Web

Diskuzní fórum 8chan si zakládalo na svobodě, ale účel se zvrhl. Teď je kvůli střelbám odstaveno

Foto: San Bernardino County Sheriff's Department
Diskuzní fórum 8chan si zakládalo na svobodě, ale účel se zvrhl. Teď je kvůli střelbám odstaveno | Foto: San Bernardino County Sheriff

Diskuzní fórum 8chan se proslavilo jako místo nekontrolovaných anonymních diskuzí. Objevují se tak na něm i nezákonná témata a vyjadřoval se na něm před svým činem i střelec nedávného incidentu v texaském El Pasu, kde následně zavraždil 22 lidí. Fórum 8chan je proto nyní nedostupné. Majitel sítě Jim Watkins žije na Filipínách a tamní policie nyní prozradila, že na žádost americké strany provozovatele vyšetřuje.

Cílem vyšetřování je podle The Wall Street Journal zjistit, zda na 8chan probíhají moderační snahy a zda se fórum snažilo potlačovat případné extremistické příspěvky. Případ je otevřený již od března tohoto roku, kdy došlo ke střelbě na Novém Zélandu, jež vyústila v 51 mrtvých osob. Útočník na 8chan sdílel svůj manifest. 

Americké úřady tehdy poprvé kvůli stránce kontaktovaly Filipíny. Až nyní, po víkendové střelbě, ovšem místní policie slíbila, že se bude záležitosti věnovat naplno. Své vlastní vyšetřování mají navíc paralelně Američané, Watkinse na začátku týdne kontaktovali a požádali ho o výpověď před Kongresem.

Co už je za hranou?

Watkins z toho nadšený nebyl a svou účast nezamítl ani nepřislíbil. Jeho rozmrzelosti pravděpodobně přidal fakt, že fórum ztratilo podporu Cloudflare a následně i Epiku a je momentálně offline. Na YouTube vydal prohlášení, jak snahy o perzekuci 8chan vnímá jako omezování svobody slova a že obviňování malých sítí z vyšinutosti určitých jedinců není vhodné. 

8chan si na své absolutní svobodě zakládal a v touto myšlenkou také vznikl. Lidé tu mohli psát prakticky cokoli, ať už to bylo třeba nenávistné nebo rasistické. Jistá omezení existovala, ale týkala se zejména příspěvků o dětské pornografii a vraždách. 

Dosud to fóru v USA procházelo kvůli tamnímu paragrafu 320 tzv. Communications Decency Act, který zprošťuje provozovatele stránek (pokud drží definici neutrální platformy) odpovědnosti za příspěvky, které jim tam lidé píšou. Je to ale jistá specialita Ameriky a například na Filipínách Watkins takovou ochranu mít nebude. 

Původní zakladatel 8chan, Frederick Brennan, se již nechal slyšet, že bude rád, když se záležitost s fórem jednou pro vždy vyřeší. Ze stránky se podle něj stalo negativní místo a například krok Cloudflare veřejně ocenil. Pro WSJ potvrdil, že i on spolupracuje na vyšetřování. 

Diskuze (74) Další článek: Huawei představil svou alternativu k Androidu. Jmenuje se HarmonyOS a bude open source

Témata článku: Právo, Web, YouTube, USA, Policie, Zákon, Diskuzní fórum, Wall Street Journal, Nový Zéland, Filipíny, Příspěvek, Cloudflare, Amerika, El Pas, Svoboda, Střelba, Fórum, Kongres


Určitě si přečtěte

Velká pitva telefonu: Co se skrývá uvnitř šestipalcové placky Nokia 7.1

Velká pitva telefonu: Co se skrývá uvnitř šestipalcové placky Nokia 7.1

** Jak vypadá nitro téměř 6" mobilního telefonu? ** Provedli jsme pitvu Nokia 7.1 se třemi kamerami ** Základní deska je vlastně docela maličká

Jakub Čížek | 16

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Lektvar z války Severu proti Jihu zabírá i tam, kde selhávají moderní antibiotika

Lektvar z války Severu proti Jihu zabírá i tam, kde selhávají moderní antibiotika

** Američtí farmakologové hledali inspiraci pro vývoj nových léků v brožuře z americké občanské války ** Jižanští felčaři podle ní připravovali rostlinné extrakty chránící rány před zánětem ** Výluhy ze tří dřevin zabírají i proti bakteriím rezistentním k antibiotikům

Jaroslav Petr | 2Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch