DiskClone naklonuje váš disk

Během soužití s počítačem se vám jistě stalo, že jste potřebovali přenést data ze starého pevného disku na nový a celý disk si někam zálohovat. Zde je chvíle pro DiskClone.
Během soužití s počítačem se vám jistě stalo, že jste potřebovali přenést data ze starého pevného disku na nový a celý disk si někam zálohovat. Pokud jste systémovým administrátorem, jistě byste uvítali, kdybyste si na jednom počítači nainstalovali a nastavili všechny programy, a pak byste jen provedli kopii pevného disku na další nové počítače. To vše je možné s použitím tzv. klonování disků. Samozřejmě míníme klonování jejich obsahu …
DiskClone se obejde bez genového inženýrství
Když použijete jednoduchou funkci „kopírování“ (standardní ve Windows), přenesete tímto způsobem sice všechny soubory, ale už ne jejich umístění na disku, v clusterech a zaručeně nepřenesete souborovou tabulku FAT.

Pro vytvoření identické kopie obsahu disku na druhém disku potřebujete program, který dovede kopírovat soubory metodou „sektor na sektor“. Nejznámější programy pro tyto činnosti jsou DriveImage od PowerQuestu a DiskClone od známé utilitářské firmy QuarterDeck (nyní již součást Symantecu). Oba programy jsou téměř totožné a přes tvrzení obou producentů se příliš neliší (alespoň podle mých dvouměsíčních zkušeností).

První, co vás zřejmě překvapí, je, že z velkých krabic vypadne jedna disketa, ze které se program neinstaluje, ale spouští. Doporučený postup je nabootování ze systémové diskety a spuštění klonovacího programu. Pracovat v multitaskových operačních systémech (mezi něž patří všechny odrůdy Windows) totiž z bezpečnostních důvodů není nejlepší. To proto, že používají pevný disk jako dodatečnou operační paměť a často na něj zapisují.

Trochu nezvyk: myš si zdřímne
Použití obou programů je velmi jednoduché, drobné problémy sice může způsobit nezvyk práce bez myši a jen s použitím kurzorových šipek a klávesy Tab, ale to po chvíli přejde. Co vlastně oba klonovací programy umí? Především dovedou vytvářet tzv. image disků. To znamená, že obsah celého disku uloží do jednoho velkého souboru. Uložit tento image dovedou na síťové disky (pokud jsou přítomny), na mechaniky Jaz nebo Zip, zkrátka na všechna média, která vám budou pracovat pod MS-DOSem a která jsou pro systém transparentní, tzn. že se na ně dá zapisovat jen odkázáním na písmeno disku.

Dovedou kopírovat obsah disků na jiné pevné disky používané mnoha operačními systémy – od DOSu přes Windows až po Unixy. Nezáleží jim na velikosti jednotlivých disků, protože obsah menšího disku dovedou správně umístit na větší, z většího dovedou udělat menší, ovšem jen tehdy, když celkový objem dat z většího disku není větší než kapacita menšího. Zvládají několik metod kopírování, každá je vhodná pro určitý typ úlohy.

A čím se tyto programy od sebe liší? DiskClone má možná propracovanější ovládání a manuál, DriveImage se zase výrazně jednodušeji používá, ale má možná méně nadstandardních funkcí. Výhodou Drive Image je, že není šířen samostatně, ale s dalšími utilitami pro správu systému.

Reinstalace Windows je lahůdkou
Nejčastější operací, ke které jsem programy využíval, je obnovení celého disku. Jak jistě víte, nejlepším řešením na mnohé problémy a postupné zpomalování Windows je jejich přeinstalování – s programy pro klonování disků je to otázka 15 minut bez nutnosti zásahu uživatele. Stejně tak se dá obnovit „čistá“ instalace při napadení virem. A pokud máte zálohovaný celý disk, stačí si později jen zálohovat změněná a aktuální data.

Při používání by se neměly objevit žádné problémy; kdyby se přece vyskytly, měli byste najít odpověď v kvalitně propracovaném manuálu (u DiskClone; DriveImage je šířen s programem Partition Magic a manuál není téměř žádný). Jeden z těchto produktů by nemusel chybět na stole žádného systémového administrátora či zkušenějšího uživatele.

program pro vytváření kopií disku
Quarterdeck
DiskClone
Zdroj: Symantec
Telefon: 02–70 26 65
Cena: 1 575 Kč bez DPH

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Jací jsme a kolik nás je?

Témata článku: Windows, Nová odrůda, Dodatečná data, Systémový program, Systémový disk, Genové inženýrství, Disk, Celý disk, Postupné zpomalování


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně