Hardware | Intel | Procesory

Desky s novým čipsetem Z390 jsou v ohrožení. Intel může jen přejmenovat stávající Z370

Dle starších plánů měl Intel toto léto ukázat nové základní desky využívající služby nového čipsetu Z390. Od těchto desek se očekávalo, že už budou podporovat nové osmijádrové procesory Coffee Lake-S. Bohužel vše bude asi nakonec trošku jinak, jak upozornila redakce Guru3D

Z390 měl jako první čipset od Intelu používat nativní řadič USB 3.1 druhé generace a přinést posílené napájení pro osmijádrové procesory, u kterých se očekávají zvýšené nároky díky vyšší spotřebě. Ovšem Intel pravděpodobně tento původní plán ruší a přichází s plánem B. Ten spočívá v tom, že vezme již jednou přeznačený Z370, který vychází z Z270 a znovu je přeznačí na Z390. Můžeme pouze očekávat, že výrobcům nasadí vyšší laťku na kapacitu napájecí kaskády, to ovšem většina dnešních Z370 již splňuje, zvlášť dražší herní edice typu Strix, Aorus nebo Gaming od MSI.

Důvodem může být problém s kapacitami ohledně 14nm výroby, kterým měl být tento čipset vyráběn, vůči 22nm u Z370. Tyto kapacity ale stále okupuje většina nabídky Intelu, protože 10nm má stále obrovský skluz. Problém může být i v nějaké chybě, kterou Intel na poslední chvíli objevil. Zda opravdu nakonec Intel Z390 neuvede, nebo jenom přejmenuje Z370, to by mělo být jasné už brzy.

Váš názor Další článek: Microsoft sice již Windows XP nepodporuje, ale ransomware GandCrab ano

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,