Před dvěma týdny se DJI vrhlo do přímého souboje s americkým výrobcem GoPro, když představilo vlastní sportovní kamerku Osmo Action. České e-shopy ji pomalu začínají prodávat za cenu lehce pod 10 tisíc korun. Nám ji do redakce zapůjčil oficiální distributor Stablecam.com, a tak ji vyzkoušíme. DJI i GoPro jsou totiž technologickými špičkami ve svých oborech a jsme zvědaví, zda jejich soupeření přinese nějaký znatelný posun ve vývoji.
Oficiální upoutávka na DJI Osmo Action:
DJI umí dělat drony. O tom není sporu, segment těch profesionálních totiž dnes už prakticky ovládá a z bílého Phantoma střední třídy se stala už před lety legenda, kterou v některých oblastech nedokázal nahradit ani jeho nástupce Mavic.
Abyste mohli dělat skvělé drony, potřebujete také zvládnout elektronickou a mechanickou stabilizaci jejich kamer – musíte umět vyrobit perfektní gimbal. Odtud je už jen krůček k tomu, abyste stejnou technologii přenesli do podmínek ručních stabilizovaných tyček pro kamery a fotoaparáty.
DJI dnes proto nabízí také profi řadu Ronin pro filmaře a Osmo pro běžné smrtelníky, kterou loni na podzim rozšířil i model s integrovanou kamerou Osmo Pocket. A od toho už byl jen krůček ke sportovní kameře Osmo Action.
DJI Osmo Action, aneb GoPro podle Číňanů
U sportovní kamery Osmo Action vystřídala mechanickou stabilizaci ta ryze elektronická (EIS), DJI dále přidalo vedle dotykového zadního displeje také čelní pro selfie, hlasové ovládání a dostatečně výkonný čip pro záznam 4K videa při 60 fps, případně až 240 fps u FullHD videa, které umožní osminásobné zpomalení scény.
Kamera zvládne natáčet i video v HDR, tedy s rozšířeným dynamickým rozsahem, v takovém případě ale nejvýše při 30 fps při všech rozlišeních.



DJI Osmo Action a obsah balení včetně pouzdra k přišroubování úchytů na helmu aj.
Aby zůstala cena co nejnižší, součástí balení není žádné záznamové médium a je to velká škoda. Na stranu druhou, je to běžná praxe i u konkurence. Osmo Action používá microSD a rovnou zapomeňte, že do ní vložíte tu první zaprášenou, kterou najdete v šuplíku.
Tedy, ne že by to nešlo a k pořizování fotografií nebo time-lapse videí to samozřejmě bude stačit, ale když se pokusíte nahrát 1 080p při dnes už standardních 60 fps (alespoň u outdoorových kamer), na displeji se po pár sekundách (jakmile se zaplní interní vyrovnávací paměť) zobrazí varování o pomalé kartě a záznam se ukončí. Rychlá microSD nejvyšší kategorie zde je prostě nutností, a to i pro FullHD video.
Video: Základní představení
Elektronická stabilizace obrazu
K hlavním specialitám Osmo Action samozřejmě patří její EIS – elektronická stabilizace obrazu, která funguje i u vyšších rozlišení obrazů, ale opět nejvýše do 60 fps.
Elektronická stabilizace obrazu na Osmo Action věnuje nejvíce práce středu scény, přičemž okolí se může tu a tam více deformovat. Když jsem tedy kameru vzal do ruky a začal s ní třepat jak v pokročilém stádiu Parkinsonovy choroby, střed byl perfektní, zatímco geometrie na periferii se občas i silněji zdeformovala.
Video: Dotykové ovládání
V praxi by to ale nemělo až tak vadit, protože při sportovním natáčení – třeba při jízdě na kole v terénu – nás nejvíce zajímá to, co se děje právě uprostřed před cyklistou a nikoliv svištící keře po stranách.
Osobně jsem nakonec po několika experimentech pocítil spíše opačný problém. Elektronická stabilizace byla místy po technické stránce natolik dobrá, až působil výsledek nepřirozeně a ztratil část své dynamiky. Pro mozek to bylo příliš a scéna vypadala, jako bych nejel na kole po silnici, ale spíše nad ní levitoval.
Video: Hlasové ovládání a čelní obrazovka
Druhý displej a propojení s mobilní aplikací
V každém případě, vedle EIS a čelního displeje, který oceníte třeba při pořizování selfie a hromadných fotografiích, disponuje kamerka ještě Wi-Fi a Bluetooth pro snadné spárování s telefonem a ovládání skrze mobilní aplikaci DJI Mimo, která, pokud budete mít kameru třeba na helmě, nabídne i živý pohled a další nastavení.
Osobně mě ale zlobilo spárování s nejnovějším Androidem skrze Wi-Fi a nakonec jsem musel vše provést ručně – připojit se k Wi-Fi AP kamery obecným způsobem a nikoliv automaticky přes aplikaci. Android, přinejmenším ten čistý, se totiž odmítl zpočátku připojit k Wi-Fi bez aktivního internetu a musel jsem jej k tomu přinutit.
Video: Statické natáčení z ruky
Video: Jízda na kole městem
DJI Osmo Action je povedená kamera a YouTube se pomalu začíná plnit přímými srovnáními s nejnovější GoPro Hero7 Black, která nemají vždy jednoznačného vítěze.
GoPro Hero7 Black přitom platí za nejlepší sportovní kameru současnosti (obrazovou kvalitou dosahuje snad jen Sony DSC-RX0, ale ta nezvládá 60 fps a je přitom o dost dražší). GoPro nabízí nejlepší obraz v rozlišení 4K při 60 fps a velmi účinnou stabilizaci k tomu. DJI Osmo se stává první vážnějším konkurentem a snaží se: má navíc přední barevný displej, podporu HDR a o něco nižší cenu. K videu patří i zvuk, kde na tom ale obě kamery nejsou moc dobře, DJI však nabízí levnější řešení adaptéru zvukového vstupu pro externí mikrofon.
GoPro vs. DJI
GoPru tedy rozhodně vyrostl zdařilý konkurent, a pokud se DJI v souvislosti s prohlubujícím se sporem mezi USA a Čínou nedostane na seznam stejně jako Huawei, mohla by kamerka Osmo Action tradičnímu výrobci sportovních kamer během letní sezóny hodně znepříjemnit život. A to samozřejmě i pod vodou, je totiž vodotěsná.

Kamera GoPro Hero7 Black a dron GoPro Karma
Jenže tyto dvě firmy už spolu soupeřily v opačném duchu, když GoPro začalo nabízet drony Karma. Těmi se ale pozici čínského výrobce narušit nepodařilo a GoPro s drony po třech letech loni skončilo. Je docela možné, že stejně pochodí i DJI se sportovní kamerou.