Digitální video: Principy správného střihu

Snad nikdy se nestane, že vše, co natočíte, budete i prezentovat. Máte-li ze svého snímku tento pocit, dobře si rozmyslete, zda ho budou mít i vaši diváci. Možná se vám skutečně na každém záběru něco zalíbilo, zaujme to ale ostatní? Nechcete přece, aby se na vaše video dívali jen ze slušnosti.

Protože se ve třetí části našeho seriálu budeme bavit o „začátečnickém“ programu Windows Movie Maker (WMM), použijeme i jeho terminologii. Pod pojmem klip budeme tedy dále rozumět jednotlivý záběr, snímek. Rozstříhání záznamu na jednotlivé klipy přitom můžete plně nechat na automatice. Ještě než se tedy pustíme do samotného střihu, přijměte několik dobře míněných rad.

Příběh pomocí střihu

Při střihu nejprve vymažte všechny technicky zcela nepoužitelné klipy. Uchovat si je samozřejmě můžete pro vaše osobní pobavení, ale při zabudování do výsledného videa by zbytečně snižovaly jeho kvalitu. Kostrbaté vysvětlování „ono to sice není vidět, kamera to nechtěla vzít, ale tady v tom temném rohu jsem já a Alena“ výsledný dojem zcela jistě nenapraví.

U každého klipu se zamyslete, zda se nedá zkrátit, případně zda není duplicitní. Pokuste se vžít do myšlení diváka a ptejte se, zda je záběr vůbec něčím zajímavý.

Zkuste pomocí střihu vyprávět příběh. Řazení snímků by mělo mít srozumitelnou logiku, stejně jako jejich délka. Tento postup můžete využít i při jednoduchém videu z dovolené – pokud je například další záběr z jiné lokace, zkuste mezi ně vložit několikasekundový klip natočený za jízdy z auta, nebo záběr na informační ukazatel či rozcestník. Kombinujte také hlavní záběry s detaily.

Hrubý střih

Ve Windows Movie Makeru a samozřejmě i dalších střihových programech můžete zkoušet řazení prostým přetahováním automaticky vytvořených klipů na časovou osu. Rozhodně to využijte a zastavte se až v okamžiku, kdy je váš filmeček dostatečně zajímavý. Tato metoda se často nazývá hrubý střih.

V dalších fázích (jemný střih) nastavte přesnou délku klipů. Pozornost věnovaná začátkům a koncům klipů se vyplatí. Zjistíte, že na mnoha místech jste zapnuli nebo vypnuli kameru dříve či později, než jste chtěli, a je slyšet poznámky a komentáře, které ve filmu určitě mít nechcete.

Nakonec už si s filmem budete jen hrát. Místo ostrého střihu se patrně pokusíte vytvořit efektní přechody mezi klipy. Raději se ale držte osvědčených prolínaček, stmívaček a rozstmívaček, moderní digitální efekty mohou z celkem povedeného klipu udělat pouťovou zábavu. Pokud alespoň jeden „moderní“ efekt v klipu chcete, schovejte si ho třeba pro závěr úvodních titulků.

WMM poprvé

Windows Movie Maker je součástí Windows XP SP2, a není tedy důvod, proč nezačít právě s ním. Nebude-li vám stačit, je velmi snadné přejít na pokročilejší (a dražší) programy. Windows Movie Maker ale nemusí zavrhnout ani pokročilejší střihači, například tvorba rozsáhlejších titulků je v něm bezkonkurenčně nejjednodušší.

Klepněte pro větší obrázek

Začneme samozřejmě stažením videa do počítače. Spusťte WMM a v rámečku Filmové úlohy vyberte Digitalizovat z videozařízení (Ctrl+R). Spustí se poměrně přehledný průvodce, což v tomto případě není na škodu. V prvním kroku vyberte zařízení, ze kterého se bude digitalizovat. Za připomenutí stojí fakt, že WMM zvládne načíst video nejen z digitálních kamer, ale také z analogových zařízení (TV karty, A/D převodníky ...).

U analogových zařízení navíc můžete nastavit podrobné parametry – například i počet řádků v horní a dolní části obrazu, které budou překryty. To se hodí zejména u digitalizace kazet VHS. Při digitalizaci zvolte formát PAL_B, 25 sn./s a velikost obrazu 768 × 576 bodů. U analogových zařízení zvolte také samostatně zdroj zvuku. Pokud již máte video v digitální podobě a pouze je potřebujete sestříhat, klepněte na Import videa.

V dalším okně Průvodce digitalizací videa zadejte název souboru digitalizovaného videa a zvolte místo jeho uložení. Volte takové názvy, pomocí kterých se později budete v souborech snadno orientovat.

Ve třetím kroku máte k dispozici další možnosti nastavení kvality a velikosti digitalizovaného videa. Volbu Formát digitálního zařízení (DV-AVI) použijte, pokud zdrojem zachytávaného videa je digitální videokamera připojená k vašemu počítači pomocí FireWire.

V opačném případě zvolte Nejvyšší kvalita přehrávání. Při samotném střihu pracujte s maximální kvalitou obrazu a výsledek raději zmenšete až při exportu. Nekvalitní archiv střihových projektů by vám časem zcela jistě začal vadit.

Je vhodné zachytávání vyzkoušet na krátké části videozáznamu a kvalitu digitalizovaného videa ověřit v prohlížeči. Soubor zachyceného videa najdete na disku ve složce, kterou jste v předchozích krocích zvolili.

Při dalším zpracování záznamu vám pomůže volba Vytvořit klipy po dokončení průvodce, zachycený videozáznam rozdělí na výše zmíněnou kolekci jednotlivých záběrů. Klipy můžete vytvořit i dodatečně výběrem záznamu a zadáním příkazu Nástroje/Vytvořit klipy.

Jednoduchý střih

Nyní je čas projekt uložit a jednotlivé klipy v kolekci složit do scénáře v pořadí, v jakém po sobě budou následovat – aktivujte zobrazení Scénář (Ctrl + T). Projekt průběžně ukládejte a během práce na projektu nepřesouvejte, nemažte a nepřejmenovávejte zdrojové soubory!

Klepněte pro větší obrázek

Vyberte v okně Kolekce klip a tažením jej vložte do okna Scénář. Další klip se automaticky zařadí za první. Chcete-li mezi dva klipy vložit třetí, označte ve scénáři pozdější z nich a třetí klip vložte. Kopírování lze provést také pomocí známých klávesových zkratek Ctrl + C a Ctrl + V. Vkládat je možné i více klipů zároveň. Klipy v kolekci i ve scénáři smažete klepnutím na tlačítko Delete. Pokud později zjistíte, že jste z kolekce vymazali klip, který potřebujete, naimportujte znovu kolekci pomocí příkazu Soubor/Import kolekcí.

Do projektu je možné vkládat i statické obrázky. Můžete je importovat (Ctrl + I) nebo vytvořit pomocí tlačítka Vytvořit obrázek z náhledu klipu. Obrázky vložíte stejně jako klipy, délka jejich zobrazení je automaticky pět sekund, můžete ji však libovolně změnit.

Máte-li jednotlivé klipy poskládány za sebe ve správném pořadí, pravděpodobně bude třeba některé z nich rozdělit nebo oříznout, zkrátit. Aktivujte zobrazení Časová osa (Ctrl + T) a pomocí tlačítek lupy (PgDown/PgUp) nastavte dostatečné zvětšení zobrazení. Klepněte v časové ose na klip, který chcete upravit, a klepnutím na mezerník spusťte jeho přehrávání.

Opětovným stisknutím mezerníku přehrávání pozastavíte. V přesném nastavení si můžete pomoci také klepnutím myší v horní části časové osy nebo tlačítky (Alt + šipky vlevo a vpravo).

Klepněte pro větší obrázek

Jakmile najdete správné místo pro střih, klepnutím na tlačítko Rozdělit (druhé zleva v ovládacím panelu náhledu) nebo Ctrl + L klip rozdělíte. Označte přebytečné části a odstraňte je. Při ořezávání nezapomeňte na dostatečnou časovou rezervu pro případné prolínací přechodové efekty.

Oříznutí klipu lze také provést uchopením jeho začátku nebo konce stisknutým levým tlačítkem myši a tažením příslušným směrem. S tím rozdílem, že takto oříznuté začátky a konce budou pouze skryty a lze je odkrýt opětovným tažením příslušným směrem. V náhledu se vždy zobrazuje aktuální snímek.

Pozor na efekty

Na klipy je nyní možné aplikovat některé z efektů. Nabídku programu WMM zobrazíte klepnutím na Zobrazit efekty videa v okně Filmové úlohy. Vybraný efekt přetáhněte myší nebo klepněte pravým tlačítkem na klip a v nabídce zvolte Efekty videa.

Efekty lze kombinovat a jejich účinek umocníte několikanásobným použitím. V pohledu Scénář má klip s efektem „zamodřenou“ ikonku hvězdičky. Chcete-li efekt odstranit, klepněte na hvězdičku a použijte Delete.

Klepněte pro větší obrázek

Z nabídky WMM je také možné vybírat přechody mezi jednotlivými klipy. Klepněte na Zobrazit přechody videa v okně Filmové úlohy. Přepněte zobrazení na Scénář a vybraný přechod přetáhněte myší do rámečku mezi příslušnými klipy. Délku poté můžete upravit ve zobrazení Časová osa, podobně jako při ořezu klipů.

Klepněte pro větší obrázek

Na řadě jsou titulky. Klepněte na Vytvořit titulky v okně Filmové úlohy. V okně Umístění titulku zvolte, kam mají být titulky vloženy. Do okna, které se otevře, vepište text titulku. Zde máte také možnost změnit animaci titulků a písmo i barvu textu.

Jakmile jste s titulkem spokojeni, klepněte na Hotovo – vložit titulky do filmu. Délku zobrazení titulků i jejich přesné umístění v čase můžete upravit ve zobrazení Časová osa.

Klepněte pro větší obrázek

Klepnete-li myší na tlačítko Video+, obrazová stopa klipu se rozdělí na stopy Video, Přechod a Zvuk. Poslední stopa označuje originální zvuk záznamu. Klepnutím pravým tlačítkem myši do této stopy aktivujete nabídku, ve které můžete zvuk Zesílit, Zeslabit nebo úplně Ztlumit. Přesnější nastavení najdete pod možností Hlasitost.

Hlasový komentář nebo hudbu můžete vložit do stopy Zvuk a hudba. Komentář můžete po klepnutí na tlačítko Mluvený komentář časové osy zaznamenat přes mikrofon přímo v programu WMM. Hudbu vložíte podobně jako videoklipy přímo z kolekcí, kam je nutné ji naimportovat. Poměr hlasitosti mezi stopami Zvuk a Zvuk a hudba posléze nastavíte klepnutím na tlačítko Nastavit úrovně hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (8) Další článek: TDK začíná vyrábět vzorky Blu-ray disků bez ochranné cartridge

Témata článku: Video, Windows, Střih videa, Jednotlivý snímek, Jednotlivý soubor, Digitální film, Přesné nastavení, Střih, Nejvyšší kvalita, Stop, Vhodný klip, Přechod, Mezerník, Digitální kamery, Princip, Časová osa, Movie, Movie Maker, Třetí krok, Jednoduchý střih, Windows Movie Maker, Výsledný obraz, Efekt

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší