Diamond začíná dodávat grafickou kartu určenou pro LCD monitory

První karta určená přímo pro LCD displej - a není jen tak ledajaká.
Jedna z prvních grafických karet přímo určená pro LCD ("flat panel") monitory je na světě - jmenuje se Viper V550 a dodává ji Diamond Multimedia. Podstatné je to, že Diamond vyvinul vlastní obvod produkující digitální obraz a přenášející jej na monitor; tento obvod spolupracuje mezi grafickým čipem RIVA TNT a zobrazovacím čipem na monitoru. Karta je dostupná ve verzích pro AGP a PCI a obsahuje vysoce výkonný 3D čip RIVA TNT se 128-bitovým rozhraním. Maximální rozlišení v pravých barvách je 1920x1200 bodů; karta dále obsahuje MPEG kompresi a TV výstup.

Živě komentuje: pokud to není zřejmé, je hlavní vtip a triumf této karty v tom, že dodává digitální obraz. Zatím veškeré adaptéry produkují analogový signál, který pak katodové dělo vystřeluje na stínítko, přičemž po cestě z adaptéru až do oka uživatele dochází k četným zkreslením. LCD displej je ale digitální, tj. jednotlivé jeho elementy mají přesně kvantifikované hodnoty jasu - i když je samozřejmě možné jej obsluhovat i analogovým signálem. Pravé využití LCD displejů ale samozřejmě spočívá v tom, že budou obsluhovány signálem digitálním a výsledný obraz bude moci být, jak se často uvádí, krystalicky čistý.

Váš názor Další článek: Jaké soubory se zapisují při instalaci Microsoft Faxu do Windows 98?

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Monitory, LCD, LCD TV, Analogové rozhraní, Riva, TNT, Maximální jas, Viper, Výsledný obraz, Dostupný signál, Diamond, Graf, Flat

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost