Diderot poslán do konkursu!

V souboji dvou vydavatelů novodobých velkých českých encyklopedií je zřejmě jasno: pražský krajský soud poslal společnost Diderot s.r.o. do konkursu.
Diderot poslán do konkursu!

Slavný Ottův slovník naučný byl nakladatelským veledílem, pravzorem lákajícím mnoho novodobých českých vydavatelů. Ottova encyklopedie byla navíc veleúspěšná podnikatelsky. Stala se pevnou součástí prvorepublikových domácností a dokonce i její čistý reprint, ke kterému se spojila vydavatelství Argo a Paseka, byl přes nepochybnou zastaralost publikace nečekaně úspěšný a výnosný.

Před dvěma lety podobný projekt jako Diderot s názvem Universum odstartoval vydavatel Euromedia Group (vlastněný německým Bertelsmannem), který jej ale dotáhl do konce – před pár měsíci vyšel závěrečný díl desetisvazkového díla, jehož snad jedinou nevýhodou je, že je překladem z původního německého díla a není tak ušito na míru českému čtenáři a domácím reáliím (ty musely být doplňovány). Zatímco Universum je u konce, Diderot se dostal ke čtvrtému dílu z dvaceti a nyní se zdá být pravděpodobné, že dalších svazků se český čtenář jen tak snadno nedočká; konkurs nemusí vždy znamenat zánik, ale dosti bychom pochybovali o ochotě českých zákazníků dávat této značce další šanci. Je to škoda, protože Diderot byl v prvních svazcích nepochybně kvalitní, ve výkladu výrazně rozsáhlejší než Universum. Zde je dobré si uvědomit, že náklady na encyklopedii Universum nejsou tak velké jako u Diderotu, který začínal z čisté vody. U encyklopedie Universum jde o překlad s doplněním českých hesel.

O nový velký český výkladový slovník se po listopadu 1989 pokoušelo několik firem, ale téměř vždy bez úspěchu. Ač nechceme nikomu křivdit, řada z těchto pokusů zaváněla podvodem: vydavatelé dopředu vybírali zálohy na díly, které budou vydány časem a s velkou slevou. Tak to také mohlo dopadnout s původním projektem encyklopedie Diderot (pouze název encyklopedie, se současnou společností Diderot, s.r.o. nemá nic společného), na kterou sháněla prostředky společnost Českomoravská Zasilatelská a nakladatelskou činnost měla zajišťovat společnost Nakladatelský dům OP. Nakladatelský dům OP ovšem mnoho prostředků získaných společností Českomoravská Zasilatelská neviděl, a tak celý projekt zkrachoval. Kauza je dodnes vyšetřována policií.

Projekt čtyřsvazkové encyklopedie od Nakladatelského domu OP převzala společnost Diderot, s.r.o. založená v roce 1996 a dotáhla jej do úspěšného konce. První díl byl ještě vydán společností Českomoravská Zasilatelská, ale ostatní tři díly už dokončila společnost Diderot. K bývalým předplatitelům společnosti Českomoravská Zasilatelská se nově vzniklá společnost Diderot zachovala korektně a nabídla přibližně 11 tisícům předplatitelům Českomoravské Zasilatelské prodej zbylých dílů za režijní cenu, což jí podle jednatele společnosti pana Matějky stálo v letech 1997 až 1998 asi 15 miliónů na ušlých ziscích.

V roce 1999 a 2000 se společnost rozrůstala a dosahovala velmi slušných obratů. V roce 2000 to bylo 150 miliónů korun. Plány na další roky proto byly velmi velkorysé a zahrnovaly velkou reklamní kampaň, sponzorování sportovních soutěží jako je hokejová juniorská extraliga nebo loňský stánek na Invexu, který byl pomalu větší než vedlejší „několikamiliardová“ firma AutoCont (která byla obchodním spojencem Diderotu, avšak nefinancovala jej). Na tento stánek podle jednatele společnosti pana Matějky ovšem přispěly i další společnosti, jako AutoCont, H-P, Intel a další. Nesporným faktem ale zůstává, že tyto investice byly na společnost, jejíž hlavním zdrojem příjmů bylo vydávání encyklopedie, poněkud přehnané. Když se k tomu ještě přičte rapidní pokles příjmů, kdy v roce 2001 klesl prodej počítačů společnosti z 5000 v předcházejícím roce na necelou třetinu a vývoj nové verze multimediální encyklopedie 2002 se oproti očekávání značně prodražil či vysoké náklady na tvorbu dalších dílů dvacetisvazkové encyklopedie, začíná být příčina prohlášení konkursu jasná.

Společnost Diderot se snažila v roce 2001 celou situaci stabilizovat, zrušila všech deset mimopražských poboček, sídlo společnosti se přestěhovalo do méně honosných prostor a došlo k omezení i ostatních výdajů. Veškeré dluhy vznikly podle pana Matějky právě v roce 2001 a to zejména u autorů encyklopedie a obchodních partnerů. Ti již ale nevydrželi čekání na slíbené peníze a podali na společnost návrh na uvalení do konkursu, který byl 29. března soudem shledán za oprávněný. Výši pohledávek ani počet těchto věřitelů nám sdělit nechtěli.

Nyní společnost hledá zahraničního investora schopného investovat několik desítek miliónů korun na záchranu projektu. Bez tohoto investora nebude společnost sama schopna uspokojit pohledávky věřitelů. Podle slov pana Matějky je vše na dobré cestě a prý snad existuje i potenciální investor. Doufejme, že má pravdu, byla by škoda nemít velkou českou encyklopedii.

Elektronická verze systému, dostupná na Internetu, včera brzo ráno fungovala a sloužila, i když hlavní stránka už prozrazovala, že cosi není v pořádku. Dnes tyto stránky nefungují vůbec, snad to nevěstí nic horšího. Uvidíme, jak prohlášení konkursu dopadne.

Diskuze (49) Další článek: Intel Pentium 4 2,4 GHz na trhu

Témata článku: Pravzor, Velký vydavatel, Český čtenář, Argo, Reprint, Potenciální škoda, Nesporný fakt, Velká škoda, Vzniklá společnost, Zbylý prostor, Uvalení


Určitě si přečtěte

Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu