Sport | Kamera | DJI

DJI Osmo Aciton: Čínská odpověď na GoPro má dvě barevné obrazovky

  • DJI chce pořádně zatopit GoPru
  • Osmo Action má elektronickou stabilizaci a hlasové ovládání
  • Kamera má vedle dotykové obrazovky ještě čelní pro selfie

Před dvěma týdny se DJI vrhlo do přímého souboje s americkým výrobcem GoPro, když představilo vlastní sportovní kamerku Osmo Action. České e-shopy ji pomalu začínají prodávat za cenu lehce pod 10 tisíc korun. Nám ji do redakce zapůjčil oficiální distributor Stablecam.com, a tak ji vyzkoušíme. DJI i GoPro jsou totiž technologickými špičkami ve svých oborech a jsme zvědaví, zda jejich soupeření přinese nějaký znatelný posun ve vývoji. 

Oficiální upoutávka na DJI Osmo Action:

DJI umí dělat drony. O tom není sporu, segment těch profesionálních totiž dnes už prakticky ovládá a z bílého Phantoma střední třídy se stala už před lety legenda, kterou v některých oblastech nedokázal nahradit ani jeho nástupce Mavic.

Abyste mohli dělat skvělé drony, potřebujete také zvládnout elektronickou a mechanickou stabilizaci jejich kamer – musíte umět vyrobit perfektní gimbal. Odtud je už jen krůček k tomu, abyste stejnou technologii přenesli do podmínek ručních stabilizovaných tyček pro kamery a fotoaparáty.

DJI dnes proto nabízí také profi řadu Ronin pro filmaře a Osmo pro běžné smrtelníky, kterou loni na podzim rozšířil i model s integrovanou kamerou Osmo Pocket. A od toho už byl jen krůček ke sportovní kameře Osmo Action. 

DJI Osmo Action, aneb GoPro podle Číňanů

U sportovní kamery Osmo Action vystřídala mechanickou stabilizaci ta ryze elektronická (EIS), DJI dále přidalo vedle dotykového zadního displeje také čelní pro selfie, hlasové ovládání a dostatečně výkonný čip pro záznam 4K videa při 60 fps, případně až 240 fps u FullHD videa, které umožní osminásobné zpomalení scény.

Kamera zvládne natáčet i video v HDR, tedy s rozšířeným dynamickým rozsahem, v takovém případě ale nejvýše při 30 fps při všech rozlišeních.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
DJI Osmo Action a obsah balení včetně pouzdra k přišroubování úchytů na helmu aj.

Aby zůstala cena co nejnižší, součástí balení není žádné záznamové médium a je to velká škoda. Na stranu druhou, je to běžná praxe i u konkurence. Osmo Action používá microSD a rovnou zapomeňte, že do ní vložíte tu první zaprášenou, kterou najdete v šuplíku.

Tedy, ne že by to nešlo a k pořizování fotografií nebo time-lapse videí to samozřejmě bude stačit, ale když se pokusíte nahrát 1 080p při dnes už standardních 60 fps (alespoň u outdoorových kamer), na displeji se po pár sekundách (jakmile se zaplní interní vyrovnávací paměť) zobrazí varování o pomalé kartě a záznam se ukončí. Rychlá microSD nejvyšší kategorie zde je prostě nutností, a to i pro FullHD video.

Video: Základní představení

Elektronická stabilizace obrazu

K hlavním specialitám Osmo Action samozřejmě patří její EIS – elektronická stabilizace obrazu, která funguje i u vyšších rozlišení obrazů, ale opět nejvýše do 60 fps.

Elektronická stabilizace obrazu na Osmo Action věnuje nejvíce práce středu scény, přičemž okolí se může tu a tam více deformovat. Když jsem tedy kameru vzal do ruky a začal s ní třepat jak v pokročilém stádiu Parkinsonovy choroby, střed byl perfektní, zatímco geometrie na periferii se občas i silněji zdeformovala.

Video: Dotykové ovládání

V praxi by to ale nemělo až tak vadit, protože při sportovním natáčení – třeba při jízdě na kole v terénu – nás nejvíce zajímá to, co se děje právě uprostřed před cyklistou a nikoliv svištící keře po stranách.

Osobně jsem nakonec po několika experimentech pocítil spíše opačný problém. Elektronická stabilizace byla místy po technické stránce natolik dobrá, až působil výsledek nepřirozeně a ztratil část své dynamiky. Pro mozek to bylo příliš a scéna vypadala, jako bych nejel na kole po silnici, ale spíše nad ní levitoval.

Video: Hlasové ovládání a čelní obrazovka

Druhý displej a propojení s mobilní aplikací

V každém případě, vedle EIS a čelního displeje, který oceníte třeba při pořizování selfie a hromadných fotografiích, disponuje kamerka ještě Wi-Fi a Bluetooth pro snadné spárování s telefonem a ovládání skrze mobilní aplikaci DJI Mimo, která, pokud budete mít kameru třeba na helmě, nabídne i živý pohled a další nastavení.

Osobně mě ale zlobilo spárování s nejnovějším Androidem skrze Wi-Fi a nakonec jsem musel vše provést ručně – připojit se k Wi-Fi AP kamery obecným způsobem a nikoliv automaticky přes aplikaci. Android, přinejmenším ten čistý, se totiž odmítl zpočátku připojit k Wi-Fi bez aktivního internetu a musel jsem jej k tomu přinutit.

Video: Statické natáčení z ruky

Video: Jízda na kole městem

DJI Osmo Action je povedená kamera a YouTube se pomalu začíná plnit přímými srovnáními s nejnovější GoPro Hero7 Black, která nemají vždy jednoznačného vítěze.

GoPro Hero7 Black přitom platí za nejlepší sportovní kameru současnosti (obrazovou kvalitou dosahuje snad jen Sony DSC-RX0, ale ta nezvládá 60 fps a je přitom o dost dražší). GoPro nabízí nejlepší obraz v rozlišení 4K při 60 fps a velmi účinnou stabilizaci k tomu. DJI Osmo se stává první vážnějším konkurentem a snaží se: má navíc přední barevný displej, podporu HDR a o něco nižší cenu. K videu patří i zvuk, kde na tom ale obě kamery nejsou moc dobře, DJI však nabízí levnější řešení adaptéru zvukového vstupu pro externí mikrofon. 

GoPro vs. DJI

GoPru tedy rozhodně vyrostl zdařilý konkurent, a pokud se DJI v souvislosti s prohlubujícím se sporem mezi USA a Čínou nedostane na seznam stejně jako Huawei, mohla by kamerka Osmo Action tradičnímu výrobci sportovních kamer během letní sezóny hodně znepříjemnit život. A to samozřejmě i pod vodou, je totiž vodotěsná.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Kamera GoPro Hero7 Black a dron GoPro Karma

Jenže tyto dvě firmy už spolu soupeřily v opačném duchu, když GoPro začalo nabízet drony Karma. Těmi se ale pozici čínského výrobce narušit nepodařilo a GoPro s drony po třech letech loni skončilo. Je docela možné, že stejně pochodí i DJI se sportovní kamerou. 

Diskuze (15) Další článek: NXP koupilo od Marvellu divizi pro Wi-Fi a Bluetooth technologie za 1,8 miliardy dolarů

Témata článku: Hardware, YouTube, HDR, Internet, USA, Android, Čína, Wi-Fi, Sport, Huawei, Kamera, DJI, Sony, Turistika, Cyklistika, GoPro, Mavic, Kola, Stabilizace, Ronin, Elektronická stabilizace, EIS, Hlasové ovládání, Bar, Karma


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 67

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor