Notebooky

Díry v displeji už nejen v mobilu. Čínský výrobce schoval do průstřelu webkameru v notebooku

Minimalizovat rámečky okolo displeje je trendem nejen notebooků a tabletů, ale též notebooků. Jenže kam pak strčit webkameru? Čínská společnost Chuwi specializující se na různé exotiké počítače ji umístila do průstřelu v levém horním rohu. Nový MiniBook X je tak prvním notebookem s provrtanou obrazovkou.

V jiných ohledech už tak zajímavý není. Obsahuje dotykový 10,8" displej s rozlišení QHD+ a podporou stylusu. Uvnitř tiká Celeron N5100 „Jasper Lake“ se čtyřmi atomovými jádry o taktu 1,1 až 2,8 GHz. Ten doplňuje 12 GB paměti LPDDR4X a 512GB SSD.

Tahákem mají být kompaktní rozměry a možnost displej otočit o 360°, aby se MiniBook X dal použít plně jako tablet. Zařízení se začne prodávat za 16 dnů za doporučenou cenu okolo 600 dolarů (16 100 Kč s DPH). Chuwi své produkty posílá i do Česka a to skrz španělské sklady.

Specifikace Chuwi MiniBook X
  MiniBook X
displej 10,8", IPS, 2560 × 1600 px, dotykový
SoC Intel Celeron N5100 (4× 1,1–2,8 GHz)
RAM 12 GB LPDDR4
SSD 512 GB
výbava 5Mpx kamera, USB-C, 3.5mm jack
rozměry tloušťka 11 mm
hmotnost 899 g
systém Windows 11

Výrobci se díky průstřelu podařilo vyplnit displejem 90 % plochy horní části notebooku. Daní ale bude to, že díra zakryje část obrazu, kde Windows či aplikace mohou mít důležitý ovládací prvek. Nové MacBooky s výřezem to mají snažší, protože se schová jen část horní lišty, což lze po softwrové stránce lépe pohlídat. Kamera je u nich navíc vycentrovaná, ta u Chuwi nezabere obličej úplně ideálně.

Ostatní výrobci vymýšleli jiné triky, jak zvětšit displej a zároveň zachovat kameru. Huawei ji například umístil pod vystřelovací tlačítko v horním řádku klávesnice. Asus rozšířil rámeček jen v části okolo kamery. Samsung zase připravuje kamerky schované přímo v displeji podobně, jako to dnes dělá s optickými čtečkami otisků na mobilech.

Diskuze (8) Další článek: Nové autonomní drony budou létat do oblastí, kde byly zaznamenány výstřely

Témata článku: Notebooky, Hardware, Windows, Samsung, Huawei, SSD, Asus, MacBook, Webkamera, Soc Intel, IPS, Tablety, Mobil, Čínský výrobce, Díra, Česká republika, Jasper Lake, Displej, Průstřel, Chuwi, Výrobce, Jasper, Notebook, Webkamery na Heureka.cz