Digitální kamera v základní sestavě PC

18. listopadu 2001
Placaté necky SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Jestliže přemýšlíte o koupi nového počítače, požadujete ty nejlepší komponenty a nemáte hluboko do kapsy, přečtěte si pár vět o počítačové sestavě Lynx Office XXL.
Tento článek vyšel v časopise Computer 21/01 dne 1. listopadu 2001

Jakub Lohniský

Procesor Intel Pentium 4 je v poslední době jakýmsi symbolem výkonu, a také proto si výrobci počítačových sestav nemohou dovolit ho ve svých modelech opomíjet. Spousta z vás možná namítne, že v neprospěch počítačových sestav postavených na novém procesoru společnosti Intel hovoří poměrně vysoká cena, ale musíme si uvědomit, že za kvalitu je prostě nutné něco připlatit.

Nicméně, ať je procesor sebevýkonnější, kvalitu celé počítačové sestavy určuje ještě mnoho dalších komponent. Především je nutné vybrat správnou základní desku, dostatečné množství operační paměti nebo rychlý pevný disk. Jestliže tedy přemýšlíte o koupi nového počítače, požadujete ty nejlepší komponenty a nemáte hluboko do kapsy, přečtěte si pár vět o počítačové sestavě Lynx Office XXL.

První pohled

Hned na začátku je nutné zmínit, že kromě standardních komponent typu klávesnice, myši či monitoru je součástí sestavy i digitální kamera Panasonic NV-DS28EG. Tím se vám otevírají nové možnosti práce s počítačem a zaručuji vám, že se nebudete ani na chvíli nudit. Kdo by totiž odolal možnosti natočit si vlastní rodinu nebo domácího mazlíčka, a pak záběry jednoduše a rychle přenést na pevný disk k další editaci? Rychlý přenos dat zajišťuje řadič Kouwell disponující třemi porty FireWire rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek

Digitální kamera je sice lákadlem, ale rozhodně není tím nejdůležitějším, co by zájemce o koupi počítačové sestavy zajímalo. Pojďme si tedy sestavu popsat tak, jako bychom popisovali člověka. Začněme vzhledem a pak přejděme k vnitřní charakteristice.

Počítačová skříň je, jak se na značkový počítač sluší a patří, designově velmi povedená a zdroj o velikosti 300 W bez problémů zajistí chod všech komponent. Směrem k počítačové skříni bych přece jenom měl jednu výtku. Vraťme se tedy ještě na chvíli k digitální kameře a jejímu připojení přes rozhraní FireWire. Z hlediska uživatelského komfortu by bylo dobré, kdyby příslušné porty byly vyvedeny na přední stranu skříně. Pokud totiž máte počítač zabudovaný v nábytku, určitě vás nebude bavit ho pokaždé vysouvat a složitě připojovat kabel zajišťující komunikaci mezi kamerou a počítačem.

Za zmínku stojí 17" LCD panel Sampo PD-80A disponující analogovým připojením a rozlišením 1 280 × 1 024. Výraznou dominantou sestavy Lynx Office XXL je 5.1 reproduktorový systém Abit SP-60, který poskytuje velice čistý a kvalitní zvuk. Jednotlivé satelity i subwoofer jsou ze dřeva a jejich celkový výkon činí slušných 150 W. Ke komunikaci s počítačem slouží klasická PS/2 klávesnice a optická myš Genius NetScroll+ Eye. Vzhledem k ceně a ostatnímu vybavení by se k sestavě hodilo spíše bezdrátové řešení obou komponent, nezbývá však než akceptovat rozhodnutí výrobce.

Boudo, boudo, kdo v tobě bydlí?

Přejděme k tomu hlavnímu – tedy konfiguraci celého počítače. Jeho základ tvoří velice kvalitní deska Abit TH7 II postavená na čipové sadě i850; osadíte do ní procesory určené pro Socket 478. Se základní deskou souvisí i operační paměť, kterou v našem případě představují dva moduly RIMM o celkové kapacitě 512 MB. Tato velikost je poměrně dostačující a vzhledem ke klesajícím cenám pamětí RDRAM nebude problém si další paměť dokoupit.

Možná trochu pozdě, ale přece, se dostáváme k procesoru. Mozkem sestavy je procesor Intel Pentium 4 s pracovní frekvencí 2 GHz. Jde tedy o opravdovou špičku a ještě dlouho se budete moci chlubit svým známým s tímto procesorem. Ale co data? Ta můžete uložit na 40 GB velký pevný disk Seagate Baracuda III, který disponuje 2MB vyrovnávací pamětí a rychlostí 7 200 otáček za minutu. Sestava bohužel neobsahuje vypalovací mechaniku, tudíž budete muset vzít za vděk „pouze“ mechanikou DVD-ROM Toshiba SD-M1502.

Nyní se dostáváme k jedinému „problému“ celé sestavy, který představuje grafická karta Abit Siluro T400 s čipem GeForce2 MX 400. Bezpochyby jde o kvalitní komponentu, ale do sestavy s 2GHz procesorem by se hodila spíše grafická karta s čipem nVidia GeForce2 Ultra nebo GeForce3.

Jestliže není použitá grafická karta zrovna ideální, je karta zvuková pravým opakem. Abit AU-10 je totiž velice kvalitní 5.1 zvuková karta, která se navíc může pochlubit dálkovým ovládáním!

Používáte často Internet? Pokud ano, přijde vám zajisté vhod interní modem Askey 56 kb/s. V případě, že máte v domácnosti více počítačů nebo můžete využít služeb pevné linky, určitě nepohrdnete ani 100Mbit síťovou kartou 3COM.

Počítačová sestava Lynx Office XXL je bezesporu zajímavý produkt, ale jak už to tak bývá, nic není dokonalé. Pokud by výrobce osadil počítač jinou grafickou kartou, vyvedl porty rozhraní FireWire na přední panel počítačové skříně a konfiguraci doplnil o vypalovací mechaniku, byla by sestava Lynx Office XXL takřka ideální. Tedy co se týče konfigurace – cena není a ani by pro mnoho uživatelů ideální nebyla.

+ procesor
+ zvukový subsystém
+ digitální kamera
slabší grafická karta
horší přístup k portům FireWire
chybí vypalovací mechanika

Naměřili jsme

CPU 3 713
FPU 1 074/2 413 (SSE2)
Multimedia Int. 7 843
Multimedia FP 9 485
Drive index 24 453
Memory Int. 1 538
Memory FP 1 156
Naměřeno v programu SiSoft Sandra 2001.

Parametry

procesor Intel Pentium 4 2 GHz
čipset Intel i850
základní deska Abit TH7-II
paměť 256 MB RDRAM, PC800
pevný disk Seagate 40 GB/7 200 ot./ATA100
monitor LCD Sampo PD-80A
grafika Abit Siluro T400, 64 MB
zvuková karta Abit AU-10 5.1
síť/modem 3Com 10/100/Askey 1456VQH-R3
mechaniky 3,5“, DVD-ROM Toshiba SD-M1502
porty 2x PS/2, 1x LPT, 2x USB, 3x FireWire, 2x COM
myš Genius NetScroll+ Eye Optical
klávesnice Lynx, PS/2
reproduktory Abit SP-60, 150W, Dolby 5.1
software Windows 2000
speciality digitální kamera Panasonic NV-DS28EG

počítačová sestava Lynx Office XXL
Zdroj: LEVI International, Brno
Telefon: (05) 48 42 39 11
Cena: 115 000 Kč vč. DPH bez kamery
Záruka: 2 roky

Diskuze (15) Další článek: Placaté necky

Témata článku: Kamera, Sestavy, Kvalitní čip, Klesající cena, Postavená kamera, Reproduktorový systém, Celková velikost, Klávesnice genius, Základ, SES, Počítačové komponenty, Lynx, Firewire, Digitální kamery, Digit, Základní konfigurace, Zak, Dokonalé rozhraní, Počítačová skříň, Kvalitní klávesnice, Kvalitní kamera, Baracuda


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11