Digitální receiver Philips LX600 s reproduktory: 600 Wattů za hubičku

Sestava reproduktorů pro domácí kino a receiver Philips LX600 nabízí dekodéry prostorového zvuku Dolby Digital 5.1, DTS 5.1 a Dolby Pro Logic II, dále výkon 100 Wattů na kanál, digitální i analogové vstupy a dálkové ovládání, které si poradí i s dalšími přístroji stejné značky. Proto si jistě zaslouží pozornost zejména majitelů DVD přehrávačů DVD 737, DVP 630/632, nebo DVP 720SA, ale určitě i jiných.
Digitální receiver Philips LX600 s reproduktory: 600 Wattů za hubičku

Na první pohled

Při vybalování sestavy jsem se setkal s precizním balením a samozřejmě jsem si patřičně osahal všechny komponenty – kvalita zpracování je tradičně vysoká!

Na první pohled je zřejmé, že reproboxy jsou stejné, nebo velmi podobné sestavě Philips LX3600SA. Ta však nabízí i DVD přehrávač. Vzhledově sedí model LX600 nejlépe k přehrávači Philips DVP 630. V kombinaci s přístroji DVD 737 nebo DVP 720SA už příliš neladí, ale mohlo by to být i horší. Samotná jednotka receiveru je dost rozměrná a těžká, ale šířka je standardní, takže s jinými komponentami lehce utvoří pěkný celek.

Klepněte pro větší obrázek

Vstupy a výstupy

Přihlédnu-li k ceně, je receiver vybaven vstupy i výstupy výborně:

  • analogový 5.1 vstup
  • 2x stereo vstup
  • digitální koaxiální vstup
  • digitální optický vstup
  • vstup na MW a FM anténu

V krajním případě tedy půjde připojit až pět přístrojů. K propojení s dalšími zařízeními slouží analogový stereo výstup nebo digitální koaxiální výstup.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přehlídka vstupů a výstupů na zadní straně přístroje

Výstupy na reproduktory jsou tvořeny celkem klasickými svorkami, přičemž jsou společně s koncovkami kabelů reproduktorů barevně odlišeny, takže umožňují rychlou a snadnou montáž.

Reproduktory

Trošku mne zarazily reproboxy, na kterých je vyznačena impedance 3 Ohmy. Tato hodnota opravdu není příliš běžná. I zesilovač používá výstupy o stejné impedanci a díky její nízké hodnotě je možné připojit případně i jiné reproduktory (s impedancí vyšší, např. 4 nebo 6 Ohmů a to se může hodit).

Klepněte pro větší obrázek

Kabely vycházející z reproduktorů jsou barevně odlišeny pro snadné zapojení a jsou i dostatečně dlouhé

Všechny reproduktory jsou dvoupásmové. V balení nechybí úchyty na zeď. Na zadní straně reproboxu je patřičný otvor se závitem do kterého se držáky šroubují. Určitě by se dal použít i k montáži na stojany, bohužel ty Philips nenabízí. Subwoofer je pasivní a osobně jej považuji za nejslabší část sestavy.

Technické údaje reproduktorů
Přední/zadní Centrální Subwoofer
Systém: 2 pásmové uzavřené boxy 2 pásmové uzavřené boxy Pasivní, bass-reflex
Impedance: 3 Ohmy 3 Ohmy 3 Ohmy
Osazení: 18mm cone dome tweeter 18mm cone dome tweeter 6,5“ woofer
  3“ širokopásmový repr. 2x 3“ širokopásmový repr.  
Frekv. rozsah: 150 Hz – 20 kHz 150 Hz – 20 kHz 30 Hz – 120 Hz
Rozměry: 93 mm x 54 mm x 388 mm 154 mm x 93mm x 65 mm 156 mm x 350 mm x 65 mm
Hmotnost: 0,75 kg / box 1, 37 kg 4,3 kg

Receiver a jeho funkce

Receiver disponuje dekodéry prostorového zvuku Dolby Digital 5.1 a DTS 5.1. Dále i funkcí Dolby Pro Logic II, která ze stereo zdroje uměle rozloží zvuk do šesti kanálů. Specifikace zesilovače uvádí celkový výkon 6x 100W RMS, tedy 600W, nicméně při příkonu 180W jde samozřejmě o hodnotu značně přemrštěnou a vhodnou pouze do reklamního letáku. Zesilovač patří do třídy digitálních (třída D, spínané), proto je možné získat z rozměrově malého (oproti analogovým) receiveru poměrně velký výkon.

Ovlivnit podání zvuku lze několika digitálními efekty – concert, drama, action a sci-fi pro film a jazz, rock, digital a classic pro hudbu. Stejně tak pro prostorový režim: Pokud je přijímán signál DD nebo DTS jsou k dispozici navíc volby stereo a virtual surround sound. Pro stereo signál potom movie, music, pro logic, stereo a virtual surround sound. Osobně jsem nepřišel na chuť žádnému z těchto vylepšení a vystačil jsem si s vlastním nastavením basů a výšek při základním formátu Dolby Digital, DTS nebo ve stereo režimu. Bohužel přístroj si nepamatuje svá nastavení, takže po jeho zapnutí je nutné nastavovat některé vlastnosti znovu.

Klepněte pro větší obrázek

Tlačítkem PROG nejen že ladíme rozhlasové stanice, ale slouží i k nastavování zpoždění efektových reproduktorů

Na předním panelu se nachází několik ovládacích prvků. Pomocí nich lze nastavit i zpoždění efektových kanálů, nebo korigovat basy a výšky. Jak už je u tohoto druhu zesilovačů zvykem, chlazení neobstarávají rozměrné chladiče, ale pouze malý ventilátor. Pokud je ticho, je slyšet jeho „šumění“, přesto nepůsobí rušivě. Vpravo poblíž velkého ovladače hlasitosti je i výstup na sluchátka (3,5mm jack).

Klepněte pro větší obrázek

Tlačítko SOUND slouží k výběru digitálních efektů (rock, classic apod.)

Z dalších funkcí přístroje zmíním DIM – nastavení jasu displeje. Ten je bohužel i na nejvyšší úroveň špatně čitelný. Většinou to nevadí, snad pouze při poslechu rádia, kdy neuvidíte na název stanice. Další příjemné funkce jsou sleep, mute a noční režim.

Nesmím zapomenout na tuner, který má rozsah v pásmu FM 87,5 až 108 MHz. K dispozici je automatické vyhledání stanic a samozřejmě i manuální ladění po velmi jemných krocích. Uložit do paměti můžeme maximálně 40 stanic. RDS funkce zobrazuje název stanice. K samotnému tuneru mám pouze jednu výtku – nedá se přepínat režim mono/stereo, což se hodí při špatném signálu, kdy stereo lidově řečeno „chrčí“.

Technické údaje receiveru
Zesilovač Receiver
Výkon: 6 x 100 W RMS Příkon: 180 W
Frekv. rozsah: 150 Hz – 20 kHz / -3 dB Rozměry: 435 mm x 54 mm x 388 mm
Odstup signál/šum: > 60 dB (CCIR) Hmotnost: 4,16 kg

Témata článku: Sestavy, Philips, Reproduktory, Místnost, Receiver, Snadné zapojení, Logic, Balance, Zvuk, Drama, FM Tuner, Poslech, Poslech hudby, Stereo, První poslech, Subwoofery, Prostorový zvuk, Impedance, Prostorový reproduktor, Tunery, TV Tuner, Ovládání, Svorka, Rocky, Hub


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 142

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 117

Nejlepší služby pro streamovanou hudbu: Není jen Spotify

Nejlepší služby pro streamovanou hudbu: Není jen Spotify

** Za měsíční předplatné je dnes možné získat přístup k desítkám milionů skladeb ** S některými méně známými interprety je ale stále problém ** Cena předplatného může být i jen pár desítek korun

Vladislav Kluska | 45

Vyzkoušeli jsme špičkovou meteostanici. Má Wi-Fi a na webu kreslí podrobné grafy

Vyzkoušeli jsme špičkovou meteostanici. Má Wi-Fi a na webu kreslí podrobné grafy

** Vyzkoušeli jsme špičkovou poloprofesionální meteostanici ** Má skvělou venkovní sondu a Wi-Fi ** Data posílá na Weather Underground

Jakub Čížek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny