Digitální vodoznaky se mají objevit i v audiu a videu

Philips investuje do firmy Digimarc s úmyslem rozvinout technologii „watermark“ i v jiných médiích než v nehybných obrazech.
Metoda vodoznaku coby ochrany původního autorského díla není nijak nová a má své výhody i nevýhody – zatím se používá v obrazových materiálech, jako jsou scannované fotografie či diapozitivy. Vodoznak zapustí do obrázku neviditelný motiv, který ani v nejmenším nekazí vnímatelnou kvalitu obrázku, tento motiv definuje autora a případně i vlastníka díla, a je detekovatelný a rozkódovatelný programy pro zpracování obrazu. Výhoda vodoznaku (angl. watermark) je v tom, že soubor není nijak chráněn heslem či jiným nepříjemným „zámkem“ k jeho odečtení, a rovněž v tom, že vodoznak lze z obrázků obtížně odstranit – zůstává i po docela rozsáhlých úpravách obrázku, např. i po přeškálování (resamplování). Pokud by jej chtěl uživatel odstranit tak, aby nebyl k přečtení, musí obvykle viditelně pozměnit a poškodit obrázek samotný.

Philips se spolu s nejznámější společností v této oblasti, firmou DigiMarc, chce pokusit o vodoznakování i audia a videa. Vodoznaky zabudované do zvukových či obrazových záznamů ale stojí před složitějším úkolem, neboť se zatím zdá, že např. konverze MP3 souboru do WAVu a zpět spolehlivě zruší jakékoli pokusy o vodoznak. Datový proud je přece jenom podstatně jiný než pixelová mapa a vodoznakovat půjde obtížněji. Navíc hudební soubory a v budoucnu i videosoubory (filmy) jsou podstatně atraktivnějšími objekty na to, aby si někdo dal práci a „hackl“ je, vynalezl a naprogramoval reverzní technologii, která z nich vodoznaky odstraní, aniž by kvalita souboru utrpěla – u obrázků chybí dostatek motivace k tomu, aby je někdo „hackoval“.

Diskuze (4) Další článek: Hackeři nás umí ovládnout

Témata článku: Audi, Původní výhoda, Vodoznak, Původní materiál, Původní objekt, Objev, Digit, Obrazový materiál, Vid


Určitě si přečtěte

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky