Diamond spustil prodej svého RIO – přenosného přehrávače MP3 souborů

[oživeno] Zejména po problémech ohledně autorských práv je tu konečné rozhodnutí. Firma Diamond začala běžně prodávat svůj přenosný přehrávač MP3 souborů RIO PMP300, s nímž budete mít své soubory MP3 vždy u sebe.
Zejména po problémech ohledně autorských práv je tu konečné rozhodnutí. Firma Diamond začala běžně prodávat svůj přenosný přehrávač MP3 souborů RIO PMP300, s nímž budete mít své soubory MP3 vždy u sebe.

Cena přehrávače byla stanovena na baťovských 199 USD, u nás se dá tedy odhadnout na 6 500 až 7 000 Kč.

Po zveřejnění článku dorazila informace, že firma CNC jako distributor Diamond Multimedia stanovila prodejní cenu RIO MP 300 pro konečného zákazníka 5 990 Kč a první kousky již směřují do republiky.

Nejdříve se začne prodávat v USA, do Evropy by měl dorazit v nejbližších týdnech. Co za tyto peníze dostanete? V krabičce menší než běžná kazeta je zabudováno s 32 MB paměti flash rozšiřitelných o dalších 16 nebo 32 MB. Do které se podle firemních prospektů vejde 60 minut hudby. Po pravdě se stačí podívat do vašeho archívu na velikosti MP3 souborů, abyste poznali, že těchto 60 minut nebude v moc vysokém rozlišení, okolo 96 bitů za sekundu. Kvalita tedy bude trochu nižší než dnes běžně používaných 128 bitů za sekundu. V hlasové kvalitě se tam vejde až 8 hodin mluveného slova. Přístroj napájí jediná tužková baterka a na alkalickou baterku má Rio výdrž až 12 hodin. V dodávce najdete obslužný program pro PC a kabel, pomocí kterého přetáhnete soubory do svého Ria. Stejně tak CD s výběry MP3 souborů a konvertovacími programy.

Jádro pudla, tedy problémy s copyrighty a hrozba nelegálního digitálního šíření nahrávek vyřešili u Diamondu začleněním Serial Copyright Management System (SCMS) do Ria. Ač Rio nemá digitální výstup a tak přímo nedovoluje další šíření nahrávek, je tak zde ještě ochrana proti dalšímu vytváření digitální kopie. Ze oficiální zprávy přímo nevyplývá, co si pod tím máme představit, uvidíme, až Rio přímo otestujeme a zjistíme podrobnosti.

Živě komentuje: Ač Diamond hlasitě doufá, že Rio bude trhákem vánoční sezóny, dovolím si vnést několik pochyb k tomuto zařízení. 32 MB je pro MP3 soubory poměrně málo, kdo si buduje MP3 archívy svých nahrávek, volí většinou kvalitní kompresi a tak 32 MB nebude často stačit na jedno album. Paměť ale přidávat můžete, dalších 16 MB stojí 50 dolarů. Cena zařízení jej posouvá do konkurence velmi kvalitních CD přehrávačů s perfektní ochranou proti otřesům nebo levnějších minidisků. Dosti podstatná je taky doba nahrávání muziky do přístroje. Zatímco u přehrávačů kazet či disků stačí vložit a jít, zde budete téměř šest minut hrnout data do přístroje (Rio používá paralelní port) a to nepočítám režii jako výběr souborů, přípravu na kopírování a podobně. Deset procent z přehrávací doby dát na přípravu mi připadá hodně. Pro používání Ria je také důležitý rychlý levný přístup k Internetu a tamním dobrým zdrojům MP3 souborů.

Až si Rio osahám a budu jej chvíli používat možná svůj názor změním, ale za ty peníze a s těmito možnostmi mi to připadá až příliš v ranném stádiu. Verze 3.0 by již mohla být lepší – menší cena, více paměti, USB, přímé komprimátory z CD do Ria a podobně.

Další informace najdete přímo u Diamondu na stránce pro RIO.

Váš názor Další článek: Opravené ICQ 99 build 1620

Témata článku: Soubor, Hudba, filmy, seriály, MP3, Nelegální soubor, Digitální kopie, Přehrávač, Copyright, Mluvené slovo, M/s, Diamond, Kvalitní kousek, Rio


Určitě si přečtěte

Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti