Displeje jako ze Star Treku

O dotykových displejích, které lze ovládat více prsty, už jste možná slyšeli. Zájem o tento způsob ovládání se zcela určitě zvýší po příchodu nového Apple iPhone. K čemu všemu se dá něco podobného využít?

Před necelým rokem vzbudilo velký ohlas video, na kterém předváděl Jefferson Han z newyorské univerzity velký dotykový displej, který dokázal rozlišit více vstupů (Multi-Touch displej). V něm čmáral po obrazovce a předváděl různé barevné kousky s tímto displejem.

still00.jpg still01.jpg still02.jpg still03.jpg

Další vlna zájmu o tento způsob ovládání se zvedla s představením iPhone, který dokáže na dotykovém displeji rozeznat dva prsty. Tuto technologii už Apple využilo u touchpadů pro skrolování.

U iPhone jde ale její využití ještě o něco dál. Na záznamech s tímto typem ovládání prezentující nejčastěji předvádí, jak snadno lze pomocí dvou prstů manipulovat s obrázky, nebo mapou. Také u iPhone se využívá dvou prstů především při prohlížení fotografií. Není se co divit, rychlé posouvání, otáčení a zvětšování fotografií vypadá úžasně.

still04.jpg still05.jpg still07.jpg

Server Gizmodo upozornil na další video z loňského roku z konference TED (Technology Entertainment Design), které je na YouTube velmi populární. Na něm autor předvádí další možnosti tohoto zařízení.

Dotykový displej Jeffersona Hana dokáže oproti iPhone rozeznat více vstupů. Dá se to využít třeba při prohlížení modelu terénu – autor předvádí upravený program NASA World Wind – obdoba známějšího Google Earth. Podobně jako je tomu u prohlížení fotografií, je práce s virtuální zemí pomocí dvou rukou velice rychlá.

still08.jpg still09.jpg

Po zapíchnutí dvou prstů do terénu lze druhou rukou otáčet 3D modelem terénu. Ostatně, podívejte se na video z konference, těžko něco takového popisovat slovy.

Zkoumají se i další možnosti, jak takové zařízení využít. Obrovskou interaktivitu ocení také animátoři. Velmi jednoduše lze načmárat libovolný tvar. Jeho uzavřením vznikne objekt, který lze díky síti bodů uvnitř snadno a intuitivně deformovat a přetahovat po obrazovce.

still06.jpg

Další možností, kde by se podobné zařízení mohlo uplatnit, je hudební průmysl. Virtuální mixážní pult může interaktivně reagovat na požadavky a počet ovládácích prvků tak lze významně zredukovat. Nebo člověk může jako DJ točit virtuálními gramofonovými deskami.

  still11.jpg still12.jpg still10.jpg

Automaticky vás asi napadne, jak by to šlo zužitkovat ve hrách. Ve videu s Jeffem je jen něco na způsob arkádového sestřelování ufonů nad městem či různé hříčky se spojováním písmen či přetahováním uzlů v síti. 

still13.jpg still14.jpg still15.jpg

Smysluplnější využití předvádí autoři jiného zařízení na Warcraftu III. Prototyp herního stolu z laboratoří Mitsubishi funguje na jiném principu. Nad bílým herním stolem visí projektor. Hráči sedí na židlích, které jsou pod proudem - pochopitelně nejde o obdobu elektrického křesla, ale o mnohem mírumilovnější zařízení, které poté, co se hráč dotkne prstem stolu, určí podle místa, ve kterém zaregistruje proud, polohu prstu. Vše je zkombinováno hlasovým ovládáním.

Myslím, že po zhlédnutí následujícího videa se taková promítačka stane snem mnoha milovníků real-time strategických her.

 
Ovládání pomocí více prstů může radikálně změnit způsob, jakým s elektronickými zařízeními komunikujeme. Ostatně, na vývoji podobných zařízení pracuje řada dalších laboratoří, například v Microsoftu vyvíjejí zařízení s názvem TouchLight. To pracuje s průhlednou tabulí, projektory a kamerami. Virtuální zrcadlo, které je na tomto videu, působí docela zvláštně. Mimo jiné proto, že v tom opravdovém je odezva obrazu o něco rychlejší.
 

 

Tato zařízení zcela určitě nenahradí všude myš či klávesnici. Na dotykovém displeji budeme asi sotva kdy psát rychlostí osm set úhozů za minutu podobně, jako to lze na klasické klávesnici. Také výrobní náklady budou oproti obyčejné myši vyšší. Ale je to po dlouhých letech konečně radikální změna, která vypadá docela slibně, a jak se zdá, velcí hráči nechtějí zůstat stranou.

Diskuze (24) Další článek: Banka více než rok obětí phishingu

Témata článku: Apple, Libovolný tvar, Podobný typ, Tabule, Mitsubishi, Dotykový displej, Warcraft 3, Movie, Sestřelování, Velká obrazovka, Klávesnice herní, Hana, Herní klávesnice a myš, Podobná odezva, Warcraft, Wind, Radikální změna, Prohlížení, Mixážní pulty, Podobný způsob, Virtuální klávesnice


Určitě si přečtěte

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

** Satelitní navigaci jsme si zvykli říkat podle americké předlohy GPS ** Dnešní telefony ale používají také evropský, ruský a čínský systém ** Kdyby USA nyní vypnuly GPS, možná byste to ani nepoznali

Jakub Čížek | 52

Testy čipů Ryzen 3000: AMD překonává Intel ve výkonu, přitom stojí méně

Testy čipů Ryzen 3000: AMD překonává Intel ve výkonu, přitom stojí méně

** Testy nových procesorů Ryzen 3000 od AMD jsou venku ** Výkon ve většině aplikací překonává konkurenci od Intelu ** AMD je přitom zároveň neuvěřitelně výhodné v poměru ceny i výkonu

Karel Javůrek | 173Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch