Desktop/LX – nový systém nebo jen další napodobovač WindowsXP?

S nejrůznějšími nadstavbami alternativních operačních systémů napodobujících vzhled a chování systému Windows XP se v poslední době doslova roztrhl pytel. Desktop/LX jde však dále.
Přestože má nejnovější operační systém od Microsoftu početnou skupinu zarytých odpůrců, drtivou většinou uživatelů si s přehledem získal. Windows XP je povedeným produktem jehož grafické rozhraní je poměrně ergonomické. Není se tedy čemu divit, že i alternativní operační systémy (především Linux) se snaží co nejvíce napodobovat jejich vzhled.

Desktop/LX společnosti Lycoris však není pouhou nadstavbou vašeho Linuxu, ale kompletní komerční distribucí linuxového operačního systému. Výhoda tohoto řešení je zřejmá - ve srovnání s freewarovými uživatelskými nadstavbami či tématy pro Window managery je Desktop/LX komplexní řešení pro všechny, kteří chtějí Linux, který bude hodně podobný systému Windows XP - na něj jsou totiž přecházející uživatelé zvyklí.

Klepněte pro větší obrázek

Desktop/LX - jak si můžete prohlédnout na přiložených obrázcích - je postaveno na klasickém KDE prostředí ve své třetí verzi, ovšem s jistými zjednodušeními, jejichž cílem je přiblížit jeho vzhled a chování právě již zmiňovaným Windows XP. Všechny dialogy jsou si hodně podobné a specifické věci jsou na známých místech: kupříkladu Ovládací panel vypadá skutečně jako ten z Windows, okolní počítače zobrazující všechny stroje připojené do sítě Windows, kontextová menu obsahují stejně řazené položky, pro práci s vypalovací mechanikou nebo třeba digitálním fotoaparáty jsou k dispozici přehlední průvodci.

Klepněte pro větší obrázek

Pro prohlížení webu je zde k dispozici Mozilla či Konqueror (Mozilla je však preferována), pro kancelářskou práci máte k dispozici balík KOffice. Jeho zařazení jako hlavní kancelářský nástroj však nevidím jako příliš šťastnou volbu - kupříkladu OpenOffice je bezesporu daleko výhodnější a užitečnější alternativou. Naopak k volbě ostatních programů toho nelze příliš mnoho negativního - Gimp je více než srovnatelnou alternativou Adobe Photoshopu; dále RealPlayer, Flash, Java RE 1.3 nebo kupříkladu Adobe Acrobat Reader jsou užitečnými aplikacemi.

Klepněte pro větší obrázek

Jak jsem se již zmínil, bezproblémová práce se scannery či digitálními fotoaparáty nebyla v Linuxu nikdy rutinně jednoduchou záležitostí pro nové uživatele a právě zde je dobře patrná síla Desktop/LX - vše totiž pracuje na první zapojení a bez zbytečných problémů.

Možnost spouštění Windows programů však zde není standardně zabudovaná - pokud budou uživatelé tuto možnost vyžadovat, budou muset sáhnout po jiných řešeních - kupříkladu po plodech projektu WINE nebo po skvělém emulátoru Win4Lin.

Klepněte pro větší obrázek

Desktop/LX je možné zakoupit v několik různých verzích. Základní verze je určena běžným uživatelům a je k mání za necelých třicet dolarů. Verze Deluxe je určena spíše správcům, protože navíc obsahuje podrobnější manuál, vývojové nástroje a zdrojové kódy - jeho cena je však o deset dolarů vyšší. V obou případech je tato cena poměrně příjemná a o chloupek levnější než konkurenční linuxové distribuce. Největší negativum jsem si však nechal úplně nakonec - podpora češtiny je prozatím pouze na úrovní znaků, klávesnice a základních programů; na počeštění celého systému se prý intenzivně pracuje.

Diskuze (16) Další článek: Mozilla 1.2 final k dispozici

Témata článku: Windows, Přehledný průvodce, Nový, Bezproblémové řešení, Skvělé řešení, Skvělá klávesnice, Základní nástroj, Plod, Kancelářská práce, Znaky klávesnice, Ergonomická klávesnice, Kompletní klávesnice, Skvělý přehled, Podobný dialog, Gimp, Skvělá alternativa, Podobný nástroj


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 19

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku