Díra v Internet Exploreru 4.0 zacelena, pojďte si pro záplatu… jen někteří

Záplata na nepříjemnou díru v MSIE je na světě, zde je uvedeno, kde je ke stažení... a pro koho.
Microsoft si tentokrát hodně pospíšil se záplatou: díra nazvaná Cuartango po svém objeviteli (který se tak stal nesmrtelným) byla zacelena zhruba po třech dnech. Cuartango je jednou ze tří nejhorších děr, kterými do Exploreru kdy teklo; naštěstí jsou dnes už všechny zacelené, i když to nedává žádnou záruku, že se dříve nebo později neobjeví další.

Je zajímavé, že Microsoft udává, že tato chyba nepostihuje betaverzi Internet Explorer 5.0, cituji:

You seem to be running Internet Explorer 5, which is not susceptible to the "Untrusted Scripted Paste" issue. You do not have to download the patch.

- ačkoli v prvních dnech se tvrdil opak, jak píše i Tomáš Holčík ve svém článku.

Nicméně, k dispozici je už pomoc, i když ne pro každého; máte-li Windows 95 či NT 4.0 v anglických verzích, stáhněte si záplatu zde; jste-li vybaveni (v což příliš nevěřím), staršími Windows 3.xx nebo Windows 3.5x, je i pro vás tady nachystána záplata. Kdo se na notoricky přetížený web Microsoftu nenaloguje, může to zkusit na lepším Download.com.

Mimochodem, soubor se jmenuje IE4USP.exe a má 1.8 megabajtu. Proč je tak velký, mě není jasné - nicméně po spuštění zahlásí, že jde o "Internet Explorer 4.01 Service Pack 1". Že budou mít i setinkové verze své servisní packy, to jsem netušil; pokud ale vyřešil některé další problémy, tím lépe.

Co uživatelé Windows 98? Pokud mají anglickou verzi Windows, mohou si vše zjednodušit zadáním příkazu Windows Update z menu Start (ověřeno, funguje u anglické verze, u české ne). Nicméně, když jsem spustil tento servisní balíček na česká Windows 98 a český „integrovaný Internet Explorer“ v nich, instalace proběhla bez jediného protestu a po restartu se Explorer skutečně honosí v příkazu „O aplikaci“, že obsahuje „SP1“.

A nepříjemná zpráva nakonec: českou verzi tím nezalepíte, i když Microsoft uvádí, že "coming soon". Mrzí mě, že Microsoft stále používá tyhle orwellovské eufemismy znamenající cokoli, obvykle pravý opak (web pro česká Windows 98 měl napsáno "coming very soon" asi tři měsíce… Je docela možné, že záplata pro český Explorer bude skutečně velice brzo, ale to na věci nic nemění. Tyto formulace jsou bohužel jedním z velkých důvodů nepřátelské nálady, nebo aspoň ne příliš vstřícného postoje uživatelů i počítačových profesionálů k této firmě. Lidé zkrátka nemají rádi, když je někdo ohlupuje, i kdyby to měla být firma vyrábějící nejskvostnější software na světě.

Váš názor Další článek: O doktora méně: Symantec kupuje Quarterdeck

Témata článku: Internet, Internet Explorer, Coming Soon, Vera, Running, Záplata, Nota, Díra, Nepříjemná zpráva


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky