YouTube | TikTok

Děti už tráví v některých zemích na TikToku stejné množství času jako na YouTube

YouTubu roste mezi dětmi velmi silná konkurence. Nejmladší osoby stále více využívají i další aplikace a sociální sítě, především TikTok a Netflix. Vyplývá to ze studie společnosti Qustodio, na kterou upozornil server TechCrunch. Podle ní děti ve věku mezi 4 a 15 lety tráví průměrně 85 minut denně sledováním YouTube a 80 minut sledováním TikToku. Ještě před pár měsíci bylo přitom toto číslo u TikToku řádově nižší. 

Studie proběhla v Americe, Velké Británii a Španělsku, takže nejde o globální data. Ukazuje nicméně trend, ke kterému dost možná dochází i v jiných zemích. Celkem se výzkumu účastnilo 60 tisíc rodin, kde rodiče svolili, aby výzkumníci sledovali digitálních aktivitu jejich dětí. Ta byla rozdělena do kategorií online video, sociální sítě, videohry a vzdělávání.

Největší pozornost vyvolaly výsledky právě ze sledování online videí. YouTube sice vyšel jako nejpopulárnější ve všech zkoumaných zemích, ale má velké konkurenty. Americké děti na něm na začátku roku trávily průměrně denně 86 minut, britské 75 minut a španělské 63 minut - všechno pokles oproti loňskému roku.

Za to se drasticky zvýšil průměrný čas, který děti denně tráví sledováním videí na TikToku. V USA je to 82 minut (nárůst 116 procent), ve Velké Británii 69 minut (nárůst 97 procent) a ve Španělsku 60 minut (nárůst 150 procent). 

Jediným rozdílem je, že YouTube i nadále používá více dětí, ve všech zmíněných zemích na něj pravidelně zavítá přes 50 procent dětí. Oproti tomu během února TikTok použilo minimálně jednou v USA 16,5 procent dětí, ve Velké Británii 17,7 procent dětí a ve Španělsku 37,7 procent dětí. 

Pro porovnání, české děti nejsou pozadu. Data z letošního února sice nejsou k dispozici, nicméně podle studie České děti v kybersvětě, kterou provedla Univerzita Palackého v Olomouci společně s O2 v první polovině loňského roku, pravidelně TikTok využívalo 28 procent českých dětí (Youtube 89 procent).

Uživatelská základna YouTube je tedy stále výrazně větší, ale jakmile si dítě stáhne TikTok, naláká ho úplně stejně, ne-li více. Pro Google to může mít z dlouhodobého hlediska problém. Na TikTok se postupně začínají přesouvat populární influenceři a tvůrci, kteří oceňují, že na něm neplatí takové regulace, což situaci YouTubu nepomáhá. Když se k tomu přidá fakt, že roste i počet dětí, kteří tráví čas na Netflixu, brzy se klidně může stát, že YouTube nebude mezi mladými lidmi jedničkou, kterou byl dlouhá léta. 

Diskuze (4) Další článek: Týden mobilně: Povídání o 5G banánistánu a ombudsmanovi, který zamrznul v minulém tisíciletí

Témata článku: YouTube, Google, Sociální sítě, USA, Netflix, Velká Británie, TikTok, Sledování, Stejné množství, Qustodio, Olomouc, Španělsko, Univerzita Palackého, Nárůst, Online video, Jak, Amerika, T-Watch, Množství časuPodrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Google ukázal, jak probíhal největší DDoS historie. Za jedinou sekundu musel ustát aktivitu jako Wikipedie za celý den

Google ukázal, jak probíhal největší DDoS historie. Za jedinou sekundu musel ustát aktivitu jako Wikipedie za celý den

** Síla DDoS začíná růst exponenciálně a také jejich počty ** Naše internetové štíty je ale zatím dokážou zastavit ** Nejvíce práce má Cloudflare, Google a Microsoft

Jakub Čížek
DDoSInternet
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy