Digitalizaci neutečeme: Sedm externích digitálních tunerů v testu

Vlny digitálního televizního vysílání mohou už dnes přijímat miliony lidí a další rozšiřování je jen otázkou nepříliš vzdálené budoucnosti. Nabídka digitálních tunerů je bohatá a náš test ukáže, co některé modely nabízejí či v čem se skrývají jejich slabiny.
Digitalizaci neutečeme: Sedm externích digitálních tunerů v testu

Slovníček

DMB (Digital Multimedia Broadcasting) – alternativní systém digitálního vysílání navržený v Jižní Koreji. Současně má hlavní využití pro příjem televizního vysílání v mobilních zařízeních
DVB-C (Digital Video Broadcasting – Cable) – celosvětový standard digitálního vysílání pro kabelové televize. Data se přenášejí ve formátu MPEG-2
DVB-H (Digital Video Broadcasting – Handhelds) – standard pro pozemní digitální vysílání s menšími nároky na napájení než DVB-T. Vhodný pro příjem digitálního vysílání z běžných televizních vysílačů mobilními telefony, PDA a dalšími zařízeními bez nutnosti využití GSM sítě
DVB-S (Digital Video Broadcasting – Satellite) – celosvětový standard digitálního vysílání přenášeného satelitní cestou opět ve formátu MPEG-2 (u některých stanic MPEG-4)
DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) – evropský standard pozemní (terestriální) digitální televize
EPG (Electronic Program Guide) – Elektronický programový průvodce. Služba, která usnadňuje orientaci v programové nabídce vysílaných stanic v multiplexu.
HDTV (High Definition Television) – televizní vysílání s vysokou rozlišovací schopností (značně vyšší obrazovou kvalitou)
MPEG-2 (Moving Pictures Expert Group) – způsob zdrojového kódování obrazu a zvuku používaný v systémech digitální televize a DVD-Video disků
MPEG-4 – další generace kompresního postupu MPEG. Vyznačuje se efektivnější kompresí než MPEG-2
Multiplex – sdružený datový tok, který se skládá z dílčích datových toků jednotlivých televizních a rozhlasových služeb společně šířených po vysílací sítí
Time-shift – režim, díky kterému je možné sledovat televizní vysílání se zpožděním. Vysílaný pořad lze také pozastavit (ve skutečnosti se dále nahrává na pevný disk). Time-shift je možné použít i pro přeskakování reklam
Set top box – zařízení pro příjem digitálního vysílání a následného dekódování pro zobrazení na běžném analogovém televizoru

S mírným despektem k těm, kteří se na dlouhém protahování digitalizace podíleli a podílejí, bychom nadpis raději doplnili o slova: „už aby nás konečně doběhla.“ Ale buďme stále optimisté. Postupné pokrývání většiny území digitálním signálem už má svůj časový plán a rovněž ho má i postupné vypínání analogového vysílání. V oblastech, kde již digitální vysílání běží, by mohlo vypínání dokonce začít dokonce už v druhé polovině letošního roku. Pořizování digitálních tunerů ve „významnějších“ lokalitách je už delší dobu běžné a mohlo by být za nedlouho i nutné.

Digitální vysílání už funguje v oblastech Prahy, Brna, Ostravy, Domažlicka a nejdéle do konce června tohoto roku by mělo být pokryto i Ústecko.

Kdo chce mít lepší představu, jak by se digitalizace mohla vyvíjet, najde vše potřebné v oficiálním Technickém plánu přechodu. Nikoho jistě nepřekvapí, že dokument není závazný a může být upravován podle vývoje v digitalizaci.

Mnoho tunerů se chlubí schopností příjmu HDTV vysílání (vysílání ve vysokém rozlišení). To nás ale (ač bohužel) může nechat zcela chladnými, protože přenos v HDTV kvalitě vyžaduje výrazně větší šířku pásma, než kterou mohou současné multiplexy s MPEG-2 kódováním všem potřebným kanálům nabídnout. Možný nástup HDTV může být až s kódováním MPEG-4, ale vzhledem k tomu, jakým tempem se u nás teprve rozšiřuje MPEG-2, můžeme být ještě dobrých pár let v klidu. Velmi pravděpodobné také je, že i kvůli velkému rozšíření set-top-boxů a tunerů obecně pro standard MPEG-2, bude tento formát delší dobu v provozu i po zavedení MPEG-4. Vysílací zařízení pro současný provoz obou standardů existují a teprve se chystá zahájení jejich testování.

Je z čeho vybírat

Pokud bydlíte v místě, kam se digitální signál prozatím ještě nedostal a po televizním tuneru přesto pokukujete, volte rozhodně tunery hybridní, které dokáží přijímat jak analogový, tak v budoucnu i digitální signál.

Televizní tunery (digitální i hybridní) lze v podstatě rozdělit na interní (PCI, PCI Express), externí (USB) a notebookové (PC Card, ExpressCard). Tunery z poslední nabídky ale nevyužijete nikde jinde než v notebooku a proto mnozí raději rovnou sahají po modelech s USB rozhraním. Jak je vidět z našeho testu, jsou některé jen o málo větší než běžný flash disk a pro přenášení mezi více počítači nebo používání na cestách jsou jako dělané. Výrobcům se i do některých z těchto mrňousů podařilo vměstnat podporu pro digitalizaci analogového video signálu a nabízejí S-video/kompozitní a zvukový vstup.

Za poslední rok přibylo mnoho nových tunerů, došlo k většímu či menšímu zkvalitnění softwaru a z trhu pomalu mizí interní modely pro rozhraní PCI, které se na moderních základních deskách vyskytuje stále méně. Pomalu a jistě se začínají protlačovat tunery využívající moderní rozhraní PCI Express. Výrobci také naštěstí neignorují podporu ovladačů pro novější systémy a k většině testovaných tunerů jsou k dispozici ovladače pro Windows MCE 2005 a především nastupující Windows Vista.

Nepodceňujte kvalitu softwaru

Už od dob čistě analogových tunerů platí pravidlo, že jejich kvalita a možnosti jsou z velké části dány právě ovládacím softwarem. S přechodem na digitální tunery nabralo toto pravidlo ještě většího významu. Po hardwarové stránce jsou si mnohé velmi podobné – vždy mají alespoň nějaký ten tuner, demodulátor, řadič rozhraní a přídavek v podobě méně zásadního obvodového smetí. Z tohoto důvodu je při výrobě nelze až tolik pokazit (výjimky se samozřejmě také najdou). A jak opět ukázal náš test, poškozujícím faktorem většiny tunerů je právě dodaný software (včetně ovladačů). Některé jsou dokonce natolik špatné, že jejich výměna za software alternativní bude u případných majitelů jen otázkou času. Sehnat nějaký alternativní program zabere jen chvíli hledání na internetu, ale bohužel ne všechny jsou zdarma. Jedním z vynikajících placených programů je například DVB Viewer, oblíbený je i Icy-TV, z bezplatných pak můžeme doporučit ProgDVB, DVB Dream, DVB Portal, AVS TV Box Free, MyTheatre, Alt-DVB a další.

U jiných než dodaných programů ale může nastat problém s fungováním dálkového ovladače. U mnoha ho zkrátka musíte oželet nebo použít takové programy, které dokáží spolupracovat s některým z univerzálních řešení (již v základu nebo po nainstalování příslušných pluginů) typu WinLIRC, IRAssistant, PCRemote, Girder apod. Mnohé z uvedených i další programy, včetně mnoha pluginů a užitečných informací najdete např. na stránkách DVB SkyStar

Problémem pro většinu tunerů (ovládacích programů) byly pořady s duálním vysíláním zvuku (některé vysílané televizí Nova), při kterém se obvykle přenáší český dabing v jednom monofonním a původní znění ve druhém monofonním kanálu. Tunery často neumí takový zvuk zpracovat a slyšíte tak obě zvukové verze najednou. V lepším případě programy přepnutí zvuku také nedovolí, ale vyberou českou verzi. Výjimkou je kupříkladu tuner Compro VideoMate U500 se softwarem ComproDTV 3, který dovoluje požadovaný zvukový kanál zvolit. V případě, že si dodaný program s duálním zvukem neví rady, přichází na řadu několik možných řešení, z nichž jedno najdete na adrese http://www.trinitro.net/Navody/PX.htm. Tak či tak, duální vysílání není pro budoucnost udržitelné a snad se brzy dočkáme pořadů s více zvukovými stereofonními stopami.

Dobrých funkcí není nikdy dost

Rozhodně ale nelze házet všechny dodané programy do jednoho pytle. I když ani ty nejlepší nejsou dokonalé, mnohé zaujmou přehledným a intuitivním ovládáním, svižných chodem, bezproblémovou funkčností a mnoha zajímavými funkcemi. Jednou z nich je například sledování více pořadů najednou v reálném čase, což nebyl žádný problém pro software dodaný k modelům Leadtek WinFast DTV2000 H, dvoutunerový Pinnacle PCTV Dual Hybrid Pro PCIe 3010ix a Compro VideoMate U500, který dokonce umožňuje zobrazovat až čtyři pořady najednou.

Mnohdy užitečnou funkcí je i možnost ukládání vysílaných pořadů do některého z komprimovaných formátů. U digitálního příjmu dovolí většina ovládacích programů jen přímé ukládání toho co přijme, tedy do formátu MPEG-2 s rozlišením 720 × 576 při 25 snímcích za sekundu. Pokud je tuner hybridní a dokáže přijímat i analogový signál, můžete jej obvykle uložit opět do formátu MPEG-2 nebo jej zakódovat přes libovolný kodek. V tomto směru vévodí tunery Pinnacle s aplikací MediaCenter, která si jako jediná hravě poradí s přímou kompresí do DivX i u digitálního příjmu. Je ale nutné pamatovat na to, že pokročilé kompresní formáty jsou mnohem náročnější na výpočetní výkon procesoru.

Máte-li tuner i jako náhradu videorekordéru, mohla by vám přijít vhod i schopnost přímého vypalování pořadů na DVD. S tím si opět poradí programy dodané k tunerům Pinnacle a Leadtek (zde navíc s možností vytvoření jednoduché nabídky či tvorby ISO souboru). Pokud byste na počítači rádi pracovali (nebo zkrátka něco dělali) a současně sledovali televizní vysílání, dbejte na to, aby software umožňoval sledování v samostatném okně a nejlépe s aktivací funkce vždy navrchu (Always on Top).

U žádného tuneru rozhodně nesmí chybět funkce EPG (elektronický programový průvodce), což je v podstatě televizní program s možností plánování nahrávání. Jeho zobrazení by mělo být samozřejmě co nejpřehlednější, což je ale kamenem úrazu mnoha aplikací. O to horší je, když aplikace navíc nezvládá korektně zobrazovat české znaky. Ve výsledku tak můžete dostat místo jasného zobrazení vysílaných programů nepřehlednou změť znaků.

Pohodlí je základem spokojenosti

Pustit si televizi před spaním? Proč ne. A právě v takovém případě oceníte možnost načasování vypnutí přehrávání i samotného počítače. Tato funkce se bude hodit i pokud si chcete něco nahrát, ale nemůžete s vypnutím čekat až do konce pořadu. Podstatně elegantnější a velmi praktické řešení nabízí například tunery AverMedia s ovládacím softwarem AverTV 6, Leadtek s WinFast PVR2 a Genius s TVGo Player 3. Dokáží totiž v nastaveném čase probudit počítač z režimu spánku, navolený pořad nahrát a počítač opět hibernovat. Pro takové plánování nahrávání s vypnutým počítačem je nutné mít aktivovanou podporu režimu spánku ve Windows (Ovládací panely | Možnosti napájení | záložka Režim spánku a potvrzená volba Zapnout podporu režimu spánku).

Když se od počítače neodtrhnete, postačí vám pro ovládání softwaru tuneru klávesnice a myš, kdybyste se ale chtěli vzdálit do pohodlného křesla či změnit svoji polohu na horizontální, začnete oceňovat kvality dodaného dálkového ovladače. Ty se u tunerů liší zásadně ve velikosti, kvalitě tlačítek, nabídce funkcí a dosahu. Některé tenké ovladače napájené knoflíkovými bateriemi jsou kvůli nižší spotřebě osazeny méně výkonnými IR diodami, které nejsou schopny zajistit například dosah delší než 2 metry. Pokud je to možné, volte raději ovladače větších rozměrů, s více funkcemi, většími měkkými tlačítky a hlavně dobrým dosahem a bez nutnosti přesného míření na IR čidlo přímo v tuneru nebo na prodlužovacím kabelu. Jak se co nejvíce vyhnout vstávání z křesla či postele vědí nejlépe u AverMedia. Jejich dálkové ovládání dokáže po vypnutí ovládací aplikace nahradit i myš (samozřejmě s nižším komfortem).

Věříme, že vám náš test pomohl při výběru vhodného digitálního tuneru. Jestli se vám některý zalíbil, neváhejte prohledat internetové obchody, můžete s nimi výrazně ušetřit.

 

Témata článku: Video, Současný provoz, Digit, Hlavní využití, Originální provedení, IRAS, Digital, Vysílaný pořad, CHID, Přesné míření, Analogový signál, Vypnutý počítač, USB 3, Dálkový ovladač, Centrum, Silný signál, Dobrý dosah, Postupné vypínání, Pořad, Ústecko, Tunery, Center, DVB-T, Profesionální zpracování, Tune


Určitě si přečtěte

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5