Nejde me muj oblibeny rusky web zabivajici se diskuzemi o hi-fi, zatracene, doufam ze nezustane za tim firewallem na veky.
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 1. 2025 16:26
Ta myslenka je ve sve podstate jednoducha.Budto se zeme citi pripravena celit sile slova nebo ne.Cina, rusko nebo myanmar se na to asi jeste neciti. Je to podle me skoda, ze sve obyvatele tolik podcenuji, podle me by to zvladli.
Názor byl 1× upraven, naposled 21. 12. 2024 10:20
Podívejte se, kde jsou globální aplikace registrovány (daňové ráje i v zemích EU, Lichtenštejnsko, Irsko, Holandsko, Švédsko i Rakousko) a kdo z nich profituje (všechno kontroluje a inkasují firmy z USA), tak proč je živit a podporovat? Rusko už dlouho kontroluje většinu svých bank, většinu maloobchodních řetězců s potravinami a veškerý prodej energii na domácím trhu. Proto je pro západ téměř nemožné něčeho dosáhnout sankcemi. Rusko se prostě nenechá západem ovládat, vydírat ani okrádat tak, jako my👌😊
Technicky samozřejmě rusáci na nějakou samostatnost nemaj, v žádném oboru. V dohledné době spíš skončí za čínským firewallem, jako největší a nejzaostalejší čínská provincie.
Rusky kurvi@ky dal postujou svoje prdelky na Instagram. Asi to tak horky nebude...
Za mne to moc hrotíte. Nejsem žádný rusofil, ale zkuste se na problém podívat i z opačné strany. Sankce. Kdy nastane situace, že USA, nasrané odklonem většiny průmyslového světa od dolaru, některým zemím internet prostě samy vypnou. Není snadnější pochopit, že se na to ty země chtějí připravit? Dovedete si představit průmyslovou zemi jako Čína, kde jsou lidé zvyklí mít většinu pro nás obvyklých papírových věcí mít jen virtuálně, kdyby je někdo odpojil od internetu?
Presne proto to to Rusko dela. Viditelne se na to pripravuje nejpozdeji od roku 2019.Dost mozna je to duvodu, proc po utoku na Ukrajinu k odstrizeni Ruska od "zapadu" v ramci Internetu nedoslo. Protoze by to moc k nicemu nebylo. Naopak by to dalo munici takovym jako ja, co si mysli, ze zakladem svobody je pristup k informacim pro vsechny, bez rozdilu. A svobodu maji za jednu z nejvyssich hodnot.
Prý "odklonem většiny průmyslového světa od dolaru.." Ty jsi komik.A prorusák, samozřejmě.
A jak presne by to udelali? Kabely nevedou jen pres USA, korenove nameservery jsou schvalne rozesete skoro vsude po planete.Mohly by samozrejme prestat fungovat velke cloudy typu AWS, Azure - to by problem byl, ale cloud != Internet (zatim).Jediny problem, ktery me z hlavy napada, je podepisovani DNSSEC klicu, protoze to se momentalne deje jen v USA (byt za pritomnosti lidi z celeho sveta, mj. z CR). Ale bez tech klicu by to par mesicu jelo bez problemu a asi tam bude nejaky zalozni plan pro tento pripad.
Tenhle experiment si může dovolit milardová Čína. Ale ne Rusko, které v elektronice a IT nikdy nic neznamenalo. Prostě to buď kompletně shodí a přejdou na komunikaci pomocí tamtamu s kouřovými signály, nebo prostě budou muset uznat realitu. To znamená brát to od západu tak, jak to je...
no jo ale prece cina nebude divoce experimentovat na vlastnich, jsem si jist ze pokud by je putin nechal vyradili by se...nabidka poptavka...
Nesouhlasím. Myslím, že jestli je nějaký tak velký stát schopen se izolovat bez zásadních dopadů na společnost a ekonomiku, je to právě Rusko. Techniku si případně nakoupí v Číně, to nebude problém. Navíc v komunikační technice nejsou ani Rusové úplně špatní. Vlastně jsou v tom až překvapivě dobří. A taky jsou dost odolní vůči podobným krizím.Internetový protokol má otevřenou specifikaci, implementace jsou taky otevřené a veřejně dostupné (například Linux), a Rusové jim dobře rozumí. Navíc se na podobnou událost připravují, článek je příkladem.
Názor byl 1× upraven, naposled 18. 12. 2024 12:36
Číně to řešení "firewallu" kompletně dodaly západní firmy/výrobci, na Čínu nejsou uvalené sankce a mohla si to uplně normálně koupit.Dnes si Rusko nemůže zajít do Cisca a koupit si od nich "národní firewall", Čína mohla
Jsem pro totalni odstrihnuti toho hnusu od okolni civilizace, ale na druhou stranu si rikam, ze kdyz se odstrihnou od okolniho sveta, tak po nich na onlyfans vznikne obrovska trzni dira. Levna domaci tvorba je vlastne jediný pozitivní prinos lidstvu
To mi nepřijde jako dobrý nápad. To, že tady během totality bylo možné zachytit zahraniční štvavé vysílačky, dělalo samo o sobě hodně. I když si vezmete jenom muziku. Pokud seberete lidem přístup k okolním informacím, zbydou jim jen ty informace, které jim dá jejich vlastní prostředí. Podle mě by mělo být naopak cílem, aby Rusové měli přístup ke všem informacím, ke kterým se vůbec dostat dá. Což teda platí pro všechny, nejen pro Rusy.
Protože totální izolace KLDR světu tak moc pomohla, že?
No možnosti, jak by mohli škodit, jim to omezilo dost masivně.
Když nemohou škodit z domova, tak to budou dělat odjinud. Do vytváření chaosu v cizích zemích rusko dává nemálo peněz.
No, právě naopak. Když by byly připojení normálně k internetu, tak dost možná by Kima dávno svrhly. Přístup k informacím nesvědčí totalitním diktaturám.
Jasne, Kim by je nechal na instaci organizovat severokorejske jaro.
No právě že nenechal. Proto je KLDR odpojená od internetu, že? A proto má čína velký firewall, že?Odstřihnutí ruska od internetu pro nás situaci zhorší, stejně jako to zhoršilo situaci v KLDR snížením šancí na převrat.
Taky vznikne díra na trhu pirátských streamovacích služeb, velká část funguje právě na serverech v Rusku. Země je to sice nedemokratická, ale pro tento typ podnikání naprosto ideální.
Tak ono není divu. Když EU pořád vymýšlí nějaké sankce, tak si Rusko nemůže dovolit, aby komunikace v rámci Ruska někde vybočila do zahraničí a pak se zpátky vracela do Ruska. Oni potřebují mít nějakou svou vlastní páteřní síť, protože prostě bez komunikace není velení.
Hlavne bez cenzury neni diktatura.
Diktatura je forma vlády, ve své podstatě nic nebrání existenci benevolentního osvíceného diktátora, který je v populaci oblíben. Ten by cenzuru mít nemusel... Ale sehnat takového a pak ještě vyřešit nástupnictví je ten problém.
Rusko si nemůže dovolit vůbec nic. V technologiích se půl století nehnulo z místa a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo v příštích dekádách nějak výrazně měnit.
No jak v kterých. Rusko je jeden ze 2 států co má v provozu malé modulární reaktory…
Názor byl 1× upraven, naposled 18. 12. 2024 13:13
On ponorkový reaktor, i když vytažený na souš, opravdu není "modulární reaktor", tak jak ho definujeme my. Nebo mají v provozu něco jiného? Jen se ptám, protože o tom nic nevím.
To dost těžko říct, když neznáme tu vaši definici modulárního reaktoru. Rusové mají v současnosti minimálně 5 různých projektů SMR (small modular reactor), ale které z nich odpovídají vaší definici, to se bez té definice těžko určit.
Názor byl 2× upraven, naposled 18. 12. 2024 15:01
Ale no ták. Vážně neumíš ani použít Google? Případně jiný vyhledávač? To mi na tebe nesedí.
Názor byl 1× upraven, naposled 18. 12. 2024 15:05
Rád bych si to vygooglil, ale nechci riskovat, že najdu jinou definici, než kterou máte na mysli. Můžete ji prosím napsat přímo sem? Usnadní to diskuzi.
Jinou? Ona je nějaká jiná? Tohle nikam nevede. Přeju pěkné svátky.
Jak jsem psal, v Rusku je rozjetých přinejmenších 5 projektů na malé modulární reaktory. Některé z nich vychází z těch ponorkových, což vy neuznáváte, protože neodpovídají vaší definici.Bylo by tedy skvělé, kdybyste tuto definici napsal.Že to nikam nepovede, protože jste si chtěl jen kopnout, je jasné od začátku. Doufal jsem, že se buď mýlím, nebo se k tomu postavíte čelem. Prostě jste plácnul nesmysl, a to nejlepší, jak se s tím chcete vypořádat, je utéct.Přitom jsme se mohli do té problematiky, jak je to s těmi ponorkovými reaktory, hezky zanořit a slušně si podiskutovat na úrovni, třeba se něco nového dozvědět. Teda kdybyste použil Google a alespoň nějaký z těch projektů si našel.
Názor byl 1× upraven, naposled 18. 12. 2024 16:12
Jsi magor, neschopný jakékoliv diskuse. Kterému slovu ve větě "Nebo mají v provozu něco jiného? Jen se ptám, protože o tom nic nevím.", jsi přesně neporozuměl? Kopej si sám. Klidně do sebe, pokud to zvládneš. Kvůli takovým jako jsi ty, mají diskuse takovou úroveň jakou bohužel mají. Užij si to. Tady s tebou opravdu končím. Nemám chuť hrát tvé "psychohry".
No, pokud myslíš že do seznamu KLT-40S nepatří, tak navrhni úpravu do wikipedie.https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_s...or_designsAle osobně, spíš budu věřit stránkám IAEA kde najdeš třeba tuto větu: The KLT-40S is a modular reactor unit developed for a pilot floating nuclear cogeneration planthttps://inis.iaea.org/search/search....N:40084661Takže fakt, mám pocit že tvoje definice je poněkud pofiderní a mezinárodní úřad pro atomovou energii ji nepoužívá.
Ale také je tam napsáno "currently under construction".
Protože ta zpráva je z roku 2009. Což je tam taky napsáno. Aktuální stav je že KLT-40S jsou v provozu od 2020
Ale to tam napsáno není. Zeptám se tě taky, kterému slovu ve větě "Nebo mají v provozu něco jiného? Jen se ptám, protože o tom nic nevím."?Začínají mi tady v diskusi lidé připadat, jako stádo dementů, které se jen snaží druhým ukázat, že jsou něco lepšího.
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 12. 2024 12:49
Rusko má v provozu reaktor který IAEA ve svých materiálech považuje za modulární. Nevím zda, či od čeho je odvozen KLT-40S ani jak velké změny případně byly, takže ti nedokážu odpovědět.Platí buď že KLT-40S splňuje tvoji definici modulárního reaktoru, nebo je tvá definici chybná protože v odvětví jaderných technologií je podstatný metodika IAEA, ne tvoje osobní definicej a problematika mě nezajímá natolik abych studoval ruský reaktor do hloubky. Tak či tak rusko provozuje SMR. Pokud tě to zajímá, dohledej si informace o KLT-40S sám, mě stačí vědět že to je SMR.
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 12. 2024 13:36
Kromě něj se pak nabízí RITM-200, který Rosatom aktuálně dodává pro uzbekistánskou jadernou elektrárnu. Ten není z ponorky, ale první byl spuštěn v ledoborci; to nevím, jestli se do jeho definice taky počítá nebo ne.Pak je tu BREST-OD-300, který je sice velký, ale Wiki ho řadí mezi SMR. Ten má žrát jaderný odpad.SVBR-100 je relativně malý a modulární. Ale taky ho provozovali na ponorkách, takže ten do jeho definice asi nespadá.KLT-40S se nabízí jako první.
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 12. 2024 15:15
KLT-40S je zatím jediný ruský který už mají v provozu, proto píšu o něm. Ono SMR jsou z definice malí reaktory (podle IAEA pod 300 MWe tuším) co lze vyrábět sériově jako modul (od toho modulární) co se v kuse přiveze do elektrárny což snižuje náklady díky možnosti úspor z rozsahu a jednodušší instalací. Což je obecně užívaná definice pokud vím. Ale když někdo psychicky nezvládne že by rusko mohlo být v něčem napřed tak si může psát definici na míru tak aby z ní ty ruské vyřadil...A to i přesto že rusko a čína mají objektivní důvody proč být napřed. Nepropadlý zelenému antijadernému šílenství jako například němci po fukušimě a pokud stát chce tak dokáže vogony poslat někam, tak schvalovací procedury jsou rychlejší. Tento přístup může mít negativní dopady na bezpečnost když pošlou do háje nejen vogony, ale prakticky to výrazně urychlí vývoj a výstavbu.
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 12. 2024 15:47
Zrovna německý odklon od jádra mají zřejmě na svědomí do velké míry právě Rusové. Jednak z toho něco mají (oslabenou Evropu), a jednak jsou tam znaky ruského vlivu. Chvíli to dokonce vypadalo, že se na to vykašlou, ale pak byly takové demonstrace, že to Merkelová vzdala.Neuznávat přednosti Ruska je podle mě dost o hubu, když ho považujeme za nepřítele. A náš přístup k Číně, to je průšvih, který bude nejspíš ještě mnohem větší; a projevuje se už teď.
Vliv ruska na německo je možný, ale nesleduju to tak moc abych na to měl názor jak podstatný ten vliv byl.Asi tak. Nepřítel by se neměl podceňovat.
Chápu, že se z toho necítíte dobře, ale bylo fajn, kdybyste si alespoň odpustil ty hrubé urážky. Taky byste mohl použít svůj vlastní přístup na sebe a použít Google.Mně pomáhá vykání, odosobňuje to diskuzi.
Urážky nejsou na světě jen tak pro nic za nic. Tato navíc není ani hrubá. Pouze urážka. Pomáhá to arogantním lidem uvědomit si, že jejich chování pomalu přesahuje hranice únosnosti. Zde se to neminulo účinkem. Bylo napsáno mnoho textu, kde je vše na co jsem se ptal objasněno. Přitom stačilo na počátku dát pouhý odkaz a nic z tohoto se nemuselo dít. Samozřejmě jsem mohl použít Google, ale nejdříve je třeba správně zformulovat otázku, aby člověk nemusel pročítat tuny článků o ničem. Proto jsem položil prostou otázku, doplněnou tím, že se v dané problematice neorientuji. Opět zmiňuji, že stačil pouhý odkaz. Za rozvedení celé problematiky i doplnění odkazů, ale samozřejmě děkuji. Jen je škoda, že tomu muselo předcházet to, co tomu předcházelo. Příště by třeba bylo lepší na dotazy neodpovídat, pokud na ně nechcete odpovědět. Týká se to vás obou, nebudu se tu vypisovat každému zvlášť. A k vykání a tykání? Jsme v internetové diskusi. Tím je asi řečeno vše. Ještě jednou děkuji a přeju příjemné svátky. Vám oběma.
I ten KLT-40S pochazi puvodne z ledoborcu. Ja proste nemuzu vedet, jestli tohle spada do vasi definice, ze to nebylo vytazene z ponorky.To vykani bylo jen doporuceni, mne to pomaha udrzet odstup; z hlediska etikety povazuji tykani za vysadu. On cloveka takovy dement, co se ohani nejakou definici, kterou neni schopen ale specifikovat, odvolava se na Google a vztekle reaguje, dokaze zvednout ze zidle. Takhle je mi to fuk.
No, on KLT-40S vlastně není na břehu. Jak to ovlivní vyhodnocení definice? Třeba když by byl na břehu tak by to SMR nebyl, ale když je na plovoucí elektrárně tak je? Otázky samé otázky...
Ty jsi zpochybnil mé tvrzení že rusko má SMR. Já to dokázal tím že dle IAEA je KLT-40S SMR, což jsem doložil linkem po kterém tak toužíš hned v první mojí reakci na tebe. Kdybys nebyl arogantní, tak v ten okamžik uznáš, že IAEA dokáže určit zda je reaktor SMR či ne lépe než ty a tedy rusové mají zřejmě SMR.Nadávky tedy zřejmě užívají arogantní osoby jako ty v okamžiku kdy by měly uznat chybu.
Ano, TY jsi v druhé reakci dal link. A ano TY jsi poskytl potvrzení. Pustili jste se do mě ale dva, i když jsem dal JASNĚ na vědomí, že o tom nic nevím, hned v PRVNÍM komentu, na který jste oba reagovali. Proč já reguji, tak jak reaguji? Představ si, že se nám tu v diskusích rozmáhá takový nešvar. Někdo se na něco zeptá a hned je za debila, že místo ptaní se, si to má vygooglit. Pak ovšem musí nutně následovat otázka. Na co jsou diskuse? Aby jeden ze druhého dělal idiota? Asi ne že? Mimochodem, teď si vlastně uvědomuju, že na tebe jsem žádnou urážku nepoužil. Pouze na Bzuciho, který ani tak neodpověděl a pokračoval ve "výživné" debatě o ho*ně. Možná jsem v reakci na něj poněkud přetáhl nápřah, ale už jsem byl poněkud nahozený z reakcí jistého "Jeliman Uživatel (Karl Klobása)" a "strny88" v diskusi na Mobilmanii. Tam to byl zářný příklad toho, co jsem psal. Tito "lidé" mi nastavují poněkud citlivější spoušť. Nebýt anonimity internetu, tak by si tohle nedovolili, protože bych je okamžitě uzemnil. A to doslova. Pak cítím tak trošku bezmoc a lehounku frustraci, která někdy dopadne na někoho jiného. Jak říkám, TY jsi alespoň odpověděl a za to jsem poděkoval. To, že o tom nic nevím, jsem psal hned v úvodu a dál jsem to nerozpitvával. Ovšem jak jsem psal výše, bezobsažné reakce na dotaz jsem asi měl očekávat.
Na Google jste jako prvni odkazal vy me. Kdybych vedel, ze se do diskuze chodite naprahovat, tak bych vubec nereagoval. Zkusim si to pro priste zapamatovat.Diky za vysvetleni.
Není zač. Nápřahy jen na bezobsažné komenty.
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 12. 2024 18:21
Rusko se na tohle dlouho připravovalo, minimálně 5 let. S Čínou, jak je to popsáno v článku, se to nedá srovnávat, protože ta se odřezává jen v něčem, postupně, přes Velký čínský firewall. Je to velká událost. V minulosti to některé státy již také udělaly, ale snad všechny byly ještě méně technologicky rozvinuté.Když pominu diskuzi, že zrovna Rusko má docela dobré důvody se na takovou věc připravovat, je dobré si na tom představit, co to pro ten stát a lidi v něm vlastně znamená. Jak moc jsou ty služby propojené, a že třeba pro Českou Republiku je to v podstatě nepředstavitelná věc; nejsme přeci jen státem suchých záchodů. Jednak nemáme tak dobrou kontrolu nad připojením do zahraničí, a jednak jsme velmi silně závislí na cloudech. Což pro nás znamená zejména Německo.Pokud by tedy přišel útok na infrastrukturu, jaký zažila na začátku války Ukrajina, který by nás od zahraničí odříznul, tak se tu zhroutí mnoho věcí, o kterých ani nemáme představu. Rusko tu představu má, což je něco, co mu poněkud závidím, čistě ze strategického pohledu. Nevěřím tomu, že existuje přesný, jednoznačný a funkční plán pro takový případ. A nemusí jít jen o útok na infrastrukturu, stačí EMP na pár zajímavých míst, nebo třeba nějaká ideologická revoluce, schopný počítačový virus; může to být leccos.Naštěstí v ČR máme mnoho velmi šikovných lidí, kteří jsou schopni zasíťovat leccos a poradit si s lecčíms. Máme tu i firmy věnující se špičkovému síťovému hardware. Takové to přátelské IT podhoubí z dob minulých u nás pořád zůstává. Konec světa by to nebyl, ale dopady by byly asi mnohem větší než v případě covidu.Na jednu stranu jsem rád, že ČR je státem s tak skvělou úrovní svobody, otevřenými hranicemi, a to i v rámci Internetu. Na druhou stranu, až se to podělá, a zatím se to nakonec vždycky podělalo, tak to bude nepředstavitelně bolet. Rusko si tu představu udělalo.
Názor byl 2× upraven, naposled 18. 12. 2024 11:27
Já myslím, že i kdyby vypadly všechny připojení do zahraničí, tak pořád budou v ČR dostupné všechny české servery, protože tu máme CZ.NIC, který spojuje všechny možné poskytovatele připojení. Není divu, že i Rusko chce mít něco takového.Ale ani tak by spousta webů nejela, protože i weby jako novinky nebo seznam trochu nelogicky jako první odesílají data na polský server, který pro ně dělá statistiky a teprve jako druhý krok se načítá ta konkrétní požadovaná stránka.Zahraniční weby pro změnu odesílají podobná data firmám Akamai nebo Amazon (myslím Amazon jako poskytovale služeb Content Delivery Network) a některé stránky používají i skriptové knihovny uložené na serverech googlu.V případě dlouhodobějšího výpadku zahraničních serverů by tedy i čeští provozovatelé serverů museli svoje stránky upravovat tak, aby odstranili skoro až nesmyslné závislosti na zahraničních serverech. Taky bysme se asi divili, co všechno by přestalo fungovat po odpojení ČR od internetu. Všechny české servery by šly pingnout, ale s funkčností by to bylo horší.
To sice ano, i když nemyslíte asi zrovna CZ.NIC, které se na technologiích hodně podílí, ale spíše NIX, který se stará o ta spojení operátorů. Ale přestal by fungovat třeba Microsoft 365, a s ním spousta firemních aplikací. Přesně jak píšete, pobořilo by to CDN (i když tady budou nějaké lokální cache, totéž od Google).Nejde zdaleka jen o web. Přestaly by nám nejspíš fungovat různé kecálky v mobilech, odstřižené sociální sítě by asi taky nefungovaly zrovna dobře. Nevím, jak by byly dostupné certifikační autority, problém by byl i pro zahraniční firemní VPN, přestal by možná fungovat i pitomý Steam. A bylo by to všechno náhle, najednou, bez dostatečné přípravy a s nedostatkem lidí.Nebál bych se to přirovnat ke kolapsu elektrické sítě. Nějaké ostrůvky by funkční zůstaly, za nějaký čas by se to podařilo dát do kupy, ale od anarchie nás prý dělí 3 dny bez proudu; a za tu dobu se toho moc nestihne.
A v zimě nejspíš zmrzneme a nebude benzin a nafta... jojo voni bzuci za kopejky dycky vytvořej takovou kupu "informací" že až...
Kez by. Nikdo mi zadne kopejky neposila 🙁Ja byl vzdycky expert na cerne scenare, to je pravda. Mozna bych mel to angazma v Rusku zvazit, tam by se jim to mohlo hodit. Jiste byste mi dal i doporuceni, ze mi to politicky dobre mysli.
Dobrá práce.
?
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.