Desky a procesory blízké budoucnosti

Když si jdete kupovat nový počítač, asi vás zajímá nejenom kolik bude mít operační paměti, ale i...
Když si jdete kupovat nový počítač, asi vás zajímá nejenom kolik bude mít operační paměti, ale i zda bude procesor od Intelu či od konkurence, kterému výrobci pevných disků svěříte svá data či který akcelerátor bude urychlovat vaši grafickou kartu. Budete se však ohlížet na značku základní desky? Asi ne, vždyť jsou přeci všechny stejné, důležité je přeci pouze, zda mi na ní ostatní komponenty budou fungovat. Nebo snad ne? O opaku tohoto tvrzení se snažila přesvědčit firma Aries Computers návštěvníky prezentace nejenom základních desek taiwanské společnosti Iwill. Samozřejmě s tím, že Iwill je velmi dobrá značka.

Desky, jejímž srdcem je SCSI

Hlavním znakem základních desek Iwill, kterým se výrazně odlišují od jiných, je integrovaný řadič SCSI. A to nikoliv bůhvíjaký, přestože Iwill vyrábí i vlastní samostatné SCSI řadiče, ale originální integrované obvody Adaptecu – převážně Ultra SCSI nebo Ultra Wide SCSI, novinkou v produktové řadě je deska řadičem Ultra2 SCSI. Co je však na tomto rysu podstatné? Rozhraní SCSI je sice předurčuje pro profesionálnější využití počítače, než jsou kancelářské psaní dopisů či domácí hraní her, zato však za ně zaplatíme tolik, na kolik by nás přišel samotný řadič SCSI dokupovaný zvlášť.

Vždy něco navíc

Samozřejmě Iwill vyrábí i desky pro méně náročné, tedy bez SCSI řadiče, i u nich se však snaží nabídnout zákazníkovi maximum, ať už je to podpora mechanik a:drive a Zip, vývod rozhraní USB, nastavení frekvence procesoru jedinýn přepínačem, automatická detekce napájení procesoru, velikost cachované paměti až do 512 MB či takt sběrnice až 100 MHz s podporou AGP jak pro Slot 1 (přichystáno pro Celeron) tak pro Socket 7 (což se především uplatní s procesorem AMD K6-2).

100MHz desky sladkou přítomností

Vývojový trend základních desek, a to netýká jen Iwillu, je však narýsován nekompromisně – rozhodně se připravme na přechod na 100 MHz desky s čipsetem Intel 440BX – s AGP portem a 100 MHz paměťovými moduly SDRAM (přichystané převážně pro Pentium II až do frekvence 500 MHz), a to již pouze ve formátu ATX (majitelé starších počítačů si budou muset s novou deskou koupit taktéž novou počítačovou skříň). Od těchto desek pak můžeme očekávat také podporu LDCM (LANDesk Client Manager) od Intelu, který umožňuje softwarově monitorovat aktuální stav základní desky, jako teplotu procesoru, příkon jednotlivých komponent či dokonce rychlost otáčení větráčku, při nekorektní činnosti bude uživatel varován.

Jaké pikle kuje Intel?

Důvody, proč právě Pentium II a přechod ze Socketu 7 na Slot 1 naznačil David Svoboda z firmy A&A, který představil plány Intelu s procesory v dalších letech. Prvním krokem je přechod veškerých počítačových systémů na procesory s jádrem P6 vyráběných 0,25mikronovou technologií, neboli u notebooku na Mobile Pentium II, u levnějších počítačů na Celeron, u počítačových stanic na Pentium II a konečně do serverů má přijít novinka letošního léta, Xeon určený do Slotu 2. Důvody proč Celeron – už je stejně levný, jako procesory pro Socket 7, pomalejší je pouze v celočíselných operacích, což hráče her a milovníka multimédií vůbec nemusí trápit, navíc využívá duální nezávislé sběrnice, a tedy i portu AGP a je možno jej později vyměnit za rychlejší plnohodnotné Pentium II. Pro to pak hovoří vyšší výkon i v celočíselných operacích, v budoucnu se snad dočkáme i rozšířené sady instrukcí pro aritmetiku v plovoucí desetinné čárce (obdoby 3DNow! od AMD) a funkcí pro šifrování dat.

O Xeonu se prozatím ví, že bude větší než Pentium II, zasouvat se bude do Slotu 2 a bude moci spolupracovat až 8 procesorů zároveň – jednoznačné nasazení do serverů. A již jenom na okraj – v 32bitové architektuře míní Intel pokračovat i nadále, paralelně s vývojem procesorů v architektuře 64bitové, jejímž prvním představitelem má být Mnohokráte omílaný Merced.

A ono to nikoho nezajímalo?
Jak vidno, prezentace byla nabitá zajímavostmi, kromě toho dobře připravená, takže organizátoři stále nechápou, proč se tolik z účastníků nedostavilo. Že by nadcházející léto?
Váš názor Další článek: INEC v novém hávu

Témata článku: Budoucnost, Procesory, Proces, Aries, První představitel, Počítačové komponenty, Deska, Náročná operace, Desky, Opak toho, Plnohodnotné pentium


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 55Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF