PR články

DevOps, Agile, PRINCE – k čemu je to dobré?

Z IT světa do dalších oborů proniká řada metodik a přístupů k řízení. Jak se v nich orientovat? A k čemu je využít?
DevOps, Agile, PRINCE – k čemu je to dobré?

Nejen v oblékání vládnou módní směry. Popularitě podléhají i různé byznys trendy, způsoby řízení, přístupy a metodiky, podle nichž lze postupovat. Takže ještě nedávno chtěli být všichni „Agile“, nyní je populární DevOps. Jak se v tom všem vyznat? Problematiku přibližuje Martin Vitouš, odborník na strategický a IT management z Počítačové školy Gopas.

Existují různé metodiky projektového řízení, mezi ty klasické patří PRINCE2, IPMA, PMBOK od PMI, přičemž každá se na tuto činnost dívá z jiného pohledu. Pokud k jejich přiblížení využijeme analogii s vařením, PMI říká, co máte mít v kuchyni, abyste mohli vařit – nástroje. IPMA se zaměřuje na to, co máte jako kuchař umět a PRINCE je konkrétní recept na konkrétní jídlo – tedy proces. V dnešní době se hodně využívá i tzv. agilní řízení projektů, které má také řadu nástrojů: například SCRUM, Kanban, Lean.

Řada firem udělá chybu hned v začátku, když před zahájením projektu není zcela jasně určeno, jakou cestou půjdou. Častým omylem je totiž domněnka, že při využití agilních metod není třeba mít předem daný business case, zadání. Pro agilní projekt je potřeba mít splněné určité předpoklady, tento přístup vyžaduje vysokou kvalitu lidí a zodpovědnost, navíc pravomoc rozhodovat musí být delegovaná na nejnižší možnou úroveň, což je kámen úrazu ve většině velkých společností. Agilní metody se hodí především v případech, kdy není zcela jednoznačné zadání: pokud vím, čeho chci dosáhnout, ale nevím přesně jak. Jestliže je zadání zcela jasné, agilní vývoj je zbytečně drahý a je lepší sáhnout po klasických metodách.

A co aktuálně populární DevOps? Zde je třeba v první řadě objasnit, že nejde o metodiku, ale o přístup. Termín DevOps vznikl spojením výrazů DEVelopment a OPEration, jde tedy o propojení vývoje a provozu. Netýká se projektového řízení, jde o přístup k řízení IT, potažmo celé firmy. A jejich uplatnění vyžaduje 2 důležité změny – změnu kultury společnosti a změnu architektury jejích systémů.

Informace o DevOps, jeho 6 základních principech a jejich naplnění nabídne nová konference Počítačové školy Gopas DevOps Day, která proběhne 29. října v Praze. Přehled nových informací pro manažery a přehled o novinkách i praktických možnostech jejich uplatnění nabídne na jaře konference ManDay.it. Kurzy zaměřené na projektové řízení najdete na https://www.gopas.cz/Kurzy/Katalog-kurzu/Projektove-rizeni-PRINCE2-IPMA.aspx.

Další článek: Musk si poprvé vyzkoušel Starlink a způsobil pozdvižení na Twitteru

Témata článku: PR články


Určitě si přečtěte

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 50

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 6

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 87


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači