Sport | Kamera | DJI

DJI Osmo Aciton: Čínská odpověď na GoPro má dvě barevné obrazovky

  • DJI chce pořádně zatopit GoPru
  • Osmo Action má elektronickou stabilizaci a hlasové ovládání
  • Kamera má vedle dotykové obrazovky ještě čelní pro selfie

Před dvěma týdny se DJI vrhlo do přímého souboje s americkým výrobcem GoPro, když představilo vlastní sportovní kamerku Osmo Action. České e-shopy ji pomalu začínají prodávat za cenu lehce pod 10 tisíc korun. Nám ji do redakce zapůjčil oficiální distributor Stablecam.com, a tak ji vyzkoušíme. DJI i GoPro jsou totiž technologickými špičkami ve svých oborech a jsme zvědaví, zda jejich soupeření přinese nějaký znatelný posun ve vývoji. 

Oficiální upoutávka na DJI Osmo Action:

DJI umí dělat drony. O tom není sporu, segment těch profesionálních totiž dnes už prakticky ovládá a z bílého Phantoma střední třídy se stala už před lety legenda, kterou v některých oblastech nedokázal nahradit ani jeho nástupce Mavic.

Abyste mohli dělat skvělé drony, potřebujete také zvládnout elektronickou a mechanickou stabilizaci jejich kamer – musíte umět vyrobit perfektní gimbal. Odtud je už jen krůček k tomu, abyste stejnou technologii přenesli do podmínek ručních stabilizovaných tyček pro kamery a fotoaparáty.

DJI dnes proto nabízí také profi řadu Ronin pro filmaře a Osmo pro běžné smrtelníky, kterou loni na podzim rozšířil i model s integrovanou kamerou Osmo Pocket. A od toho už byl jen krůček ke sportovní kameře Osmo Action. 

DJI Osmo Action, aneb GoPro podle Číňanů

U sportovní kamery Osmo Action vystřídala mechanickou stabilizaci ta ryze elektronická (EIS), DJI dále přidalo vedle dotykového zadního displeje také čelní pro selfie, hlasové ovládání a dostatečně výkonný čip pro záznam 4K videa při 60 fps, případně až 240 fps u FullHD videa, které umožní osminásobné zpomalení scény.

Kamera zvládne natáčet i video v HDR, tedy s rozšířeným dynamickým rozsahem, v takovém případě ale nejvýše při 30 fps při všech rozlišeních.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
DJI Osmo Action a obsah balení včetně pouzdra k přišroubování úchytů na helmu aj.

Aby zůstala cena co nejnižší, součástí balení není žádné záznamové médium a je to velká škoda. Na stranu druhou, je to běžná praxe i u konkurence. Osmo Action používá microSD a rovnou zapomeňte, že do ní vložíte tu první zaprášenou, kterou najdete v šuplíku.

Tedy, ne že by to nešlo a k pořizování fotografií nebo time-lapse videí to samozřejmě bude stačit, ale když se pokusíte nahrát 1 080p při dnes už standardních 60 fps (alespoň u outdoorových kamer), na displeji se po pár sekundách (jakmile se zaplní interní vyrovnávací paměť) zobrazí varování o pomalé kartě a záznam se ukončí. Rychlá microSD nejvyšší kategorie zde je prostě nutností, a to i pro FullHD video.

Video: Základní představení

Elektronická stabilizace obrazu

K hlavním specialitám Osmo Action samozřejmě patří její EIS – elektronická stabilizace obrazu, která funguje i u vyšších rozlišení obrazů, ale opět nejvýše do 60 fps.

Elektronická stabilizace obrazu na Osmo Action věnuje nejvíce práce středu scény, přičemž okolí se může tu a tam více deformovat. Když jsem tedy kameru vzal do ruky a začal s ní třepat jak v pokročilém stádiu Parkinsonovy choroby, střed byl perfektní, zatímco geometrie na periferii se občas i silněji zdeformovala.

Video: Dotykové ovládání

V praxi by to ale nemělo až tak vadit, protože při sportovním natáčení – třeba při jízdě na kole v terénu – nás nejvíce zajímá to, co se děje právě uprostřed před cyklistou a nikoliv svištící keře po stranách.

Osobně jsem nakonec po několika experimentech pocítil spíše opačný problém. Elektronická stabilizace byla místy po technické stránce natolik dobrá, až působil výsledek nepřirozeně a ztratil část své dynamiky. Pro mozek to bylo příliš a scéna vypadala, jako bych nejel na kole po silnici, ale spíše nad ní levitoval.

Video: Hlasové ovládání a čelní obrazovka

Druhý displej a propojení s mobilní aplikací

V každém případě, vedle EIS a čelního displeje, který oceníte třeba při pořizování selfie a hromadných fotografiích, disponuje kamerka ještě Wi-Fi a Bluetooth pro snadné spárování s telefonem a ovládání skrze mobilní aplikaci DJI Mimo, která, pokud budete mít kameru třeba na helmě, nabídne i živý pohled a další nastavení.

Osobně mě ale zlobilo spárování s nejnovějším Androidem skrze Wi-Fi a nakonec jsem musel vše provést ručně – připojit se k Wi-Fi AP kamery obecným způsobem a nikoliv automaticky přes aplikaci. Android, přinejmenším ten čistý, se totiž odmítl zpočátku připojit k Wi-Fi bez aktivního internetu a musel jsem jej k tomu přinutit.

Video: Statické natáčení z ruky

Video: Jízda na kole městem

DJI Osmo Action je povedená kamera a YouTube se pomalu začíná plnit přímými srovnáními s nejnovější GoPro Hero7 Black, která nemají vždy jednoznačného vítěze.

GoPro Hero7 Black přitom platí za nejlepší sportovní kameru současnosti (obrazovou kvalitou dosahuje snad jen Sony DSC-RX0, ale ta nezvládá 60 fps a je přitom o dost dražší). GoPro nabízí nejlepší obraz v rozlišení 4K při 60 fps a velmi účinnou stabilizaci k tomu. DJI Osmo se stává první vážnějším konkurentem a snaží se: má navíc přední barevný displej, podporu HDR a o něco nižší cenu. K videu patří i zvuk, kde na tom ale obě kamery nejsou moc dobře, DJI však nabízí levnější řešení adaptéru zvukového vstupu pro externí mikrofon. 

GoPro vs. DJI

GoPru tedy rozhodně vyrostl zdařilý konkurent, a pokud se DJI v souvislosti s prohlubujícím se sporem mezi USA a Čínou nedostane na seznam stejně jako Huawei, mohla by kamerka Osmo Action tradičnímu výrobci sportovních kamer během letní sezóny hodně znepříjemnit život. A to samozřejmě i pod vodou, je totiž vodotěsná.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Kamera GoPro Hero7 Black a dron GoPro Karma

Jenže tyto dvě firmy už spolu soupeřily v opačném duchu, když GoPro začalo nabízet drony Karma. Těmi se ale pozici čínského výrobce narušit nepodařilo a GoPro s drony po třech letech loni skončilo. Je docela možné, že stejně pochodí i DJI se sportovní kamerou. 

Diskuze (15) Další článek: NXP koupilo od Marvellu divizi pro Wi-Fi a Bluetooth technologie za 1,8 miliardy dolarů

Témata článku: Hardware, HDR, Internet, YouTube, USA, Android, Čína, Sport, Wi-Fi, Huawei, Kamera, Sony, Turistika, DJI, Cyklistika, GoPro, Mavic, Kola, EIS, Stabilizace, Drony, Hlasové ovládání, Elektronická stabilizace, Karma, Ronin


Určitě si přečtěte

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 66

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky