DirectX 12 vs. Vulkan: souboj moderních API

V oblasti standardů pro grafické a výpočetní operace pomocí grafických čipů se hlavně na desktopu začíná rýsovat souboj mezi dvěma velikány. Který z nich má větší šanci?

Microsoftu se s rozmachem operačního systému Windows podařilo rozšířit také vlastní API pro práci s grafickými čipy – DirectX, respektive Direct3D. Konkurenci v této oblasti zahrnovalo OpenGL od skupiny Khronos Group, kterému se podařilo uspět především v operačním systému Linux.

V oblasti her se ale DirectX dařilo a většina počítačových her byla programovaná právě pro něj. OpenGL se tak stalo z pohledu hraní na počítači spíše okrajovou záležitostí. Časy se ale mění a s nimi i pozice standardů na trhu.

Microsoft a DirectX 12

S novým operačním systémem Windows 10 představil Microsoft i novou verzi vlastního rozhraní DirectX 12, která přináší především novinky z oblasti optimalizace zpracování velkého množství požadavků a snížení zátěže procesoru. To co vlastně odstartovalo AMD s API Mantle v univerzálnějším balení. Microsoft používá DirectX 12 i pro vlastní herní konzoli Xbox One.

Klepněte pro větší obrázek

A to je ten hlavní problém. Microsoft si samozřejmě i nadále drží exkluzivitu pro vlastní platformu a vývojáři jsou při použití DirectX 12 omezení kompatibilitou s Windows 10, respektive Xbox One.

Jenže situace už není tak jednoznačná jako dříve, kdy Windows vládly většině zařízení. Jsou tu nové operační systémy a především nové mobilní platformy, které se rozšiřují rychleji než klasické počítače.

Vulkan alias OpenGL pro budoucnost

Na mobilních zařízeních se obrovsky rozšířilo rozhraní OpenGL, které je populární jak na operačních systémech iOS, tak i Android. Microsoft v tomto případě doplatil na prohru v mobilní oblasti.

Klepněte pro větší obrázek
Otevřené standardy skupiny Khronos mají v některých segmentech už velký zásah

Khronos Group tak už v létě roku 2014 odstartovala projekt na novou generaci OpenGL, která nese označení Vulkan a disponuje optimalizaci zpracování velkého počtu volání, podobně jako nízkoúrovňové API Mantle nebo DirectX 12. Výhodou také je, že je Vulkan zpětně kompatibilní s hardwarem, který podporuje stávající OpenGL ES 3.1 nebo OpenGL 4.x a novější. Otevřené standardy skupiny Khronos tak zahrnují OpenGL, OpenGL ES, OpenCL, SPIR a nejnovější Vulkan.

Klepněte pro větší obrázek
O partnery není rozhodně nouze

Mezi hlavní partnery otevřeného rozhraní Vulkan patří nejen AMD, ale i Valve, které chce změnit trh s počítačovým hraním s vlastním linuxovým operačním systémem SteamOS. Vulkan je tedy moderním rozhraním, které navíc funguje na mnoha platformách – ať už jde o Windows 7, 8, Windows 10, Linux nebo Android a podporují ho i výrobci hardware jako je AMD, Intel (od HD 4000 a novější), Nvidia, Qualcomm, Samsung, ARM, Imagination Technologies, Vivante nebo Broadcom a další.

Vývojáři tak mohou programovat hry pro jedno rozhraní a mnohem snadněji takové aplikace a hry nabízet ve všech zmíněných platformách. API Vulkan zkrátka nekontroluje žádný jeden subjekt a v tom je velká síla oproti uzavřenému DirectX. Škálovatelnost od mobilních zařízení až po výkonné čipy v desktopových počítačích už jen reflektuje nutnost dnešní doby.

Vulkan připravený pro virtuální realitu

I když má sice Vulkan už v této fázi navrch díky podpoře všech mobilních platforem, třeba v případě systémů iOS a OS X mu konkuruje nízkoúrovňové rozhraní Metal od Applu. Vulkan je ale připraven i na nejbližší budoucnost v podobě virtuální reality.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Porovnání jednotlivých standardů

V rámci spolupráce s Oculus VR a dalšími, tak řeší klíčové vlastnosti jako je extrémně nízká odezva v rámci celého zpracování obrazu od pohybu uživatele, až po korekce geometrie pro každé oko nebo asynchronní zpracování obrazu dle předpokládaného pohybu hlavy.

Microsoft a Apple jako těžcí soupeři

Vulkan vypadá velmi nadějně a i když vstupuje do nové doby, čeká ho možná ještě těžší souboj než v minulosti u OpenGL a dalších otevřených standardů. Na desktopu proti němu stojí sice postupně slabší Microsoft, ale ten drží kombinaci Windows 10 „zdarma“ a Xbox One. V mobilní oblasti může ovládnout Android, ale na iOS bude muset soupeřit s Metalem. Desktopový systém OS X je stále zaměřený spíše na produktivitu, takže moc nelze očekávat, že se z něj stane samostatná herní platforma.

Klepněte pro větší obrázek
Pouze Vulkan je kompatibilní s většinou zařízení a systémů

Je jasné, že větší herní studia si budou moci dovolit optimalizovat pro každé rozhraní zvlášť, ostatně to řeší i doposud (Windows, Xbox, PlayStation nebo Android vs. iOS). Ale nesmíme zapomínat ani na menší indie vývojáře, kterých je obrovské množství a pro které je rozhodně jednodušší vytvářet jednou a prodávat na více platformách najednou.

Až následující roky tak ukážou, zda Vulkan bude novým rozšířeným standardem nebo půjde ve šlépějích OpenGL.

Diskuze (40) Další článek: Facebook se naučil přehrávat panoramatická videa

Témata článku: Technologie, Microsoft, Apple, Počítače, Linux, Mobility, Open source, DirectX, API, Khronos Group, Khronos, Vulkan, Velký zásah, Mode, Nízkoúrovňové API, Dirigent, Otevřený standard, Oblast her, Linuxová konzole, Direct3D, Virtuální realita hry, Metal, Playstation VR, Herní platforma, Hlavní partner, Herní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 59

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

** Srovnali jsme nabídku VDSL u 19 internetových poskytovatelů ** Ceny tarifů se liší i o stokoruny ** Různá je také nabídka doplňkových služeb

Lukáš Václavík | 44

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači