Digitální video: Stříhejte jako profesionálové!

Natočení videa kamerou je pouze začátek – skutečný film totiž vzniká teprve ve střižně. Pokud jste ochotni střihu věnovat náležitou péči a čas, můžete ze svého záznamu „vystřihnout“ film podobný těm profesionálním. Zachránit jde i spousta věcí, které se při nastavování kamery nepovedly.
Digitální video: Stříhejte jako profesionálové!

Související odkazy

Slovník
bitmapa
IDE
SCSI
zoom

Program Windows Movie Maker je zdarma, ušetříte s ním mnoho námahy. Profesionální dokument, ve kterém budete mít vše pod kontrolou, s ním ale vytvoříte jen velmi obtížně. Pokud chcete používat animované titulky, pokročilou editaci zvuku a obrazu, nebo dokonce kombinovat více obrazových stop, musíte se poohlédnout po jiném programu.

U nás zřejmě nejrozšířenějším komerčním programem je Pinnacle Studio. Dává poměrně velké možnosti adekvátně k verzi, kterou zakoupíte, do profesionálních programů mu však přece jen něco málo možností chybí.

Naopak výhodou je maximálně snadné a intuitivní ovládání – k práci se studiem nebudete muset studovat žádný manuál. Podobně zaměřenou konkurencí Pinnacle Studia jsou ještě programy Ulead Video Studio či Cyberlink Power Direktor Express.

Klepněte pro větší obrázek

Základní prostředí Pinnacle Studia

Profesionální programy poznáme, spíše než dle ceny, podle společného způsobu práce s videem. Není příliš intuitivní, zato je však vše vyladěno pro co největší výkonnost střihače. Zpravidla nejste omezeni počtem zvukových a obrazových stop, limitujícím faktorem může být pouze hardware. K této skupině patří například Canopus Edius Pro, Adobe Premiere Pro, Avid Liquid nebo třeba Final Cut.

Klepněte pro větší obrázek

Avid nabízí kromě profesionální verze i jednoduchou střižnu zdarma – Avid Free DV

Hardware vs. software

Jestliže jsem dříve psal, že pro základní střih vystačíte téměř s jakýmkoli moderním počítačem, u pokročilejšího střihu už to tak docela neplatí. Velkou úlevu pro procesor přináší střihová karta s hardwarovou akcelerací – výhodné balíčky tak představuje například kombinace karet a softwaru od Pinnacle nebo o poznání dražší, avšak amatérům stále ještě dostupný Canopus Edius.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Canopus Edius Pro lze koupit ve výhodné kombinaci s kartou pro hardwarovou akceleraci

Požadavky na počítač se liší podle počtu stop a množství úprav, které hodláte používat. Pokud si vystačíte s jedinou obrazovou stopou, třemi zvukovými (stereo plus doprovodná hudba/komentář), jednou titulkovou a s používáním jen základních úprav, postačí procesor s frekvencí kolem 2 GHz, 512 MB paměti a disk s propustností 4 GB/s (dnes i naprostá většina IDE disků). Budete-li požadovat víc, není od věci mít nejméně 1 GB paměti, co nejrychlejší procesor a rychlý SATA nebo SCSI disk.

Základem je časová osa

Po stažení videa do počítače následuje základní rozdělení na klipy. To probíhá automaticky, od programů pro pokročilé však nečekejte rozpoznání podle náhlé změny obrazu (byť třeba Pinnacle toto umí).

Používanější je rozdělení podle časových údajů, které do záznamu vkládají DV kamery – všechny vaše kamerové střihy tak zůstanou zachovány. Klipy se pak umístí do zásobníku, kde je můžete dále upravovat nebo umístit na časovou osu.

Klepněte pro větší obrázek

Časová osa v prostředí Adobe Premiere Elements

Časová osa zobrazuje přehledně všechny použité stopy (obrazové i zvukové, popřípadě speciální). Každý klip je tu znázorněn obdélníkem příslušné délky s náhledovým obrázkem, zvuk pak obdélníkem se záznamem úrovně hlasitosti nebo přímo histogramem.

Zatímco třeba u Pinnaclu jsou stopy přímo označeny (stopa pro komentář, doprovodnou hudbu, titulky, překryvná video stopa – vše jen v nejvyšší verzi Studio Pro), programy s profesionálním způsobem práce dovolují libovolné využití. Na časové ose vám vlastně vzniká výsledný film. Mezi klipy, které jsou zde umístěny, můžete přidávat přechody nebo na ně aplikovat nejrůznější úpravy a efekty.

Začínáme stříhat

Málokdy jsme spokojeni s délkou klipu tak, jak jsme jej natočili na kameru. K nejtypičtější práci střihače proto patří ořezávání v čase. Pro nejpřesnější práci je vhodné používat vstupní a výstupní značku (mark-in a mark-out). Pro kontrolu pak využijeme dvojici oken s náhledem scény: příspěvkové a náhledové.

Ideální je umístění těchto oken na dva monitory, všechny programy tuto možnost podporují, i když Pinnacle Studio až v nejnovější verzi 10. Při ořezávání je nutné brát v úvahu i přechodový efekt, pro který musí být v obraze (a často také ve zvukové stopě) dostatek místa.

Klepněte pro větší obrázek

Nepřeberné množství přechodů nabízí Pinnacle Studio

Také přechodové efekty můžeme, podobně jako klipy, přetahovat na časovou osu ze zásobníku. Každý program jich má nepřeberné množství, obvykle však není třeba používat jiné než stmívačku a prolínačku.

Mícháme obraz a zvuk

Zvuk z videokamery můžeme doplnit dodatečným komentářem nebo podbarvit hudbou v pozadí. Obojí je možné jednoduchým přidáním zvukové stopy. Všechny programy přitom podporují přímé nahrávání přes mikrofon a široká bývá i podpora hudebních souborů. Hudbu lze samozřejmě brát také z disků CD.

Působivého efektu můžeme dosáhnout, pokud necháme zvukovou stopu z kamery delší než obrazovou. Ve filmu tak bude stále slyšet komentář, přestože postava komentátora je už v obraze nahrazena něčím jiným. Ve „velkých“ programech typu Premiery nebo Edius toho dosáhneme pouhým oříznutím obrazové stopy, naopak u Pinnaclu to není možné vůbec.

Klepněte pro větší obrázek

Pro větší produktivitu při střihu se používají speciální střihové pulty, nebo alespoň
drobnější pomůcky – jednou z nich je ovladač Shuttle Contour Plus

Může se také stát, že bude vhodné do záznamu zakomponovat statické snímky, nejčastěji digitální fotografie. Někdy může být zajímavý i skutečně statický záběr, lepší je ale snímky rozpohybovat. Využijeme k tomu vyšší rozlišení fotografie, než je rozlišení filmu, které nám dovolí přejezd kamery nad snímkem, nebo třeba postupný nájezd kamery (zoom).

Na efekty pozor!

Velké množství úprav a efektů, které je možné v každém programu aplikovat na jednotlivé scény, nebo i na celou časovou osu, slouží k dokonalému vyladění obrazu a zvuku. Hlavním cílem úprav by však neměl být experiment, ale vyrovnání různých částí tak, aby film tvořil jediný celek.

Divák je totiž z kina zvyklý na nejrůznější barevné úpravy – filtry na kameře či postprocessing. Neodpustí ale barvy, které se scéna od scény mění, měnící se vyvážení bílé barvy či různou úroveň hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázek

Na jednotlivé klipy nebo celou časovou osu můžete aplikovat některý z filtrů pro vylepšení obrazu nebo zvuku

Opatrnosti není nikdy dost a v zásadě platí, že levné programy nabízejí velké množství efektů bez další možnosti nastavování, drahé programy pak spíše méně efektů a podrobné nastavení každého parametru. Vždy můžete upravit jas, kontrast a barevnost, dodatečně lze vyvážit bílou barvu, zvuk můžete částečně zbavit šumu.

Překryvná stopa

Překryvné obrazové stopy využijete k tvorbě titulků, obrazu v obraze nebo klíčovaných scén. Titulky jsou asi nejobvyklejší součástí amatérských videí. Modul pro jejich tvorbu tak najdete všude – vždy dovoluje měnit font a velikost písma a vždy je možné titulky animovat. Součástí titulku může být i průhledná bitmapová grafika, zpravidla obrázek GIF.

Klepněte pro větší obrázek

Tvorba titulků v Pinnacle Studiu

Obraz v obraze dovoluje zobrazit několik klipů najednou – buď vedle sebe jako dlaždice, nebo jeden velký klip na pozadí a další jako malé obrázky v rozích. Ve filmech se efektu využívá málo, někdy však může jít také u dokumentu o účelnou a zajímavou věc.

V profesionální trikové studio můžete svůj domov proměnit s pomocí klíčování. Znáte je ze zpravodajských pořadů, kde se využívají tzv. virtuální studia – například z předpovědí počasí. Moderátor se tu pohybuje před jednobarevným pozadím, které je při střihu nahrazeno spodní video stopou.

Klepněte pro větší obrázek

Překryvná stopa se používá například pro efekt obrazu v obraze

Pozadí se používá buď modré, neboť světle modrá barva má v barevném spektru nejdále k nejcitlivěji vnímané barvě pleťové, nebo brčálově zelené. Zelená totiž není daleko od modré a zároveň není barvou příliš módní – aktéři si ji často neoblékají. Zajímavostí je, že zelená plachta je nedílnou součástí balení nejvyšší verze programu Pinnacle Studio Pro.

A k čemu klíčování použít? Je to jednoduchá cesta, jak si ve filmu zaplavat spolu s akvarijními rybičkami, svést boj s obřím nepřátelským pavoukem nebo jen simulovat dovolenou v daleké exotické zemi.

Témata článku: Video, Stop, Pinnacle, Pinnacle Studio, Studio, Adobe Premiere, Adobe Premiere Elements, Cute, Cyberlink, Movie Maker, Editace a střih videa, Windows Movie Maker

35 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Lord Mystic 19. 12. 2005 10:41:34
    To je pravda, Pinnacle je děsný. Ale také uvažuju nad nějakou kartou co mi...
  • Lord Mystic 19. 12. 2005 10:37:35
    Je bez debaty, že pokud je nějaká malá kamerka, tak se to z ruky udrží...
  • Lord Mystic 19. 12. 2005 10:33:08
    Ne není fajn, je nejlepší pro neprofesionální použití.
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 27

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky