Digitálnímu kopírování bude asi odzvoněno

Firmy Zenith Electronics Corp. a Thomson Consumer Electronics oznámily, že společně navrhly novou technologii pro ochranu televizních programů a video filmů proti neoprávněnému digitálnímu kopírování a to přímo na zařízeních zabezpečujících tuto funkci.
Ze života již víme, že informace (např. filmy, TV signál ) a nosiče informací (např. CD, DVD disky) chráněné autorskými právy, jsou čím dál více vybavovány různými způsoby zabezpečení, které by je ochránily před nežádoucími vlivy (např. pirátské nahrávání zdrojů). Do dnešních dnů tomu bylo "činěno" spíše formou kódování a fyzických zabezpečení přímo na nosiči informace.

Firmy Zenith Electronics Corp. a Thomson Consumer Electronics však oznámily, že společně navrhly novou technologii pro ochranu televizních programů a video filmů proti neoprávněnému digitálnímu kopírování a to přímo na zařízeních zabezpečujících tuto funkci. Tito televizní výrobci ve svém prohlášení oznámili novou metodu XCA (Extended Conditional Access) pro ochranu digitální nahrávky, jíž budou vybaveny rozhraní digitálních přístrojů. A tím pak zabrání klasickému domácímu nahrávání. To pak bude jednoduše implementováno do všech digitálních zařízení počínaje digitálními televizory, videorekordéry, DVD přehrávači a kabelovou televizí konče. Hlavní výhoda spočívá v tom, že uvedené zařízení nebude obsahovat žádný software a nebude se tedy nutné obávat útoku hackerů. Zenith a Thomson uvažují o nabídce XCA "návrhu" pracovní skupině asociace výrobců spotřební elektroniky.

Nutno ovšem počítat s tím, že dokud nebudou vytlačeny z domácností uživatelů stará zařízení umožňující bezstarostné kopírování a nahrávání, je snaha o prosazení této verze ochrany bezpředmětná. Stále bude pokračovat kódování satelitních a kabelových televizí. V případně ochrany softwaru se pak setkáme s registrací přes Internet jak to v budoucnu bude například u MS Office 2000.

Diskuze (1) Další článek: Co dělat, když po upgrade z Windows 95 na Windows 98 nefunguje tisk

Témata článku: Video, Internet, Thomson, Televize s DVD, Electronics, Starý přístroj, Zenith, Kabelová televize, Satelitní televize, Digitální televize, Kopírování, Televize Nova, Televize Nova, Digitální film

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů