Web

Diskuzní fórum 8chan si zakládalo na svobodě, ale účel se zvrhl. Teď je kvůli střelbám odstaveno

Foto: San Bernardino County Sheriff's Department
Diskuzní fórum 8chan si zakládalo na svobodě, ale účel se zvrhl. Teď je kvůli střelbám odstaveno | Foto: San Bernardino County Sheriff

Diskuzní fórum 8chan se proslavilo jako místo nekontrolovaných anonymních diskuzí. Objevují se tak na něm i nezákonná témata a vyjadřoval se na něm před svým činem i střelec nedávného incidentu v texaském El Pasu, kde následně zavraždil 22 lidí. Fórum 8chan je proto nyní nedostupné. Majitel sítě Jim Watkins žije na Filipínách a tamní policie nyní prozradila, že na žádost americké strany provozovatele vyšetřuje.

Cílem vyšetřování je podle The Wall Street Journal zjistit, zda na 8chan probíhají moderační snahy a zda se fórum snažilo potlačovat případné extremistické příspěvky. Případ je otevřený již od března tohoto roku, kdy došlo ke střelbě na Novém Zélandu, jež vyústila v 51 mrtvých osob. Útočník na 8chan sdílel svůj manifest. 

Americké úřady tehdy poprvé kvůli stránce kontaktovaly Filipíny. Až nyní, po víkendové střelbě, ovšem místní policie slíbila, že se bude záležitosti věnovat naplno. Své vlastní vyšetřování mají navíc paralelně Američané, Watkinse na začátku týdne kontaktovali a požádali ho o výpověď před Kongresem.

Co už je za hranou?

Watkins z toho nadšený nebyl a svou účast nezamítl ani nepřislíbil. Jeho rozmrzelosti pravděpodobně přidal fakt, že fórum ztratilo podporu Cloudflare a následně i Epiku a je momentálně offline. Na YouTube vydal prohlášení, jak snahy o perzekuci 8chan vnímá jako omezování svobody slova a že obviňování malých sítí z vyšinutosti určitých jedinců není vhodné. 

8chan si na své absolutní svobodě zakládal a v touto myšlenkou také vznikl. Lidé tu mohli psát prakticky cokoli, ať už to bylo třeba nenávistné nebo rasistické. Jistá omezení existovala, ale týkala se zejména příspěvků o dětské pornografii a vraždách. 

Dosud to fóru v USA procházelo kvůli tamnímu paragrafu 320 tzv. Communications Decency Act, který zprošťuje provozovatele stránek (pokud drží definici neutrální platformy) odpovědnosti za příspěvky, které jim tam lidé píšou. Je to ale jistá specialita Ameriky a například na Filipínách Watkins takovou ochranu mít nebude. 

Původní zakladatel 8chan, Frederick Brennan, se již nechal slyšet, že bude rád, když se záležitost s fórem jednou pro vždy vyřeší. Ze stránky se podle něj stalo negativní místo a například krok Cloudflare veřejně ocenil. Pro WSJ potvrdil, že i on spolupracuje na vyšetřování. 

Diskuze (74) Další článek: Huawei představil svou alternativu k Androidu. Jmenuje se HarmonyOS a bude open source

Témata článku: YouTube, Právo, Web, USA, Policie, Zákon, Diskuzní fórum, Svoboda, Str, Cloudflare, Střelba, Filipíny, Příspěvek, Kongres, Amerika, Wall Street Journal, Fórum, El Pas, Zak, Nový Zéland


Určitě si přečtěte

Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní