Distribuční žně: Red Hat, Fedora a Mint

Je tu další souhrn událostí ze světa Linuxu a open source. MPlayer a Android slaví narozeniny, Linux Mint zachová Gnome. Fedora se dočkala verze 14, Red Hat verze 6.
Distribuční žně: Red Hat, Fedora a Mint

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Nedávno přišel Canonical s nápadem, že Ubuntu nebude používat GNOME Shell a nahradí ho vlastním prostředím Unity. Teď přichází s dalším plánem, který vzbuzuje snad ještě víc otázek a obav. Možná už za rok v Ubuntu nenajdete zobrazovací server X.Org, ale Wayland. Wayland je mladý projekt, vznikl teprve v roce 2008 a vede ho společnost Red Hat. Mnozí uživatelé tuto snahu cení, protože považují X.Org server za zbytečně složitý a zastaralý. Zároveň se ale obávají, aby se Wayland do Ubuntu nedostal příliš brzy. Aktuálně je projekt teprve v alfa stádiu a cesta k použitelnému a stabilnímu serveru bude ještě hodně dlouhá. Počítejte určitě spíše s roky než s měsíci.

Dalším důležitým aspektem bude podpora od výrobců grafických karet. Canonical se nechal slyšet, že se je bude snažit přesvědčit, aby na projektu spolupracovali nebo poskytli zdrojové kódy ovladačů. Ale o to se už snažili mnozí. Od výrobce grafických karet Nvidia přišla rychlá a jasná odpověď: „Nemáme v plánu podporovat Wayland.“ Na druhou stranu projektu vyjádřila podporu Fedora. Do následujícího vydání Fedora 15 ho zařadí jako alternativu a do budoucna si ho dokáže představit jako výchozí zobrazovací server. Na Twitteru vyjádřila podporu projektu i vývojářská ikona John Carmack, jehož společnost id Software stojí za mnoha kvalitními hrami (např. série Wolfenstein, Doom a Quake), které se objevily i na Linuxu.

MPlayer a Android slaví narozeniny

Přesně 11. 11. 2000 spatřila světlo světa první verze (resp. verze 0.01) multimediálního přehrávače MPlayer. Přehrávač je dostupný pro Microsoft Windows, Mac OS X, ale největší popularity se samozřejmě těší na Linuxu, kde chybí v málokteré instalaci systému. Mezi jeho hlavní přednosti patří podpora všemožných formátů a množství grafických nadstaveb. Pro pořádek zmíním například KMPlayer, SMPlayer, GNOME MPlayer nebo Kaffeine. Všechno nejlepší.

Druhým oslavencem je operační systém pro chytré mobilní telefony Google Android. Ten slaví třetí narozeniny a asi ho nemusím představovat, v poslední době mu na webu prakticky nejde uniknout. Příběh začal už v roce 2005, kdy Google koupil poměrně neznámou společnost Android Inc. Naplno to ale celé začalo až 5. listopadu 2007, kdy Google oznámil vstup na trh mobilních telefonů, založil Open Handset Alliance a vydal první verzi SDK pro vývojáře. Android za tak krátkou dobu dosáhl úctyhodných výsledků. V USA už je druhým nejpoužívanějším mobilním systémem, každý den se prodá dalších více než dvě stě tisíc zařízení s ním a v Android Marketu už najdete sto tisíc aplikací. Android se navíc chystá i na další platformy, a to hlavně na tablety (v připravované verzi 3.0) a do televizí. Historii operačního systému Android podrobně mapuje článek na serveru SvetAndroida.cz.

Nové verze střílečky Urban Terror už nebudou open-source

Pokud jste se někdy zajímali o hraní her pod Linuxem, asi vás nemohla minout akční FPS Urban Terror. Často bývá doporučována jako open-source alternativa legendárního Counter-Strike 1.6. Urban Terror byl dosud založen na otevřených zdrojových kódech hry Quake 3. Vylepšená verze Urban Terror HD už bude založená přímo na Quake 3 enginu, ke kterému vývojový tým Frozen Sand zakoupil licenci. Hra se tak bude moci rychleji rozvíjet a vývojáři získají nové možnosti, ale právě kvůli proprietárnímu enginu už hra nepůjde šířit jako open source. Urban Terror už nebude módem hry Quake 3 a oficiálně se stane samostatnou hrou. Jinak se zatím nic nemění. Hra bude stále zdarma dostupná pro Linux, Microsoft Windows i Mac OS X. Nákup enginu ale může svědčit o tom, že se tvůrci budou snažit na hře více profitovat. První betaverze Urban Terror HD (resp. Urban Terror 4.2) se na veřejnost dostane ještě před Vánocemi.

Klepněte pro větší obrázek
Urban Terror

Linux Mint chce zachovat staré osvědčené GNOME

Pokud používáte GNOME, dost možná vás začínají děsit pokusy s ním. Minule jsme psali, že Canonical do Ubuntu nasadí vlastní desktopové prostředí Unity a na jaře by mělo vyjít nové GNOME 3, které zase přijde s přetřásaným rozhraním GNOME Shell. Jak uživatelé tyto změny přijmou, je velmi těžké odhadnout. Jedním z přístavů nespokojených by se mohla stát distribuce Linux Mint. Linux Mint je asi nejpopulárnější derivát Ubuntu a snaží se o ještě větší přívětivost. Zakladatel a muž, který má ve vývoji Mintu hlavní slovo, Clement Lefebvre prohlásil, že Mint nebude používat ani Unity, ani GNOME Shell, ale zaměří se na to, aby rozhraní vypadalo co možná nejvíc jako současné GNOME. To je slovo do pranice a Canonical to bude mít těžké. Nemusí přijít jen o ty uživatele, kterým se nové rozhraní nebude líbit, ale i o ty, kteří prostě nebudou chtít zkoušet něco nového a učit se s novým rozhraním. Linux Mint se od Ubuntu moc neliší, nabízí prakticky stejné výhody a i přechod by byl jednoduchý.

Novinky ze světa distribucí


Red Hat Enterprise Linux 6

Po dlouhých třech a půl letech vyšla nová verze serverové distribuce Red Hat Enterprise Linux (RHEL). Takové dlouhé čekání má své opodstatnění. RHEL se často nasazuje na důležité a rozsáhlé mainframy, které vyžadují stabilitu. Šestá verze přináší více než dva tisíce dalších balíčků, osmnáct set nových funkcí a čtrnáct tisíc oprav. Novinek je opravdu mnoho, ale pokud se nepohybujete v branži, moc vám neřeknou. Zájemci si mohou přečíst podrobný seznam novinek. Ostatním bude stačit vědět, že se výchozím souborovým systémem stal ext4, RHEL 6 dokáže lépe řídit spotřebu a podporuje další virtualizační a síťové technologie. Pokud si RHEL 6 budete chtít „osahat“, tak za pár týdnů vyjde CentOS 6. CentOS je prakticky identická kopie RHELu vytvořená z jeho zdrojových kódu, pouze neobsahuje chráněné značky apod.

Fedora 14 Laughlin

Red Hat má prsty i v další distribuci, která nedávno vyšla. Čtrnáctá verze Fedory se jmenuje Laughlin podle fyzika a nositele Nobelovy ceny Roberta B. Laughlina. Výchozím grafickým prostředím Fedory zůstalo GNOME, ale k mání je i KDE, Xfce a LXDE. Všechna prostředí jsou v aktuálních stabilních verzích. Na své si přijdou opět spíše odborníci. Fedora nově podporuje protokol SPICE pro přístup ke vzdáleným a virtualizovaným strojům, který je alternativou ke známému VNC. Programátoři se mohou těšit na Python 2.7, Perl 5.12, Ruby 1.8.7, NetBeans 6.9, kompilátor pro programovací jazyk D nebo vývojové prostředí GNUstep v repozitářích. Stahovat můžete z FedoraProject.org a o všech zajímavých novinkách se dočtete v poznámkách k vydání.

Linux Mint 11 Julia

Nová verze distribuce Linux Mint zvaná Julia vychází z Ubuntu 10.10. Takže se připravte na stejné repozitáře, stejné verze aplikací a stejné novinky, které přineslo právě poslední vydání Ubuntu. Oproti Ubuntu navíc nabízí například propracované menu nebo vlastního správce aplikací. V menu se zvýrazňují nově nainstalované aplikace a také přes něj můžete vyhledávat nejrůznější informace, přičemž se prohledává obsah vašeho disku i Internetu. Mint jako už tradičně nabízí povedený vzhled, kde převažuje šedivá barva a trochu tak připomíná Mac OS X.

Klepněte pro větší obrázek 
Menu distribuce Linux Mint
Diskuze (9) Další článek: Apple dlouho napínal, pak představil Beatles v iTunes

Témata článku: Software, Operační systémy, Linux, Open source, Fedora, Mint, Red Hat, Kvalitní hra, Unity, Frozen, Julie, Wolfenstein, Urban, Quake, Nový projekt, Šedivá barva, Red, Virtualizovaným stroj, Hat, Counter, Fed, Sand, Druhá novinka, Counter Strike Source, Linux Mint, Tablety android na Mall.cz


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky