Digitální fotografie: jde to ztuha

Skoro vše, co je spojeno s Internetem, zaznamenává boom, ale stejně tak vidíme nesplněná očekávání.
Skoro vše, co je spojeno s Internetem, zaznamenává boom, ale stejně tak vidíme nesplněná očekávání.

Pokud podnikáte v Internetu a nedosahujete (alespoň) stoprocentního růstu ročně, jste vlastně neúspěšní – i to je jedna z tváří internetového podnikání. Protože celková či průměrná dynamika Internetu je a ještě několik let bude dosahovat tohoto procenta, pak ten, kdo podobného tempa nedosahuje, vlastně ztrácí.

Jedna z oblastí, která sice rychle roste, ale je přesto za očekáváním i za tímto průměrným růstem, je oblast digitálního obrazu: digitální fotografie, jinak získané či vytvořené digitální obrázky, rovněž i digitální video. Jedna z prognóz, podle které bude v roce 2002 prodáno víc digitálních fotoaparátů než tradičních, možná nebude naplněna. Není to ale zapříčiněno technickými nedostatky, jako jsou nedostatečné technické parametry fotoaparátů nebo jejich příliš vysoká cena – důvodem je to, že samotný digitální foťák k digitálnímu imagingu nestačí. Růst technických parametrů digiťáků probíhá zhruba podle očekávání: co rok, to zhruba zdvojnásobení technických parametrů (rozlišení) při zachování ceny či jejího mírného poklesu. Nejšpičkovější digiťáky stále nedosahují kvality profesionálních analogových přístrojů, ale to se v roce 1999 ještě ani nečekalo.

Aby digitální fotografie skutečně masově zvítězila, musí se stát opravdovou „killer application“, řešením, které je buď ve všech ohledech lepší než předchozí řešení, nebo obsahuje neporazitelný argument. To zde zatím není; slabým článkem řetězce je nyní počítač i Internet, překvapivě – v jiných případech jsou právě počítače i Internet tahouny a jiná odvětví zaostávají.

Programy pro práci s digitálními obrázky stále nejsou dostatečně jednoduše ovladatelné; běžně prodávané počítače nestačí svou výbavou pro pokročilou práci s obrázky (zejména nestačí paměť), běžné tiskárny mají daleko k tomu, aby z nich vypadávaly obrázky fotografické kvality. Chce-li zákazník špičkovou kvalitu – ovšem stále „jen“ srovnatelnou s normální fotografií – musí platit nepříjemně mnoho a na několika místech; musí si vybavit počítač, špičkovou tiskárnu, speciální tiskové papíry, měl by se naučit pracovat s poměrně složitým programem. Jenomže to není vítězný postup, když chcete dobýt masový, spíše spotřební trh.

Další určitou překážkou je dnes – opět překvapivě – Internet. Nekvalitní obrázky už nikdo nechce a kvalitní obrázky, s rozlišením i barevnou hloubkou fotografie, jsou datově příliš objemné, ne moc vhodné pro přenos po Internetu (nehledě na to, že na rozdíl od procesu downloadu, stahování souborů „k sobě“, klade upload souborů, tj. odesílání souborů od sebe někam na server, opět vyšší nároky na odbornost uživatele). Proto se zatím ještě příliš nerozšířila „digitální fotostudia“, která převezmou nafocené soubory a vytvoří z nich výsledné fotografie. Idea „domácího fotostudia“ skrytého ve vašem počítači je hezká a nadchne technického fanouška, ale běžného uživatele zatím moc nezajímá, ten chce jenom mačkat spoušť a pak si někde vyzvednout fotky. Poslední překážkou, okolo které se zatím spíš chodí po špičkách, jsou autorská práva. Dát špičkovou fotografii ve vysokém rozlišení na Internet dnes znamená, že se s ní nešťastný tvůrce zřejmě brzy setká v desítkách různých převtělení a úprav na Internetu nebo i v tištěné podobě, skoro bez možnosti úpravy.

To jistě není žádné lámání hole nad digitální fotografií – naopak je vidět, že jakmile se podaří tyto překážky zlikvidovat, nebude velkému nástupu digitálního imagingu stát nic v cestě. Je ale třeba pustit k dílu ne počítačové techniky, ale zkušené tvůrce spotřební elektroniky.

Diskuze (2) Další článek: Windows 2000 – reparácia (keby náhodou...)

Témata článku: Video, Internet, Fotografování, Fotky, Digitální fotografie, Tiskárny k počítači, Technický parametr, Killer, Hole, Digita, Překážka, Výsledné dílo, Digitál, Fotografie, Tištěný spoj, Určitý nedostatek, Neúspěšný počítač, Digit, FotografLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Reboot akční série Saints Row se odkládá na srpen příštího roku

Reboot akční série Saints Row se odkládá na srpen příštího roku

Ze začátku roku nám utíká další slibný titul.

Michal Maliarov
Saints RowAkce
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy