Technologie | Věda

Detektory lži nefungují a jsou založené na pochybných studiích, tvrdí americký panel expertů

Detektory lži nefungují a jsou založené na pochybných studiích, tvrdí americký panel expertů

Detektor lži nesmí chybět v žádném špionážním filmu, funguje ale vůbec? Expertní panel JASON na toto téma v roce 2008 sepsal obsáhlou studii (PDF) pro americké federální úřady v čele s Pentagonem a díky Stevenu Aftergoodovi z Federace amerických vědců je po dlouhých letech konečně veřejná a online.

Aftergood využil podobný institut, který v Česku známe jako onu stošestku, tedy Zákon č 106/199 Sb. o svobodném přístupu k informacím.

No dobrá, ale co tedy hutné čtení na 91 stranách vlastně nabízí? Aftergood to nejpodstatnější shrnul na blogu federace. Expertní panel analyzoval jak stávající a nejrozšířenější techniku s využitím polygrafu, tak některé next-gen přístupy, se kterými federální agentury, Pentagon a v přeneseném slova smyslu i celý svět experimentují už nějaký pátek.

Většina next-gen detektorů je prý pouze pseudověda

Je to třeba případ laserového vibrometru, pomocí kterého můžeme dálkově číst vibrace. V případě detektoru lži by se mohlo jednat o vibrace srdce a obecně i o snímání dalších mikropohybů, které mají korelovat s tím, v jakém stresu se právě osoba nachází a jaké má záměry.

Klepněte pro větší obrázek
Vědci v dokumentu recenzují nejrůznější techniky mikrodetekce. Třeba dílčí změny teplot v těle, které by mohla snímat přesná termokamera.

Další technikou, kterou dokument zkoumá, je pak třeba VSA – Voice Stress Analysis, tedy pokus o odhalení lži z charakteru hlasu.

Klepněte pro větší obrázek
Princip laserového vibrometru

Vědci z panelu JASON, jehož tradice sahá hluboko do poválečných let, drtivou většinu těchto technik smetli ze stolu s tím, že se většinou jedná o způsoby založené buď vysloveně na pseudovědě, anebo na studiích, které nesplňovaly patřičné standardy, chybně pracovaly s daty i hypotézami a tak podobně.

Polygraf by mohl fungovat, vyžaduje ale špičkového experta

Jediný detektor, jehož výstupy nelze považovat vysloveně za šum, byť i ten má daleko k dokonalosti, má být právě polygraf.

Vědci konstatovali mimo jiné to, že kontaktní i bezkontaktní detekce lži a záměrů osoby stojí a padá na ohromném množství proměnných, což vyžaduje špičkovou znalost a úsilí v interpretaci dat, a to ke všemu jen u osob ze stejného kulturního prostředí.

Klepněte pro větší obrázek
Detektor lži z roku 1935

Podle skupiny JASON tedy v roce 2008 neexistovala technologie – ani ta nejpokročilejší –, která by to opravdu a bezchybně dokázala. Těžko říci, co se od té doby změnilo, je to už totiž opravdu nějaký čas.

Masivní nástup strojového učení a neuronových sítí na tom mohl ledacos změnit – zejména v oblasti analýzy velkých dat, nicméně i v těchto případech se zpravidla jedná pouze o akademické práce a laboratorní experimenty bez ověření v reálném světě, shodují se vědci.

Diskuze (13) Další článek: Ukrajina představila nový bojový dron Sokil-300. Nese 4 řízené střely s doletem 10 kilometrů

Témata článku: Technologie, Technika, Věda, USA, PDF, Pentagon, Zákon, Česká republika, Lež, Detektor, Panel, Iásón, Vědec, Expertní panel, Detektor lži, Panel expertůSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování