Deváté Burning Studio: Vypalování za těžké peníze

Devátá verze vypalovacího nástroje Ashampoo Burning Studio: Nové vypalování za novou cenu.

Vypalování optických médií lze v polovině roku 2009 bezpečně považovat za přežité. Levné flash disky (a internet) zbavily optické disky role transportního média. Klasická CD jsou už dobrá maximálně tak na vypálení zvukového nosiče použitelného v klasických CD přehrávačích (nejčastěji asi v autě), u DVD je situace podobná. Kdo by se nakonec vypaloval s diskem, na který se vejdou dva díly televizního seriálu? Kromě tohoto příležitostného použití se optická média nabízí rovněž pro archivaci či zálohování. Tu však komplikuje horší dostupnost opravdu kvalitních médií, jejichž technologie výroby by zaručila přežití dat na více let, než dokáže spočítat truhlář na jedné ruce. Díky tomuto ústupu optických médií, který nedokázal zabrzdit ani příchod blu-ray, je na ústupu i uživatelská obliba v jejich vypalování.

Dávno pryč jsou časy, kdy synonymem a nutností pro vypalování bylo německé Nero. V dnešní době je možné, odpustíme-li si speciality, vypálit takřka jakýkoli disk přímo v operačním systému. Počítejte se mnou: Datová média připravíte v Průzkumníku Windows, zvuková CD zvládne Windows Media Player, filmová DVD Windows DVD Maker a konečně obrazy disků již za několik měsíců vypálí Nástroj systému Windows pro vypalování bitových kopií disků integrovaný ve Windows 7. Přesto se vypalovací program občas hodit může. A nemusí jím být právě Nero.

Klepněte pro větší obrázek
Vypalování obrazů disků od Windows 7 přímo v systému

Ashampoo Burning Studio 9

Ashampoo Burning Studio je všestranný vypalovací nástroj, který v mnohém překonává své konkurenty (s výjimkou Nera a Roxio Creatoru). Nabízí jednoduché a atraktivní uživatelské rozhraní, které je navíc od poslední verze do určité míry skinovatelné.

Hlavní okno programu tvoří jednoduchá rozbalovací nabídka, která uživateli umožní přístup k nejpoužívanějším funkcím. Jejich vyjmenováním lze projít jen velmi stručně, jen těžko se zde můžeme dočkat nějakého překvapení. Jako první jsou k dispozici funkce pro vytvoření a změnu existujících datových médií. Dále v nabídce najdeme možnost zálohování, která navíc dovede data zkomprimovat či šifrovat. Vypalovat lze také zvuková CD, avšak Burning Studio zvládá i proces opačný, tedy jejich ripování.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno Ashampoo Burning Studio 9

Pokud se těšíte, že totéž program zvládne i u filmových DVD, zklamu vás. Ta umí Burning Studio pouze vytvářet. Kromě nich ale zvládne i další druhy filmových disků: slideshow, Super/Video CD, ale také vypálení filmového DVD z již připravené složky s patřičnou souborovou strukturou. Při masteringu filmového DVD jsou podporována menu, která sice vypadají lépe než v předchozích verzích, ale oproti šablonám Windows DVD Makeru působí stále spíše amatérsky. To je navíc podtrženo minimálními možnostmi konfigurace komprese. Užitečné je sledování zaplnění připravovaného disku v závislosti na míře použité komprese videa.

Klepněte pro větší obrázek
Vkusná a pohledná jsou jen některá z předdefinovaných menu pro filmová DVD

Dalšími možnostmi pro tvorbu optických médií jsou vytvoření i rovnou vypálení obrazu disku a na konec také možnost vypalování s expertními volbami, kde lze konfigurovat souborový systém disku, použití Joliet, UDF a vytvoření bootovatelného disku. Ve srovnání s drobnými problémy ve starších verzích je Ashampoo Burning Studio při plnění svých hlavních povinností stabilnější.

Ať inkoust teče proudem!

Burning Studio umožňuje také vytváření bookletů a polepů na CD. I zde je na výběr několik předvolených grafických vzhledů, které je navíc velmi jednoduché přizpůsobit vlastním potřebám. Ovládat editor zvládne během chvilky i malé dítě. Jeho možnosti přitom nejsou nijak malé: Umí vkládat pozadí, libovolné obrázky, text, tabulky, kreslit geometrické tvary či přímo přistupovat k obrázkům na internetu, z webové kamery i skeneru. Nejen práce s booklety a polepkami, ale také samotné vypalování jsou vyzrálé funkce, které svým jednoduchým (ale přesto funkčním) zpracováním dokazují, že společnost Ashampoo již má s vývojem vypalovací aplikace dlouhodobé zkušenosti.

Klepněte pro větší obrázek
Editor pošetek a potisků není příliš hrdý

Novinky a chvilka stesku nad otevřenou peněženkou

Pokud jste uživatelem předchozí verze Burning Studia, budou vás jistě zajímat novinky, které vám za vašich padesát amerických dolarů výrobce nabízí. Jsou to nový editor a přehrávač videí, kterého lze využít i jako jednoho ze zdrojů dat pro vypalování filmových DVD či schopnost sestavit MP3 či WMA disky i ze zdrojových dat v různých formátech. Nové možnosti konfigurace získaly konfigurační dialogy (editory) přebalů, dialogy pro konfiguraci videa, zvuku, dekódování, enkódování a nastavení mechaniky.

Změny byly provedeny také v oblasti uživatelského komfortu. Program ukládá a automaticky načítá celou řadu nastavení, která tak není třeba vytvářet ručně znovu. Zvýšen byl počet podporovaných mechanik a přibyla rovněž již zmíněná podpora skinování rozhraní. Jak vidíte, v tomto seznamu není nic, co by, pokud vlastníte předchozí verze Ashampoo Burning Studia, dokázalo opodstatnit tisícikorunu investovanou do nového vydání.

Burning Studio sice stojí o něco více než polovinu ceny Nero Burning Rom, konkurenční nástroj ale není jediným programem, nýbrž komplexním balíkem s celou řadou více či méně obvyklých možností. Naproti tomu Ashampoo Burning Studio je jednodušší nástroj, který za svou plnou cenu spíše nestojí. Přecházíte-li z Burning Studia 6 a staršího, byla by možná odpovídající cena poloviční, za kterou je aktuální devítka v současné době v prodeji například na serveru Softonic (575 korun za elektronickou verzi). Přecházíte-li z verze 7 a mladších, vyplatí se vám spíše počkat na výhodné akce, kdy cena licence klesne pod 15 dolarů, případně do doby, až (pokud tomu tak bude) tento program někdy v budoucnosti najdete na DVD časopisu Computer.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (43) Další článek: Fit-PC2: nejmenší nettop s Atomem na světě

Témata článku: Software, Windows, Peníze, Nero, Konkurenční nástroj, Optický disk, Drobný problém, Připravená šablona, Vypalování, DEVA, Chvilka, Video Editor, Filmové studio, Video CD, Stud, Jednoduchý nástroj, Předchozí nástroj, Studio, Rozbalovací nabídka, Stolní skenery na Mall.cz


Určitě si přečtěte

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 51

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor