Director – relativně snadné prezentace…

Dnes se podíváme na program, který slouží k tvorbě multimediálních prezentací, výukových nebo zábavných programů a také internetových multimediálních prezentací. Je to Macromedia Director. O co se vlastně jedná?
Director se dodává v balíku spolu s dalšími programy, ve kterých je možno zpracovat jednotlivé vstupní informace, jako např. grafiku ve Fireworks, zvuk v Forge XP a poté jejich výsledek prezentovat na Internetu pro nejširší použití pomocí Shockwave Internet Serveru.

Director umí vytvářet, importovat nebo editovat data a to v nejrůznějších formátech. Importuje více než 40 běžně používaných formátů, mezi které patří např. Quick Time 4 , Quick Time VR, MP3 audio soubory, animované GIFy a samozřejmě také kód HTML stránek. Vlastní tvořivost lze uplatnit z důvodu použití univerzálního importu audia, videa a grafiky. Director sám obsahuje mnoho různých doplňků, které si uživatelé mohou v případě jejich nedostatku sami vytvořit pomocí SDK nebo sáhnout po hotových specializovaných doplňcích (Xtras).

Při ukládání prezentace vytvořené pomocí Directoru stačí navolit export do formátu Shockwave, který dnes lze přehrávat na drtivé většině počítačů připojených do sítě Internet. Také lze pracovat se standardními protokoly HTML, HTTP, HTTPS, XML,CGI, JAVA. To dává další možnosti ve vytváření např. digitálních e-commerce aplikací nebo hybridních CD ROM s přístupem k aktuálním informacím z Internetu. Tato verze 8 také dokáže pracovat se soubory z Macromedia Flash 5.

Implementace tohoto formátu je ve verzi 8 novinkou takřka revoluční. Shockwave 3D je společným dílem Macromedia a Intel a je určen pro on-line zobrazení a manipulaci s 3D grafikou.

S Directorem se v balíku dodává také Shockwave Server pro tvorbu a provoz víceuživatelských webových aplikací, jako jsou hry, diskusní skupiny atd. Podporováno je až 2000 současně připojených uživatelů s protokoly TCP, UDB a server scripting. V Directoru je obsaženo také vlastní objektově orientovaný programovací jazyk Lingo, ale většinu funkcí lze udělat pomocí tahu myší s nástrojem Behaviors. Dále je obsažena sada nových real-timových efektů, jejichž pomocí lze objekty v prezentaci libovolně deformovat a zobrazovat.

Podle mého názoru se jedná u užitečný nástroj pro tvorbu těchto aplikací, a to hlavně díky celkem jednoduchému a příjemnému ovládání, které po určité době zvládne každý. Celkově je pracovní prostředí příjemné a dobře se v něm pracuje.

Váš názor Další článek: Palm m525 bude mít Bluetooth

Témata článku: Internet, Drtivá většina, Určitý nedostatek, Nejrůznější nástroje, Určitý objekt, Shockwave, Forge, Dirigent, Prezentace, Vstupní informace, Univerzální aplikace, Quick, Společný díl


Určitě si přečtěte

Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 53

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5