Digitální přetížení G2

Je-li za špičku spotřební digifotky u nás považován Olympus, nepsaná „dvojka“ je pak určitě Canon. Vlajkovou loď této značky v kompaktních přístrojích představuje PowerShot G2. Podívejte se s námi, že nejde o žádnou kocábku, ale o pořádný křižník megapixelových vod.
Tento článek vyšle v časopisu Computer 9/02, který vyšel 9. května 2002.

Petr Lindner: Už samotné základní parametry dávají tušit vysoký obrazový výkon. 4Mpix snímač s možností ukládání dat JPEG nebo RAW, CompactFlash paměťové médium s podporou všech standardů, tedy i Microdrivu, vyčerpávající nabídka expozičních režimů od plné automatiky, přes motivové programy až po plný manuál, rozsáhlé možnosti vyvážení bílé … Nechybí tlačítko aretace expozice, a to jak celkové, tak zablokování expozice blesku. Samozřejmostí jsou tři druhy měření expozice: plošné, s vyváženým středem a bodové. Nutno podotknout, že bodové měření se také aktivuje samostatným tlačítkem. Mimochodem, „do tlačítek“ jsou na PowerShotu G2 vyvedeny všechny důležité funkce, což činí ovládání výrazně příjemnější, než při neustálém brouzdání menu LCD displeje.

Skloubený s kloubem

Koncepčně jde o kompaktní digitální fotoaparát, avšak srovnání s drobečky typu Canon Digital Ixus rozhodně nesnese. Na tento foťák bude prostě lepší než kapsa spíše malá fotobrašna. Oproti staršímu modelu G1 má „gé dvojka“ nový grip pro pravou ruku a svůj podíl na ergonomii má i relativně vyšší hmotnost – G2 se zkrátka dobře drží. Specialitou, kterou známe spíše z videokamer, je LCD displej s kloubovým uchycením. V přepravní poloze může být otočen lícem k tělu foťáku, čímž je zaručena takřka dokonalá ochrana. Při focení si jej pak vyklopíme téměř do jakékoliv polohy. Displej je navíc opatřen antireflexní úpravou, která zaručuje viditelnost i na přímém slunci!

Ostříš, ostřím, ostříme

Používání LCD displeje má u G2 ještě další opodstatnění – autofocus. Automatické zaostřování G2 je totiž tříbodové s možností uživatelského výběru zaostřovacího bodu. V optickém hledáčku ale zaostřovací body vyznačeny nejsou, takže použití displeje je nezbytné. Automatika pracuje na svou třídu hodně rychle, takže si s ní můžeme troufnout i na „pomalejší akci“. Přesnost je výborná, pro přisvětlení v horších světelných podmínkách slouží vestavěný reflektorek, který zároveň plní funkci redukce červených očí při snímání s bleskem. Za pozornost stojí i to, že lze uživatelsky nastavit svázání měření expozice se zaostřovacím bodem. Manuální ostření je možné, ale přestože se na displeji zobrazuje zvětšený náhled, je vcelku problematické. Zoom náhledu je pochopitelně elektronický, což kvalitě zobrazení nepřidá. Tlačítko MF je tak lepší používat spíš jako aretaci autofocusu, což funguje bezvadně.

Solidní modularita

G2 má ve své třídě skvělý objektiv. Toto konstatování obnáší perfektní ostrost optiky s rozsahem 34–102 mm (eq. kinofilmu) se světelností F 2,0–2,5. A nejen ostrost, ale také barevné podání bez chromatické vady, pouze mírné zkreslení typické snad pro všechny zoomy a velmi příjemné podání částí obrazu ležících mimo rovinu ostrosti. Pomocí redukce lze na objektiv nasadit přídavné optické členy: širokoúhlou a telepředsádku (0,8 a 1,5×) a makropředsádku 250D. Objektivový adaptér se závitem 58 mm je ale v podstatě univerzální, takže jej lze využít např. pro nasazení kruhového makroblesku nebo libovolného filtru, případně sluneční clony.

Dobrému vše dobré

Výborná optika je už jen krůčkem k celkové kvalitě fotografií. Nebudu zdržovat – také výborná, řečeno pedagogickou terminologií jedna minus až za dvě. Proč ne jednička? Výtka směřuje k podání pleťových odstínů při snímání s bleskem a obecně v problematičtějších světelných podmínkách. Pleťovka má v těchto případech lehký nádech do červena. V ryze amatérské praxi je to trochu problém. Nabarvit pleťové odstíny v počítači dělá problémy i mnohým profesionálním grafikům, neřkuli pak amatérům, kteří Photoshop viděli jen z rychlíku.

Celkový závěr ale bude hodně kladný: Canon PowerShot G2 je digitální fotoaparát, který se povedl. Uvažujete-li o koupi 4Mpix digiťáku vybaveného mnoha funkcemi a výbornou obrazovou kvalitou, určitě veďte G2 v patrnosti. Stojí totiž za to.

klikni pro větší verzi klikni pro větší verzi klikni pro větší verzi
Větší obrázky mají velikost okolo 300 kB.

snímací prvek CCD, 4,13 mil. pixelů
objektiv* 34–102 mm; F: 2,0–2,5
manuální nastavení možnost plně manuálního nastavení
max. výst. rozlišení a formát 2 272 × 1 704, JPEG, RAW
paměťové médium Compact Flash I, II, Microdrive
komunikační rozhraní USB
LCD úhlopříčka 4,5 cm, kloubové uchycení
napájení Li-ion 1100 mAh, síťový adaptér
rozměry (š × v × h) 120,9 × 76,6 × 63,8 mm
hmotnost (bez akumulátorů) 425 g
* odpovídající kinofilmu

plusy a mínusy

+ „analogové“ ovládání
+ antireflexní úprava LCD displeje
+ tříbodový autofocus
+ obrazová kvalita
občas problematická pleťovka
absence uživatelského nastavení

digitální kompaktní fotoaparát
Canon PowerShot G2
Zdroj: Canon, Praha
Telefon: (02) 57 18 01 11
Cena: 37 990 Kč vč. DPH
Záruka: 2 roky

Diskuze (12) Další článek: Další bitva ve válce prohlížečů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,