Diskuzní fórum oslavilo desetitisící příspěvek

Před třemi týdny jsme spustili zcela nové diskusní fórum. Oproti starým diskuzím nabízí uživatelům pokročilé funkce - ikony uživatelů, možnost editace příspěvků, sledování oblíbených témat. Pojďme se při příležitosti desetitisícého příspěvku ohlédnout za tím, jak si nové diskuse vedou.

Proč phpBB?

Přechod na nový systém znamenal spoustu starostí navíc. Díky odlišným technologiím bylo třeba fórum postavit na samostatný server. Po krátkém čase se navíc ukázalo, že současné kapacity hardwaru přestávají dostačovat zájmu uživatelů. Proto jsme diskuze také po necelých čtrnácti dnech bylo nuceno přestěhovat. V současné době už ale vše běží tak, jak má a stávající problémy jsou pouze aktuální maličkosti.

Často se nás ptáte, proč jsme zvolili právě diskuzní systém phpBB. Důvodů bylo hned několik. Jedná se o léty prověřený a vyzkoušený systém, který je stále vyvíjen a má širokou podporu ze strany vývojářů. Druhým důvodem je množství funkcí, které nový systém oproti staršímu fóru nabízí uživatelům, ale také moderátorům. Díky nim se nám lépe bude dařit držet vyšší kvalitu diskuzí a tím na fórum přilákáme další znalé uživatele.

Velkou výhodou je možnost moderování fóra. Ve starší verzi nebylo v silách žádného člena redakce hlídat nové příspěvky a v případě potřeby je upravit do „čitelnější podoby“. Možnosti dnešního fóra jsou naprosto jiné a úkolem jednotlivých moderátorů je udržovat určitou úroveň samotné diskuse. Rozhovor by se měl ubírat směrem rozumným a slušným, bez zbytečných příspěvků, nadávek nebo reklamních vsuvek. A ačkoliv jejich práce často vypadá jako cenzura, není tomu tak. Moderátoři mají jasně stanoveno, co mazat mohou a co ne. Vězte, že věcný příspěvek k tématu se nikdy neztratí.

Za zmínku stojí i osobní profily jednotlivých uživatelů. Není tedy problém vytvořit ve fóru určitou komunitu právě podle položek vyplněných v profilu. Ať už je spojovacím prvkem bydliště, používaný operační systém, typ připojení nebo například použitý procesor.

Na vylepšování fóra se svými příspěvky můžete podílet i vy, čtenáři. Své podněty pište do diskuse O tomto fóru a Živě.cz, které je neustále kontrolováno administrátory serveru. Pokud váš podnět zaujme a bude realizovatelný, rádi jej uvedeme v život.

Klepněte pro větší obrázek

Základní podoba fóra

Vede si dobře

Za začátku měli někteří uživatelé problém zvyknout si na nové prostředí a nový systém. Objevovaly se připomínky upozorňující na nedostatky a výzvy k návratu ke staršímu typu diskuze. Během několika dnů ale i tito uživatelé pochopili, že budoucností jsou právě možnosti phpBB. S odstupem času hodnotí tři čtvrtiny lidí nové fórum a vkládá do něj patřičné naděje. Uživatelům zvyklým na staré fórum jsme připravili funkce, které umožňují využívat nové fórum ve starém duchu - a nejde pouze o barvy, ale také o možný způsob řazení příspěvků.

Maximální hodnoty bylo zatím dosaženo dne 20. 4., kdy se v jeden moment na fóru nacházelo více než sto uživatelů.

Vypovídací hodnotu mají i počty příspěvků. Během prvních čtrnácti dnů se jich v diskusích na nejrůznější témata točící se kolem světa výpočetní techniky sešlo téměř šest tisíc, v současné chvíli už se počet pohybuje těsně pod devíti tisíci příspěvky. Ve všední den je online v průměru šedesát až osmdesát uživatelů. Rekord zatím drží datum 20. 4., kdy bylo online přes sto uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Můžete nás sledovat i na mobilu

Pozor, kam píšete

Přispíváním do diskuse se ale každý uživatel zavazuje k dodržování určitých pravidel. Je především třeba uvědomit si, kam váš příspěvek patří. Pokud jste náhodnými čtenáři Živě a potřebujete vyřešit nějaký problém, pak navštivte Poradnu. Tato možnost má nesporné výhody především v tom, že se nemusíte zavazovat registrací. Do Poradny lze přispívat, ať jste registrovaným, nebo neregistrovaným uživatelem. Chcete-li prodat nebo výhodněji koupit jakoukoliv komponentu nebo vybavení, navštivte sekci Bazar.

Fórum, o němž celý článek pojednával, je pak určeno pro stálejší komunitu. Pro uživatele, které informační technologie baví, věnují se jim a jsou ochotni na závažná i méně důležitá témata diskutovat s méně zkušenými kolegy (a jak je z výpisu uživatelů vidět, také kolegyněmi). Diskuse se mohou dostat až do takové hloubky, že se nakonec její účastníci přiučí mnoha novým znalostem.

A pamatujte, je pěkné dělit se s ostatními o svoje zkušenosti a názory. Kromě toho, že můžete ostatním pomoci s řešením závažného problému, svými znalostmi si navíc ve virtuální komunitě získáváte pověst odborníka.

Diskuze (15) Další článek: Poslanecká sněmovna schválila zákon proti televizním pirátům

Témata článku: Starý uživatel, Samostatná zmínka, Všední den, Příspěvek, Starý typ, Určitý nedostatek, Fórum, Fór, Náhodné prostředí


Určitě si přečtěte

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 86

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11