Časopis Computer | Rozhovory

Digitální baron: Rozhovor s digitální sochařkou Helenou Lukášovou

Pod rukama Heleny Lukášové digitálně ožily už tři historické osobnosti. Naposledy to byl svérázný baron Trenck z doby Marie Terezie. Co musí při podobných rekonstrukcích brát v potaz? A jak současné umění ovlivňují technologie nebo umělá inteligence?

Helena Lukášová působí jako vedoucí katedry Ateliéru grafického designu a multimédií na Fakultě informatiky brněnské Masarykovy univerzity. Stojí například za projekty digitální rekonstrukce podob některých historických osobností. „Naše modely vznikají na základě dochovaných pozůstatků. Velmi důležitá je spolupráce s antropology nebo historiky,“ přibližuje Lukášová.

Kterou historickou osobnost jste zrekonstruovala jako první?

Před několika lety mě oslovil bývalý student s tím, zda bych nepomohla s rekonstrukcí mumie egyptské princezny Hereret. Ta patří muzeu v Moravské Třebové a jedná se o mumii s nádherně zpracovanou rakví. Brzo mi došlo, že k digitální rekonstrukci budu muset přizvat další odborníky, nestačí pouze naskenovat lebku. Začala tak spolupráce s Ústavem antropologie a s historiky.

Kdo je Helena Lukášová

Helena Lukášová vyučuje na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně, kde je vedoucí Ateliéru grafického designu a multimédií.

Klepněte pro větší obrázekPři studiu na Akademii výtvarných umění v Bratislavě se zaměřila na klasické i digitální sochařství. Tomu se věnovala i při stážích na několika školách v USA, kde také působila třeba jako umělecká instruktorka v Johnsonově ateliéru v New Jersey.

Její práce I am Venus je trvale vystavena v areálu Grounds for Sculpture v New Jersey hned vedle Princetonu. Působila také jako rezidentka v Centru pro nové umění na Univerzitě Williama Patersona.

Věnuje se rovněž digitální rekonstrukci, stojí za modely historických osob princezny Hereret, markraběte Jošta Moravského nebo barona Trencka. Na nich spolupracovala například s kolegy Rudolfem Turiakem a Lenkou Michalkovou, dále pak s antropology Petrou Urbanovou a Mikolášem Jurdou z Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a historiky Petrem Vachútem a Ctiborem Ostrým z Muzea města Brna.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Časopis Computer

V Computeru každý měsíc na 148 stranách přinášíme nejdůležitější informace ze světa počítačů, technologií a internetu. Dva důkladné srovnávací testy odhalí a ocení ty nejlepší produkty na trhu. Praktické tipy a triky vyřeší nejčastější problémy s počítači i telefony. Podrobné návody a tipy vám pomohou využít technologie v každodenním životě.

Co0621_mockup2.jpg

Časopis za nejvýhodnější cenu získáte objednáním ročního předplatného na iKiosek.cz. Můžete si vybrat mezi tištěnou a elektronickou verzí. Objednat si můžete jedno číslo na zkoušku, nebo starší číslo s konkrétním tématem či velkým testem.

Témata článku: Časopis Computer, Umělá inteligence, Internet, USA, Rozhovory, Brno, Masarykova univerzita, Interpretace, Baron, Luka, Digitál, Historik, Účes, Inteligence, New Jersey, Lebka, Univerzita, Bratislava, Digita, Marie Terezie, Vousy, Rekonstrukce, Lékařství, Princeton, Moravská TřebováNabíjecí „baterky“: Jak pečovat o akumulátory, aby dlouho vydržely

Nabíjecí „baterky“: Jak pečovat o akumulátory, aby dlouho vydržely

Telefon, chytré hodinky, notebook a třeba i akční kamera. To jsou všechno přístroje obsahující akumulátory, o které je potřeba se alespoň trochu starat.

Jakub Michlovský
AkumulátoryTipy
Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé programy na doma stojí pár tisíc korun, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro Windows

Stanislav Janů
Střih videaTipyNejlepší programySoftware
Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

** Videa nejen z Youtube se hodí stáhnout v případě, že může být smazáno ** Rovněž se hodí možnost získat pouze audio ** Použít lze desktopové aplikace, webové nástroje i doplňky

Stanislav Janů
TipyNejlepší programy
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Co vy na to? Nosíte na ruce chytré hodinky či náramky?
Vladislav Kluska
Co vy na to?HodinkyAnkety
Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

** DeepL Translator využívající strojové učení se konečně naučil česky ** Na 22 příkladech vám ukážeme, jak si stojí oproti Googlu a Microsoftu ** Překladatelé nebudou mít brzy co žrát, jak by řekl klasik

Lukáš Václavík
PřekladačSoftware