Desktop/LX – nový systém nebo jen další napodobovač WindowsXP?

S nejrůznějšími nadstavbami alternativních operačních systémů napodobujících vzhled a chování systému Windows XP se v poslední době doslova roztrhl pytel. Desktop/LX jde však dále.
Přestože má nejnovější operační systém od Microsoftu početnou skupinu zarytých odpůrců, drtivou většinou uživatelů si s přehledem získal. Windows XP je povedeným produktem jehož grafické rozhraní je poměrně ergonomické. Není se tedy čemu divit, že i alternativní operační systémy (především Linux) se snaží co nejvíce napodobovat jejich vzhled.

Desktop/LX společnosti Lycoris však není pouhou nadstavbou vašeho Linuxu, ale kompletní komerční distribucí linuxového operačního systému. Výhoda tohoto řešení je zřejmá - ve srovnání s freewarovými uživatelskými nadstavbami či tématy pro Window managery je Desktop/LX komplexní řešení pro všechny, kteří chtějí Linux, který bude hodně podobný systému Windows XP - na něj jsou totiž přecházející uživatelé zvyklí.

Klepněte pro větší obrázek

Desktop/LX - jak si můžete prohlédnout na přiložených obrázcích - je postaveno na klasickém KDE prostředí ve své třetí verzi, ovšem s jistými zjednodušeními, jejichž cílem je přiblížit jeho vzhled a chování právě již zmiňovaným Windows XP. Všechny dialogy jsou si hodně podobné a specifické věci jsou na známých místech: kupříkladu Ovládací panel vypadá skutečně jako ten z Windows, okolní počítače zobrazující všechny stroje připojené do sítě Windows, kontextová menu obsahují stejně řazené položky, pro práci s vypalovací mechanikou nebo třeba digitálním fotoaparáty jsou k dispozici přehlední průvodci.

Klepněte pro větší obrázek

Pro prohlížení webu je zde k dispozici Mozilla či Konqueror (Mozilla je však preferována), pro kancelářskou práci máte k dispozici balík KOffice. Jeho zařazení jako hlavní kancelářský nástroj však nevidím jako příliš šťastnou volbu - kupříkladu OpenOffice je bezesporu daleko výhodnější a užitečnější alternativou. Naopak k volbě ostatních programů toho nelze příliš mnoho negativního - Gimp je více než srovnatelnou alternativou Adobe Photoshopu; dále RealPlayer, Flash, Java RE 1.3 nebo kupříkladu Adobe Acrobat Reader jsou užitečnými aplikacemi.

Klepněte pro větší obrázek

Jak jsem se již zmínil, bezproblémová práce se scannery či digitálními fotoaparáty nebyla v Linuxu nikdy rutinně jednoduchou záležitostí pro nové uživatele a právě zde je dobře patrná síla Desktop/LX - vše totiž pracuje na první zapojení a bez zbytečných problémů.

Možnost spouštění Windows programů však zde není standardně zabudovaná - pokud budou uživatelé tuto možnost vyžadovat, budou muset sáhnout po jiných řešeních - kupříkladu po plodech projektu WINE nebo po skvělém emulátoru Win4Lin.

Klepněte pro větší obrázek

Desktop/LX je možné zakoupit v několik různých verzích. Základní verze je určena běžným uživatelům a je k mání za necelých třicet dolarů. Verze Deluxe je určena spíše správcům, protože navíc obsahuje podrobnější manuál, vývojové nástroje a zdrojové kódy - jeho cena je však o deset dolarů vyšší. V obou případech je tato cena poměrně příjemná a o chloupek levnější než konkurenční linuxové distribuce. Největší negativum jsem si však nechal úplně nakonec - podpora češtiny je prozatím pouze na úrovní znaků, klávesnice a základních programů; na počeštění celého systému se prý intenzivně pracuje.

Diskuze (16) Další článek: Mozilla 1.2 final k dispozici

Témata článku: Windows, Podobný nástroj, Gimp, Kompletní klávesnice, Plod, Ergonomická klávesnice, Bezproblémové řešení, Podobný dialog, Skvělý přehled, Skvělá alternativa, Kancelářská práce, Základní nástroj, Skvělé řešení, Skvělá klávesnice, Znaky klávesnice, Nový, Přehledný průvodce

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost