Diskový mišmaš

V. Milata: Ve svém počítači mám 1,6GB nerozdělený disk. Narazil jsem však na rozdílné informace,...
V. Milata: Ve svém počítači mám 1,6GB nerozdělený disk. Narazil jsem však na rozdílné informace, které mi o tomto disku poskytují různé programy. Při vybrání všech souborů v Norton Commanderu ukazuje Summary Info cca 1,15GB. Ve File Manageru obdržím informaci, že na disku je asi 50MB volných, takže mi někde lítá 400MB. NC přitom v System Info ukazuje, že jde o disk s kapacitou 1,6GB. Je to způsobeno velikostí cluster?

Computer: K vašemu problému se může vázat mnoho příčin, některé mohou dokonce "pracovat" na úbytku místa na vašem disku společně.

Hned na začátek bych podotknul, že zjišťování obsazeného místa na disku pomocí Norton Commanderu nemusí vždy přinést přesný výsledek. Pokud máte na svém disku např. skryté systémové soubory a nemáte NC nakonfigurován tak, aby je zobrazoval, pak je nemůžete označit a tím pádem nebudou zahrnuty do celkových součtů. Norton Commander 4.0 pak ani neumí zjišťovat parametry moderních velkokapacitních disků. Nejspolehlivější metodou k ověření volného místa na disku je napsání příkazu DIR v DOSovém příkazovém řádku. Pokud máte na počítači instalovány Windows 95, pak parametry o disku zjistíte tak, že otevřete okno Tento počítač a pravou myší kliknete na symbol disku, který vás zajímá. Ve zobrazeném kontextovém menu pak vyberte položku Vlastnosti a v dialogu, který se objeví, pak klikněte na záložku Celkové. W95 zobrazí jak využitý prostor disku, tak prostor volný. Ve Windows 3.11 stejné informace zjistíte na spodním stavovém řádku Správce souborů.

Co se týče vaší domněnky, že diferenci volného prostoru zapříčiňují clustery, pak jistý vliv budou určitě mít. Ovšem nedovedu si dost dobře představit, že by takto zmizelo 400MB. To by na disku musely být tisíce malinkatých souborů (tak 1-2kB velkých).

Co mi připadá pravděpodobnější, jsou tzv. "ztracené" soubory a clustery. V některých případech, když počítač "spadne", nebo je nekorektně ukončena nějaká aplikace, dojde ke ztrátě určitých dat a to tak, že na disku jsou sice přítomna, ale operační systém a tím i uživatel k nim ztratil přístup. Dost často jde přitom o dočasné soubory, které uživatel vůbec nepostrádá. Myslím si, že právě toto bude asi příčina vašich potíží.

K zjištění a odstranění těchto chyb slouží v DOSu utility Chkdsk a nověji pak Scandisk. Ve Windows 95 pak použijte stejný postup, jako při zjišťování kapacity disku popsaný výše, místo pacičky Celkové však klikněte na Nástroje a poté na tlačítko Prověřit...

Další možností, která by se vás mohla týkat, je fyzicky vadný povrch pevného disku. Pokud některé systémové utility takovouto chybu zjistí, označí automaticky pro systém souborů takto postiženou část povrchu za vadnou, aby sem nebylo možné zapsat data, která by pak odtud nešla spolehlivě přečíst. I tyto chyby jsou schopny odhalit a označit výše zmíněné nástroje (u DOSu jen Scandisk), z nezávislých utilit pak např. známé Norton Utilities.

Na vašem místě bych tedy nejprve překontroloval konzistenci dat na disku některým z výše zmíněných nástrojů a zkusil si ověřit volnou kapacitu disku i jinými nástroji než je NC. Pokud tyto věci nepomohou, bylo by nutné hledat problém jinde, ovšem k tomu bych potřeboval přinejmenším více informací o vašem počítači.

Váš názor Další článek: Softwarový gigant zakládá nové výzkumné centrum

Témata článku: Windows, Velkokapacitní disk, CHKDSK, Celková kapacita, Stejné parametry, Disko, Commander, Pace, Rozdílná velikost, Systémový disk, Přesný výsledek


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu