DivX přehrávač Maxton MDVD-101: Hezky česky

Nový cenově zajímavý DVD/DivX přehrávač Maxton MDVD-101, který je vyroben pro prodej v České republice, jistě zaujme důkladnou lokalizací. Všechny nabídky jsou v češtině a bez škytnutí jsou podporovány i české titulky u DivX filmů.
DivX přehrávač Maxton MDVD-101: Hezky česky

Související odkazy

Slovník
čip
dekodér
DivX
DVD
firmware
kompatibilita
komprese
MP3
virtuální

Databáze znalostí
DVD regiony
DVD a recenze filmů
kategorie Domácí kino
kategorie Video, DivX
Rozlišení DivX filmů

Katalog
DVD DivX přehrávače

Pokud trochu sledujte oblast stolních DVD/DivX přehrávačů, za chvíli zjistíte, že ač je na trhu nepočítaně různých modelů, lze je velmi jednoduše roztřídit podle použitých čipů. Typ čipu přímo definuje, co bude takový přehrávač umět, jak kvalitně si bude rozumět s různými formáty, jaká bude zhruba kvalita obrazu a jaká bude podpora při aktualizaci firmwaru, tedy operačního systému přehrávače.

Zřejmě nejkvalitnějším čipy dneška jsou ty od firmy Mediatek, umí všechny formáty videa a řada přehrávačů má funkční podporu českých titulků. Slabší podporu formátů nabízí čipy značky ESS a trochu stranou stojí čip EM8500, který není nejvýkonnější, ale firma Kiss z něj stále dokáže dolovat skvělé výsledky.

Jako jednoduché vodítko při rozhodování tak lze použít Mediatek – největší kompatibilita, ESS – nízká cena, dobré titulky, EM8500 – pokud to je od Kiss, je to kvalitní.

To nejlepší z možného

Testovaný přehrávač Maxton používá čip ESS, přičemž z možností tohoto čipu doluje pro českého uživatele maximum. Podpora titulků je velmi podařená, české ovládání pak potěší ty, kteří nevládnou cizí řečí. Přehrávač nabízí také maximální výbavu konektorů. Nevýhodou přitom zůstává chybějící podpora nových rozšíření formátů DivX a Xvid. Přehrajete tedy drtivou většinu filmů ze své sbírky, u těch novějších filmů si však musíte dávat pozor, aby používaly jen základní verze DivX nebo Xvid.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přehrávač působí na pohled střídmě a jeho design se nese v duchu pravých ostrých úhlů. Hlavní vypínač je mechanický, ostatní tlačítka již normální.

Stříbrný sršeň

Přehrávač se řadí do kategorie designově střídmých produktů. Jeho stříbrné nízké provedení se zrcadlovým čelním pruhem je decentní a v běžné domácnosti nebude moc křičet do místnosti. Mechanika je umístěna uprostřed, přičemž ovládací tlačítka s displejem jsou na pravé straně. Možnosti displeje jsou u této kategorie přístrojů standardní, na testovaném přístroji má netradičně alfanumerická část první dva znaky červené. Těžko říci, zda je to chyba či záměr, nicméně tak na displeji svítí třeba NODISC nebo LOAD a ta červená není tak dobře viditelná. Vlevo je jen hlavní vypínač, k němuž směřuje má první výtka – přehrávač nelze zapnout a vypnout přes dálkové ovládání. Musíte vstát a osobně se dotknout přehrávače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vysunutý vozík je již černý, nikoli stříbrný. Dálkové ovládání vás na začátku donutí sledovat popisky na tlačítkách. Displej je modrý, první dva znaky jsou ale červené

Samotné dálkové ovládání překypuje tlačítky, mimo základního směrového kříže s potvrzovacím tlačítkem jsou ale tlačítka velmi stejná. Proto to je trochu horší s ovládáním po tmě, kdy po hmatu netušíte, co které tlačítko dělá. Zejména v počátku se tak budete pečlivě dívat, které tlačítko vlastně chcete stisknout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konektorů je na přehrávači přebohatě • Na kterém jiném přehrávači budete mít popisky v češtině?

Zadní strana přístroje nabízí to, kvůli čemu budete mít přehrávač rádi – jsou tam všechny konektory, na které si jen vzpomenete. Přehrávač obsahuje vestavěný dekodér prostorového zvuku Dolby Digital 5.1, takže stačí jen připojit vhodné reproduktory a může se hrát. Mimo SCART výstupu nabízí přehrávač ještě kompozitní video, S-video a trojsložkový výstup s podporou Progressive scan.

S tímto přehrávačem prostě máte jistotu, že si poradí i s náročnějšími obrazovkami a umožní vám vymáčknout z přehrávače maximum.

Čeština

Protože jde o přehrávač určený zejména pro náš trh zajisté potěší důkladná lokalizace nabídek přehrávače. V češtině tak máte celou konfiguraci, všechny texty na obrazovce jsou v češtině a přehrávač má příkladnou podporu českých titulků pro DivX. Lokalizace se sice zastavila před podporou češtiny v názvech souborů na vloženém disku, je to ale oběť, kterou dokáži zcela bez problémů přijmout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Lokalizace je příkladná a srozumitelná, jediným škytnutím je přeložení dynamiky jako komprese. Nastavit můžete i zpoždění kanálů.

Lokalizace se také vyhnula vnějšímu provedení přehrávače, popisky na tlačítkách a texty na dálkovém ovládání jsou tedy nadále v angličtině, ale přece jen se nejedná o výrobek výhradně pro český trh a počítá se s jeho uplatněním i v zahraničí.

Jak to hraje DVD

Osobně vnímám DVD DivX přehrávače jen jakousi přestupní stanici, kdy se nebude stávající archív DivX filmů moc rozšiřovat a místo toho se budou spíše množit DVD filmy. Přehrávání DVD dostalo i u tohoto přehrávače lepší výbavu než pro DivX. Při přehrávání DVD nenarazíte na moc problémů. V nastavení přehrávače můžete zvolit u parametrů prostorového zvuku dynamiku a nezávisle zpoždění centrálního a zadních reproduktorů. Lepší jsou možnosti zvětšování obrazu (až čtyřikrát) a pochopitelně bez škytnutí je podporována čeština (například ve výběru možných titulků není uváděna jako unknown).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

DVD dívíďuje, zvuk zvučí • lokalizace je vidět i ve stavových informacích • samozřejmostí je volitelný výstup v RGB, tlačítko pro Progressive scan je na dálkovém ovládání

Přehrávač je zamknut na Region 2 a má pevnou ochranu Macrovision, což se mi nepodařilo vypnout (netvrdím, že to nějakým tajným kódem nejde). Popravdě mi Macrovision nevadí, nejsem takový barbar, abych přetáčel DVD na videokazety, pro účely sejmutí obrazovky z DVD jsem ale musel zvolit Saturnina, který ochrany nemá. Vím ale, že pro některé může být Macrovision výrazným bodem v rozhodování o nákupu.

Tak co DivX?

Doma mám DivX přehrávač s čipem Mediatek MT1389DE, který se řadí k tomu lepšímu, proto musím přiznat, že mne podpora DivX na tomto přehrávači mírně zklamala. Prostému uživateli nevysvětlíte, že ten film nejde přehrát, protože používá kompresi s doplňky QPEL a GMC, prostě se mu nepřehraje a bude to chyba. Pokud si vytváříte DivX filmy sami nebo čerpáte ze své bohaté zásoby starých kopií, nemusí vás to jistě vůbec trápit. U novějších věcí, které si stáhnete, však nemáte zaručené přehrání v přehrávači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zvolíte si soubor s titulky (nemusí se jmenovat stejně jako video) a spustíte přehrávání • Titulky jsou dobře čitelné na poloprůhledném podkladu

Z recenzí Lukáše Honka jste zvyklí na pravidelnou tabulku všech podporovaných formátů DivX a Xvid. Nemám k dispozici tak bohatou škálu testovacích formátů, ověřil jsem si, že je ale možné použít třeba tabulku z dřívější recenze přehrávače Sencor SDV-6101. Přehrávač prostě neumí DivX a Xvid s podporou QPEL nebo GMC. Snad jen se zmínkou, že mi starý Terminator v DivX 3 Fast-Motion nepřeskakoval.

Pokud je navíc velikost okna s videem menší než zhruba 400 bodů, neroztáhne se na obrazovce celé a po stranách má černé pruhy. Proto to není příliš vhodné na konverze z televize, kde se pohybují velikosti oken kolem 320 bodů na šířku.

Při přehrávání máte k dispozici slušnou nabídku možností navigace. Rychlost přehrávání je až 32násobná vpřed či vzad s poměrně rychlou synchronizací po skončení přetáčení. Je možné video také zpomalit nebo krokovat. Horší je to se zvětšováním, pouze dvojnásobné není něco, čím by se přehrávač mohl chlubit. Mimo přetáčení videa můžete skočit zadáním času i na přesný časový okamžik, třeba na 25. minutu filmu.

Kvůli čemu ale můžeme přehrávač plácat po virtuálních ramenech, je jistě podpora titulků. Podporovány jsou formáty SRT, SUB a SMI, přičemž je možné zvolit více titulků a pak během filmu mezi nimi přepínat. Před startem filmu je nutné vybrat soubor s titulky a stisknout Subtitle na dálkovém ovladači. Potom již stačí spustit film. Titulky jsou žluté na tmavém poloprůhledném pozadí. Díky tomu jsou velmi dobře čitelné nehledě na světlost videa, současně ale moc neruší a nezakrývají podstatné části filmu. Titulky nepodporují například volitelnou kurzívu {Y:i} a podobné vychytávky. Nicméně fungují v pohodě a všechny české znaky jsou viditelné.

MP3 a obrázky

Jen krátce se zastavím u přehrávání MP3 a prohlížení obrázků. Obojí pochopitelně přehrávač umí, MP3 přehraje ve všech obvyklých formátech, podporován je i formát WMA, nevýhodou je nemožnost výběru skladby při přehrávání. Buď tedy hraje hudba nebo procházíte složkami, obojí současně nejde. Prohlížení obrázků je velmi příjemné, můžete snímky snadno a rychle rotovat na obrazovce, kvůli omezení v přehrávání MP3 ale nejde přehrávat hudbu a k tomu si prohlížet obrázky.

Klepněte pro větší obrázek

U přehrávání MP3 nejsou podporovány české znaky v názvu souborů. Když se přehrává, nelze procházet cédéčkem

Za ty prachy…

Řekněme si to upřímně, tento přehrávač Maxton bude bodovat hlavně nízkou cenou 2 990 Kč včetně DPH a dobrou podporou češtiny. Nízká cena přesvědčí ty, kteří se bojí investovat velké částky do nového přehrávače. Podpora češtiny, která je přímo v přehrávači už po rozbalení z krabice a není ji tedy nutné doinstalovat stahováním a vypalováním nějakých souborů z internetu, zase přesvědčí technické antitalenty.

Pokud vybíráte přehrávač pro svou rodinu, budete muset u tohoto přehrávače více dbát na vhodný formát videa, o to ostatní se již muset starat nebudete. Ovládání je velmi jednoduché a zvládne to každý. Mohu potvrdit, že vložit CD a pustit si Toma a Jerryho v DivXu zvládne i tříleté dítě. Starší členové rodiny pak zase ocení solidní podporu titulků.

V našem přehledu testovaných přehrávačů se tento Maxton tak řadí do lepšího středu startovního pole. Na první příčky mu pár drobností chybí, z možností daných čipem ESS ale vymačkává maximum. Mezi přehrávači s čipem ESS je jednoznačně nejlepší.

Cena včetně DPH: 2 990 Kč
Zapůjčeno od:
ProCA

Diskuze (147) Další článek: RIAA pokračuje v žalobách studentů

Témata článku: Video, Archiv české televize, Česká lokalizace, Televize Sencor, Max, Černý pruh, První výtka, Obvyklý formát, Terminator, Přehrávač, Maximum, Dálkové ovládání, Xvid, Vhodné ovládání, Maxima, Maxim, Červené tlačítko, Sršeň, SCART, Startovní pole, Target, Kiss, Žluté tlačítko, Vnější provedení, Starý přístroj


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 116

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 44

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky