Devět z deseti „stahovačů“ hudby si myslí, že nedělá nic špatného

Je těžké přesvědčit půlku světa, že porušuje zákony, a je nemožné ji za to zavřít.

Nerovný zápas hudebních vydavatelů se stále rostoucí masou lidí, kteří „přepnuli“ na stahování hudby z Internetu či vůbec na šíření, poskytování, získávání a poslouchání hudby ve formátu MP3 pokračuje. Je na místě provést shrnutí posledního roku či dvou: alternativní zabezpečené digitální formáty se neujaly ani v nejmenším a MP3 zůstává de facto standartem, silnějším než kdykoli dříve. Tomu ostatně napomáhají i stolní a přenosné hudební přehrávače, jak discmany, tak zařízení s paměťovými moduly nebo pevnými disky, protože vždy nabízejí přehrávání formátu MP3. Některé nabízejí i jiné formáty, ale ještě žádný výrobce nebyl natolik sebevražedně nesoudný, aby nabídl nějaký jiný formát a MP3 ne. Stejně tak se hudebnímu průmyslu nepodařilo vyřadit výměnné sítě, které jsou hlavním šiřitelem digitální hudby světem. Konečně, dříve často zmiňované problémy s kvalitou MP3 hudby jsou minulostí, neboť se jednak zlepšily kódovací mechanismy a prostředky, a jednak se jednoduše používá větší hrubá síla – vyšší bitrate MP3 souborů.

Výzkum význačné společnosti Ipsos-Reid, dotazující se asi tisícovky Američanů zjistil, že jen 9% z těch, kteří využívají programy pro výměnu hudby přes Internet se domnívá, že činí něco nepěkného. Navíc, jen 21% z nich je názoru, že výměna hudby přes Internet nějak poškozuje samotné umělce, což je možná ještě překvapivější. Američané stahují empétrojky ve velkém: každý pátý občan USA tak činil alespoň jednou v uplynulém měsíci, a ve věkové skupině 12-17 let tak činil každý druhý. Dále, jen 16% stahovačů je názoru, že likvidace Napsteru (a spol.) je legální, a na druhé straně 73% z nich tvrdí, že stahují hudbu proto, aby se bez risku a zdarma rozhodli, zda je kvalitní a pak si v případě kladného výsledku šli CD koupit. (V tom jim samozřejmě příliš nevěříme – je ale vidět, že kromě stahování hudby i sledují, jak se vede v těchto případech argumentace, jsou dobře nabrífovaní a vědí, jak mají odpovídat). Zpráva s dalšími fakty je zde.

Výsledky studie víceméně potvrzují obecné povědomí v tomto směru. Milovníci hudby celkem svorně považují podmínky, za které jim hudební vydavatelství, zejména ta gigantická, hudbu nabízí za neférové a cítí, že mají jakési morální právo si hudbu brát zadarmo. To lze snad celkem pochopit – méně už je pochopitelný převažující názor, že to nijak neškodí samotným umělcům: vždyť to, že umělec získává jakási procenta z prodejů nahrávek, ví snad každý.

Je zde ale i právní rozměr věci. Stejně jako u českého práva není zřejmé, zda ten, kdo hudbu stahuje¸ porušuje zákon. I v USA na toto a příbuzná témata existuje řada soudních rozhodnutí, která ovšem obvykle hovoří ve prospěch uživatelů – nejvyšší soud například už před dvaceti lety rozhodl, že nahrávání pořadů z televize (a v televizi se vysílají i hudební klipy!) není nezákonné. Pakliže „stahovači“ cítí navíc určitou podporu v zákoně (ne stoprocentní, neboť poskytování autorských děl legální není!), jsou ve svém dálkovém souboji s hudebním vydavatelem ještě sebevědomější. I v případě, kdyby se zákon zcela postavil na stranu hudebních vydavatelů, není představitelné, že by byl v plné míře prosazen do praxe. Dobrým přirovnáním v tomto směru je prohibice ve dvacátých-třicátých letech tohoto století v USA: byla ze zákona, byla tvrdě až brutálně prosazována – a současně byla odsuzována majoritou domácí populace a nakonec zrušena. A čím déle bude trvat současný stav, kdy stále vyšší procento světové populace považuje souborové výměníky za „normální“ způsob, jakým získávají hudbu, tím horší, až nemožné, bude tento jev v praxi zlikvidovat.

Diskuze (113) Další článek: Windows Server 2003 ke stažení pro předplatitele

Témata článku: Internet, Risk, Hudba, Mysl, Nejmenší procento, Ipsos, Hudební vydavatelství, Legální hudba

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů