Diamond Viper II: jaký je skutečný výkon Savage2000

Jak se v testech chová grafická karta Diamond Viper II s čipem S3 Savage2000?
O čipu S3 Savage2000 jsem již napsal docela podrobný článek. Bohužel, celkem nadějný čip má problémy, naděje do něj vkládané se zatím moc nevyplnily. Hardwarovou podporu T&L má sice implementovánu, zatím však není podporována v ovladačích. Důvod zatím neznáme, ovšem na serveru Savage2000 tvrdí, že to bude v pořádku, že jde pouze o dočasné nouzové řešení.

Parametry: čip je taktován na 125 MHz, paměti na 155 MHz. Je schopný vykreslit 500 megatexelů a 250 megapixelů za sekundu. Samozřejmostí je podpora komprese textur S3TC.

V současnosti je tedy venku Diamond Viper II bez podpory T&L – na serveru Sharky Extreme otestovali jeho 16MB verzi. K testu byl použit výkonný počítač s procesorem Intel Pentium III 600 MHz, 128 MB paměti PC100, disk Quantum Fireball 8,4 GB, SB Live! Value, Windows 98 SE a DirectX 7. Aby bylo s čím porovnávat, byly na tomtéž počítači otestovány grafické karty 3D Blaster Annihilator (SDR) a Xentor TNT2 Ultra, to všechno na referenční aplikaci Quake III.

A jaké jsou výsledky?
GeForce má jasně navrch, pokud zvolíte kvalitu zobrazení Normal, v rozlišení 1024x768 až o 36 procent, TNT2 Ultra se drží zhruba na úrovni Savage2000, někdy o pár snímků méně, někdy více. Změníte-li rozlišení kvalitu zobrazení High, Savage2000 trochu GeForce dotáhne, ale stále to není ono. Změní-li se však maximální velikost textur na 512x512 kB, zůstává výkon Savage2000 na zhruba stejné úrovni, zatímco TNT2 a GeForce spadnou dolů; sice ne moc, ale je to znát. Výhodu Savage2000 bych tedy viděl v práci s velkými texturami. Připomínám jen, že Savage2000 zatím nemá dodělané ovladače a že testovaná verze měla oproti ostatním jen 16 MB paměti.

Čip Savage2000 vypadal na počátku velice slibně. Je určitě lepší než Savage4 a Savage3D dohromady, ovšem na to, že přichází v době TNT2, GeForce 256 a Rage Fury MAXX má docela „nízký“ výkon. Samozřejmě všechno ovlivňuje cena, Viper II stojí „pouze“ 200 dolarů na rozdíl od 3D Blaster Annihilatoru, který je k mání za cenu o padesát dolarů vyšší (verze DDR stojí ještě více). Doufejme tedy, že se podaří zvýšit výkon novou verzí ovladačů a implementací T&L alespoň na úroveň GeForce 256. Teprve pak bude Savage2000 opravdu dobrá.

Poznámka: Pokud jste majitelé slabších počítačů, není ani jedna z prezentovaných karet pro vás. Tehdy stačí Rage 128, Voodoo3 nebo TNT2 (ne Ultra), výkon lepších (a dražších) karet prostě nevyužijete.

Diskuze (7) Další článek: Pořádek na prvním místě aneb My Personal Diary 2000

Témata článku: Windows, Fury, Fireball, Viper, SKU, VIP, Skutečný výkon, Rage, Velký text, Jak



Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy