Displeje budoucnosti: koukněte se, na co budete koukat

Na konferenci SID bylo představeno několik budoucích technologií displejů od různých výrobců. Jaké jsou trendy a na co se můžeme za pár let těšit?
Displeje budoucnosti: koukněte se, na co budete koukat

Minulý týden se v Los Angeles uskutečnila konference SID 2011 (Society Information Display), kde se sešli výrobci displejů a technologií, kteří představili nejen nejmodernější modely, ale i zajímavé prototypy.

Svět displejů se stává velmi klíčovou částí počítačového segmentu. S rozmachem mobilních zařízení s různými velikostmi a použitím – od tabletů, mobilních telefonů až po čtečky elektronických knih. Stejně jako u jiného technologického segmentu, i zde dochází k neustálému zlepšování. Jaké novinky na nás tedy čekají?

Pixely kam se podíváš

Minulý rok představil Apple mobilní telefon iPhone 4 s vysokou hustotou pixelů, což s sebou nese mnohem jemnější a kvalitnější obraz. Bylo tak jen otázkou času, než se i další výrobci do tohoto zlepšení pustí. iPhone 4 se pyšní hodnotou 326 ppi, ale na konferenci byly k vidění ještě lepší displeje.

Toshiba představila 4" HD displej s rozlišením 720 × 1 280, který má rekordních 367 ppi a vysoký kontrast 1 500 : 1. Menší displej s úhlopříčkou 3,3" měl sice rozlišení pouze 480 × 864, ale i přesto má hustotou pixelů kolem 300 ppi.

LG se pochlubilo 3,5" AH-IPS (Advanced High Performance In-Plane Switching) displeji s 329 ppi, ale u této velikosti rozhodně neskončilo. K vidění byly displeje s nejrůznějšími velikostmi - 7" (212 ppi), 10,1" (150 ppi), 55" (80 ppi) a největší 84" displej měl 52 ppi. Na videu si také můžete prohlédnout ukázku 4,3" průhledného displeje (WVGA), jehož technologii LG označuje jako Active Transparent Bistable LCD:

Vysoké rozlišení umí i Samsung, který ukázal první 10,1" displej s rozlišením 2 560 × 1 600, které je běžně dostupné pouze u počítačových 30" monitorů. LCD má 300 ppi a sníženou spotřebu díky technologii PenTile RGBW, v porovnání s běžným RGB displejem až o 40 %. S vyšším rozlišením totiž souvisí více pixelů a více pixelů má pochopitelně větší spotřebu. Displej je určen především pro budoucí tablety, pro vnitřní použití pracuje s jasem 300cd/m2 a venku pak až s 600 cd/m2. První zařízení s tímto displejem se objeví ke konci tohoto roku, nebo začátkem roku 2012.

3D bez brýlí

Trojrozměrné televize jsou zatím v prodeji pouze s brýlemi, u menších displejů však není problém použít poměrně jednoduchou technologii paralaxní bariéry. Toshiba předvedla 8" displej s rozlišením 800 × 480, a i zde musíte pro trojrozměrný efekt (technologie Time Sequential) mít očí přímo před displejem (vzdálenost 25 až 70 cm), uprostřed ve všech směrech. Jas má v tomto případě 400 cd/m2.

3D bez nutnosti nasazení brýlí má i Sony, displeje mají dokonce úhlopříčku deset až 23". Video ani podrobnější detaily však nejsou zatím k dispozici.

Elektronický inkoust – barevný, ohebný i s vysokým rozlišením

Společnosti E Ink a Epson oficiálně oznámili nový elektronický papír ePaper s 300 ppi, takže písmena budou ještě ostřejší, než dříve. Displej má velikost 9,68" a rozlišení 2 400 × 1 650.

Prezentován byl také již dlouho známý displej Mirasol od Qualcomm, který je barevným elektronickým papírem s vyšší obnovovací frekvencí, než u běžných e-ink displejů. Mirasol je stále ve fázi vývoje a zatím nebyl uveden žádný přístroj, který by tento druh displeje obsahoval. Výhody jsou jasné – nízká spotřeba (energie pouze při překreslení) s možností částečného zobrazení barev, kvalita se ale pochopitelně nemůže rovnat s klasickým LCD.

Barevný elektronický papír s vyšším jasem a mnohem lepším barevným podáním než u konkurenčních modelů oznámila také společnost Ricoh. Žádné bližší informace ale bohužel zatím neprozradila.

Trochu pokročilejší typ e-inku ukázala Sony. Relativně velký 13,3" barevný elektronický papír s rozlišením 1 600 × 1 200 (150 ppi) je schopen zobrazit 16 stupňů šedi i trochu barev (13% barevný gamut), ale lze ho i ohnout. Hmotnost je pouze 20 g a kontrast činí 10:1.

Samsung v rámci hybridních displejů používá technologii Electrowetting, která by měla poskytovat především lepší obnovovací frekvenci s možností přepínání mezi různými režimy obrazu, podobně jako PixelQI. Na videu je vidět 6,2" verze s rozlišením 800 × 600 (opět RGBW) s barevným gamutem 5 % (4 096 barev) a kontrastem 9:1. Ve finální verzi se počítá s 16,7 miliony barev a o trochu lepšími parametry.

Zajímavosti a koncepty

Samostatnou kategorií jsou různá zařízení, která nějakým způsobem využívají moderní technologie displejů. Toshiba zaujala jednoduchým tabletem pro psaní a kreslení pomocí pera ve stylu NoteSlate, který ještě stále nebyl uveden.

Nevšedním využitím elektronického papíru, především kvůli jeho nízké spotřebě je jistě několik konceptů, které můžete vidět na dalším videu. K vidění byly různé budíky, měřiče pro domácí radiátory a jejich ovládání, snowboardy s kompasem a zobrazením rychlostí či nadmořské výšky nebo počasím. Použitelným řešením byly ale třeba e-ink noty.

Koncept takového uměleckého použití flexibilních OLED pro osvětlení představila společnost UDC (Universal Display Corporation). Používá vlastní úspornou technologii UniversalPHOLED:

Blíže k realitě

Nové druhy displejů lze očekávat již ke konci tohoto roku, první úsporné a zároveň barevné elektronické papíry se ve velkých objemech neobjeví dříve než příští rok. Vysoké rozlišení, které umožňuje zobrazit reálnější a přesnější obraz, je jasným trendem jak oblasti běžných displejů, tak i specializovaných pro elektronické čtečky knih.

 
Samozřejmostí je snaha snižovat spotřebu a zlepšovat kvalitu zobrazení ve venkovních podmínkách. Vzhledem k tomu, že Samsung představí první tablet s vysokým rozlišením již koncem tohoto roku, nelze než očekávat stejný krok u příští, již třetí verze iPadu. Na vyšší rozlišení bude příští rok jistě spoléhat i nový Kindle od Amazonu.
Diskuze (23) Další článek: Nejlepší program pro hromadnou úpravu obrázků

Témata článku: Technologie, Hardware, Budoucnost, Běžný displej, Mobilní telefony Samsung, Vysoké rozlišení, Tablety Samsung, Youtube Video, Ricoh, Displej, Vnitřní použití, První displej, Různé druhy, Nízký kontrast, Nízký jas, 3D brýle LG, První iPhone, Diva, Mobilní telefony LG, 3d brýle sony, Vysoký kontrast, Quality, Vysoká spotřeba, Různé segmenty, Rozlišení, Tablet na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 53Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor