Director – relativně snadné prezentace…

Dnes se podíváme na program, který slouží k tvorbě multimediálních prezentací, výukových nebo zábavných programů a také internetových multimediálních prezentací. Je to Macromedia Director. O co se vlastně jedná?
Director se dodává v balíku spolu s dalšími programy, ve kterých je možno zpracovat jednotlivé vstupní informace, jako např. grafiku ve Fireworks, zvuk v Forge XP a poté jejich výsledek prezentovat na Internetu pro nejširší použití pomocí Shockwave Internet Serveru.

Director umí vytvářet, importovat nebo editovat data a to v nejrůznějších formátech. Importuje více než 40 běžně používaných formátů, mezi které patří např. Quick Time 4 , Quick Time VR, MP3 audio soubory, animované GIFy a samozřejmě také kód HTML stránek. Vlastní tvořivost lze uplatnit z důvodu použití univerzálního importu audia, videa a grafiky. Director sám obsahuje mnoho různých doplňků, které si uživatelé mohou v případě jejich nedostatku sami vytvořit pomocí SDK nebo sáhnout po hotových specializovaných doplňcích (Xtras).

Při ukládání prezentace vytvořené pomocí Directoru stačí navolit export do formátu Shockwave, který dnes lze přehrávat na drtivé většině počítačů připojených do sítě Internet. Také lze pracovat se standardními protokoly HTML, HTTP, HTTPS, XML,CGI, JAVA. To dává další možnosti ve vytváření např. digitálních e-commerce aplikací nebo hybridních CD ROM s přístupem k aktuálním informacím z Internetu. Tato verze 8 také dokáže pracovat se soubory z Macromedia Flash 5.

Implementace tohoto formátu je ve verzi 8 novinkou takřka revoluční. Shockwave 3D je společným dílem Macromedia a Intel a je určen pro on-line zobrazení a manipulaci s 3D grafikou.

S Directorem se v balíku dodává také Shockwave Server pro tvorbu a provoz víceuživatelských webových aplikací, jako jsou hry, diskusní skupiny atd. Podporováno je až 2000 současně připojených uživatelů s protokoly TCP, UDB a server scripting. V Directoru je obsaženo také vlastní objektově orientovaný programovací jazyk Lingo, ale většinu funkcí lze udělat pomocí tahu myší s nástrojem Behaviors. Dále je obsažena sada nových real-timových efektů, jejichž pomocí lze objekty v prezentaci libovolně deformovat a zobrazovat.

Podle mého názoru se jedná u užitečný nástroj pro tvorbu těchto aplikací, a to hlavně díky celkem jednoduchému a příjemnému ovládání, které po určité době zvládne každý. Celkově je pracovní prostředí příjemné a dobře se v něm pracuje.

Váš názor Další článek: Palm m525 bude mít Bluetooth

Témata článku: Internet, Forge, Dirigent, Nejrůznější nástroje, Drtivá většina, Vstupní informace, Quick, Shockwave, Určitý objekt, Prezentace, Určitý nedostatek, Společný díl, Univerzální aplikace


Určitě si přečtěte

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu