Dírou prosákla čísla kreditních karet: co z toho plyne

A zase se šíří zprávy, jak je ten Internet nebezpečný. Pravda je prozaičtější: je to v lidech, nikoli v Internetu.
Bezpečnost je na prvním místě. Tuto větu si ale správci mnoha obchodních webů moc neuvědomují, nevěnují jí příliš mnoho pozornosti. To, že se na Internetu čísla kreditek občas kradou a redistribuují, není nic nového - ostatně by se tak dělo i bez jediného elektronického obchodu, protože ukrást a dál distribuovat čísla kreditních karet může každý obchodník vybavený známou "žehličkou" karet; a Internet je ideální způsob k jejich šíření přes mnoho bodů tak, že se v okamžiku zneužití skoro nedá zjistit, odkud byla čísla ukradena.

K konkrétnímu provalení došlo u webu provádějícího elektronické aukce, což je jeden z poměrně častých způsobů využití elektronického obchodování (zřejmě největším aukčním obchodem je eBay, www.ebay.com - má milion zákazníků, pět miliónů USD obrat). Výsledkem pak bylo, že na normální internetové adrese, dostupné pro jakéhokoli smrtelníka, se objevil rozsáhlý adres zákazníků tohoto webu včetně jejich jmen, adres a informací o kreditních kartách! Podstatné ale je, že jako u drtivé většiny podobných případů šlo o chybu správce tohoto webu. Je zřejmě marné opakovat, že hesla typu "123456", "billgates" nebo "password", popřípadě často frekventovaná křestní jména dívek nejsou zrovna tou nejlepší kombinací - tyto chyby se budou stále opakovat, protože když si má uživatel volit heslo, náhle jej opustí veškerá fantazie (mimochodem - je prověřeno, že maminky dávají asi tak z 99% jako heslo jméno svého synáčka nebo holčičky, a je marné jim to zakazovat, neboť jim to připadá, jako kdybyste jim zakázali mít fotku svého miminka pod sklem na svém pracovním stole. Administrátoři, vyzkoušejte si to ve své firmě!).

Bohužel - to, že web je "v podstatě bezpečný", a že akorát chybou uživatele či admina dojde k těmto situacím, jako argument nestačí. Chyby se stávají a stávat budou, a co začne tisícem čísel kreditek (a to už je samo pěkný průšvih), může skončit mnohem hůře. To samozřejmě nesmírně podlamuje důvěru lidí k elektronickému obchodování, působí to jako jeden z mocných negativních argumentů - lidé si řeknou "nakupovat na Internetu je možná finančně výhodné, ale je to nesmírně riskantní". Což zrovna u kreditek jednotlivců není skoro pravda, kreditky mají nízké limity a bývají pojištěné, ale zásadní katastrofou se to může stát při obchodování business-to-business, kdy nabouráním se do transakce lze předisponovat částky v obrovských výších na účet zloděje, nebo odhalit nejintimnější obchodní čísla a statistiky. Je samozřejmě jasné, že u těchto webů by měl být admin už desateronásobně pečlivější a nedělat triviální chyby; ale na druhé straně budou tyto weby vystaveny cílevědomému, a nikoli náhodnému útoku hackerů.

Váš názor Další článek: Libretto 100CT do kapsy

Témata článku: Internet, Admin, Normální smrtelník, Kreditní karta, Plyn, Kredit


Určitě si přečtěte

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5