedají mnozí letci dopustit ani dnes, a její faktický nástupce – mnohem skladnější kvadrokoptéry Mavic – nadvládu DJI ještě upevnil.

Drony Mavic dnes vrní jak na zahradách amatérských letců, tak při zásazích newyorských záchranářů. Maviky s termálními snímači FLIR monitorovaly požár katedrály Notre Dame a stejně tak v nich našla zalíbení i česká policie, profesionálové a televizní štáby. A nakonec tu máme i nejvyšší řadu obrovských dronů Inspire a Matrice, které nahradily helikoptéry i u těch největších hollywoodských produkcí.

Robotická soutěž z Šen-čenu

V roce 2015 se nicméně DJI pustilo ještě do jednoho oboru – klasické robotiky, když začalo organizovat klání čínských univerzit RoboMaster. Prestiž akce díky silnému sponzorovi postupně rostla a dnes patří do čtyřky největších robotických soutěží tohoto druhu v Asii.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Závodní verze tanku RoboMaster

DJI pro tuto akci vyvinulo vlastní programovatelný mohutný tank a po čtyřech letech se rozhodlo, že jeho zjednodušenou a levnější podobu nabídne i běžným zákazníkům v rámci nového segmentu elektroniky STEM.

Science, Technology, Engineering, Mathematics

STEM, tedy Science, Technology, Engineering a Mathematics, je zkratka pro stále populárnější multioborový přístup k technickému vzdělávání dětí skrze moderní technologie, jež lze snadno automatizovat bez znalosti klasických programovacích jazyků v blokovém prostředí Scratch, které vyvinuli inženýři z amerického MIT.

Klepněte pro větší obrázek
Webové běhové prostředí Scratch. Vlevo jsou dostupné bloky a náš program, vpravo pak figurka, která se bude pomocí těchto instrukcí pohybovat. 

To znamená, že robota rozpohybujete třeba tak, že za sebe ve Scratchi poskládáte bloky:

 • JEĎ DOPŘEDU
 • PŘI DETEKCI PŘEKÁŽKY
  • ZATRUB
  • OTOČ SE O 45 STUPŇŮ
  • JEĎ DOPŘEDU

S hromadou dalších senzorů a aktuátorů může být robot mnohem chytřejší a jeho automatizování pomocí podobných bloků může být skvělým příkladem školy zítřka, protože v sobě integruje jak znalosti z hodin fyziky a dalších předmětů (senzory, pohyb), tak z abstraktní matematiky (samotné programování logiky robota).

RoboMaster S1

Krátce před letními prázdninami DJI konečně představilo robotický tank RoboMaster S1, který v úterý začalo oficiálně prodávat i na evropském trhu za cenu 549 eur. Z českých prodejců jej už má v nabídce třeba oficiální distributor Stablecam za 14 590 korun se vším všudy.

Klepněte pro větší obrázek
RoboMaster S1 je komerční a menší podoba závodního tanku DJI

S1 znamená Step 1 – první krok, RoboMaster má totiž být úvodním exemplářem nového segmentu DJI, a pokud se osvědčí, další budou následovat. Ve skutečnosti je ale spíše druhým, pod křídly DJI se totiž před lety zrodil také levný programovatelný dron Tello.

107 dílů a 101 šroubů

RoboMaster S1 není jen další autíčko na baterie s dálkovým ovládáním, kterých jsou plná hračkářství. V rámci přístupu STEM si ho totiž budou muset teenageři (nebo jejich tátové) sami poskládat. Jedná se o stavebnici, kterou dohromady tvoří 107 dílů a 101 šroubků. Ty klíčové jsou naštěstí už složené.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tank je ve výchozím stavu schválně rozložený. Ne proto, aby při přepravě zabral méně místa, ale aby si děti procvičili konstrukci (STEM a E jako Engineering).

Hotové tříkilogramové vozidlo se oproti ostatním liší zejména čtveřicí všesměrových kol typu Mecanum, díky kterým se může S1 pohybovat v osách X a Y, aniž by bylo potřeba natáčet kola přední nápravy.

O samotný pohyb se stará motor M3508I, který nabídne rychlost až 12,5 km/h s točivým momentem 250 mNm. Když jsem tedy ve Frankfurtu, kde DJI prezentovalo S1 evropským novinářům, vzal do ruky ovládací tablet, tank bez problému prorazil mohutné zábrany herního pole a vší silou vrazil do betonové zdi.

Jelikož se tank řídí pomocí běžného mobilu nebo tabletu, precizní ovládnutí jízdy pomocí všesměrových kol má svá specifika a je s podivem, že jsme během těch několika hodin s kolegy S1 zcela nezničili.

Věž s počítačovým viděním a automatickým sledováním cíle

Na podvozek je skrze dvouosý gimbal s 540° otáčením v rovině a 65° vertikálním klopením připevněná samotná věž tanku. Tvoří ji bojové dělo, pětimegapixelová FPV kamera se 120° zorným polem a řídící jednotka, která se stará jak o 2,4/5GHz rádiovou komunikaci a přenos živého obrazu, tak o řízení a počítačové vidění.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Trojice S1 v herním poli rozlišená RGB LED a schéma tanku s detailem pětimegapixelové FPV kamery pro živý náhled i rozpoznávání objektů 

Stručně řečeno, když v živém náhledu na tabletu přejedete na libovolné místo v obrazu, IMU jednotka s gyroskopem a kompasem se postará o to, aby se hlaveň okamžitě natočila stejným směrem. Pak už jen stačí klepnout na cíl a počítačové vidění se postará o to, aby jej hlaveň automaticky sledovala.

Toto vše umí DJI poměrně dobře, jedná se totiž o klíčové funkce, které najdete i v dronech řady Mavic. RoboMaster S1 tak vlastně jen přejímá technologie, ve kterých excelují drony. Výkonný obrazový procesor umí rozpoznávat také gesta a značky, které rozmístíte po herním poli.

Podívejte se na pohyb a ovládání RoboMaster S1:

10 gelových kuliček za sekundu

Co však kvadrokoptéry zpravidla neumějí, je samotná střelba – a to jak elektronická, tak skutečná pomocí gelových kuliček s kadencí až 10 výstřelů za sekundu a úsťovou rychlostí 26 m/s. Hlaveň má k dispozici zásobník zhruba na 430 výstřelů, takže když se rozvášníte uprostřed obývacího pokoje, můžete druhý den povolat uklízecí četu a rovnou vymalovat.

Klepněte pro větší obrázek
Gelové kuličky v sušené podobě (vpravo) a po nasátí vlhkosti (vlevo), kdy zvetší svůj objem a můžeme je nasypat do zásobníku věže tanku

Gelové střely jsou vhodné spíše pro venkovní použití anebo do speciálních heren, pro které je určeno i několik herních scénářů. Ty počítají i s elektronickou a naprosto čistou střelbou pomocí infračerveného paprsku. Každý tank je vybavený několika elektronickými detektory IR zásahu, takže po sobě můžete střílet, aniž byste způsobili reálnou škodu.

Stručně řečeno, herní aréna s několika robomastery může připomínat jak airsoft a paintball (gelové kuličky), tak laser game (IR paprsek).

Děti (a tátové) si to můžou celé naprogramovat

Jak už jsem ale napsal výše, RoboMaster S1 má být první zástupce nového segmentu STEM elektroniky DJI, a tak vedle hotového a plně funkčního řízení a ovládání kamery s živým streamováním obrazu do mobilu nebo tabletu nechybí ani možnost programování plné autonomie tanku.

S1 lze opět automatizovat pomocí jednoduchého skládání příkazových bloků v prostředí Scratch přímo na mobilu a tabletu, k dispozici je ale i klasický programovací jazyk – Python – pro již pokročilou a mnohem komplexnější automatizaci vozidla.

Klepněte pro větší obrázek
Blokové programování na tabletu nebo mobilu. Všimněte si, že jsou jednotlivé funkční prvky (dělo, gimbal aj.) rozlišené barvou a nechybí ani živý náhled přímo z tanku.

Díky hromadě senzorů a počítačovému vidění se tu přitom nebavíme pouze o automatizaci jízdy vpřed a vzad, ale o plné autonomii. V podstatě si můžete naprogramovat kompletního terminátora, který bude jezdit sem a tam, hledat cíle k zneškodnění a střílet po nich gelové kuličky, aniž byste se dotkli ovladače

Pacifisté mezi našimi čtenáři sice možná zapochybují, zdali kupovat dětem stroj, který poté naprogramují k tomu, aby šmejdil po bytě, hledal rodiče a střílel po nich gelové broky v případě, že jim zakážou Instagram, nicméně se toho naučí rozhodně více než při sázení hrášku na školní zahradě nebo při práci s hoblíkem ve školní dílně.

Cestu redaktora do Frankfurtu zajistily a hradily společnosti Stablecam a DJI Europe.


Pokud vás robotický tank nezaujal, vydržte do středečního odpoledne, evropská pobočka DJI totiž pozvala novináře do Frankfurtu ještě kvůli jedné podzimní novince, o které vám ale do středečních 14:00 nesmíme říct ani slovo.

Diskuze (14) Další článek: Jak nastavit mobil, aby vás nechal vyspat. Stačí dva jednoduché kroky

Témata článku: Evropa, Instagram, Roboti, Programování, Vojenství, Drony, Stavebnice, DJI, Policie, Python, Programování pro děti, RGB LED, Scratch, Science, Washington, Táta, Kulička, MIT, Tank, Frankfurt, Engineering, DJI Mavic, Phantom, Maviky, Asie


Určitě si přečtěte

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 70

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor