Díky CopprLinku může být grafická karta vzdálená až dva metry od počítače | Zdroj: Nvidia

Zdroj: Nvidia

Díky CopprLinku může být grafická karta vzdálená až dva metry od počítače

Organizace PCI-SIG minulý týden zveřejnila specifikace nového rozhraní CopprLink. Díky němu bude možné připojovat grafické karty a jiné datově náročné komponenty pomocí kabelu místo slotů na základní desce.

CopprLink slibuje propustnost až 64 GT/s a bude plně dostačovat i pro budoucí standard PCIe 6.0. PCI-SIG už navíc hledá cesty, jak kapacitu zdvojnásobit i pro potřeby sedmičkové verze. CopprLink bude existovat v interním provedení s konektorem SFF-TA-1016 a délkou kabelů až jeden metr. Existuje ale také externí varianta s konektorem SFF-TA-1032 a délkou dva metry.

PCI-SIG uvádí, že CopprLink je rovnocennou alternativou k tradičním slotům a linkám vedeným v PCB. Oproti nim může mít i výhodu v silnějším průměru vodičů, což sníží ztráty signálu. Organizace nové kabely cílí zejména do datacenter pro rychlé připojení disků nebo AI akcelerátorů. Nic by však nemělo bránit ani adopci v desktopech nebo noteboocích, kde po podobném rozhraní existuje určitá, byť malá poptávka.

image.pngKonektor SFF-TA-1032 pro externí variantu CopprLinku

V případě desktopů jde o kompaktní ITX skříně, u nichž je problém někde vměstnat grafickou kartu. Musí se proto natáhnout „kšandy“ a slot pomocí riser kabelu vyvézt a zalomit tak, aby karta byla rovnoběžně, nikoliv kolmo k základní desce.

A u notebooků je zase hlad po externích grafických kartách či boxech, do nichž se GeForce, Radeon nebo Arc zapojí. Dnes se k tomu nejčastěji používá Thunderbolt 3/4, který ale není moc vhodný. Jeho propustnost je jen 5 GB/s, ale grafická karta s 16 linkami PCIe 4.0 vyžaduje šestkrát tolik.

Určitě si přečtěte

Články odjinud