Desktop Architect: Motivy pracovní plochy snadno a rychle

Pokud chcete doplnit do systému komfortního správce motivů pracovní plochy, je to Desktop Architect.
Themes, nebo česky "motivy pracovní plochy", jsou rozšířením pro uživatele, kteří nemají rádi stereotypnost operačních systémů Windows. Poprvé se motivy objevily ve Windows 95 a k jejich nainstalování jste museli vlastnit balíček rozšíření MS Plus!. Windows 98 již sama o sobě obsahují podporu motivů (podívejte se do Ovládacích panelů; chybí-li vám zde ikona Motivy pracovní plochy, můžete si ji doinstalovat z instalačního disku vašeho operačního systému). Pro uživatele Windows 95, kteří nemají MS Plus!, a pro ty, kdo požadují větší komfort při práci s motivy, existuje řada programů. Z nich patrně nejvíce vyniká Desktop Architect, jemuž věnujeme dnešní recenzi. Proti podobnému produktu Microsoftu přináší řadu zajímavých možností, které jistě stojí za to, abyste si tento program alespoň vyzkoušeli.

Po kliknutí na ikonu Desktop Architect se nejprve zobrazí hláška nabízející nastavení aplikace jako výchozí pro práci s motivy pracovní plochy (zejména uživatelům Windows 95 doporučujeme tuto nabídku odsouhlasit).

Okno programu je rozděleno na tři části: horní obsahuje panel nástrojů, vlevo je situován náhled právě vybraného motivu a vpravo najdete sedm záložek s velkým množstvím voleb.

Patrně nejčastější činností, kterou budete s Desktop Architectem provádět, bude instalace nového motivu. K tomu slouží ikonka Install nebo shodně nazvaná položka v menu Tools. Tím se aktivuje průvodce, který vás nejprve požádá o určení souboru, jenž chcete nainstalovat. Následně určíte adresář, do něhož bude nový motiv uložen, a zda chcete nainstalovat fonty (v české verzi Windows to nedoporučuji) a spořič obrazovky. Poté jste vráceni zpět do okna programu, kde můžete nastavit jednotlivé parametry. Na kartě Settings například zvolíte, zda chcete použít tapetu na pozadí, kurzory myši, ikony, zvuky, barvy, fonty a úvodní a závěrečné obrazovky vybraného motivu.

Jednotlivé položky pak lze podrobněji nastavit na ostatních záložkách. Na kartě Desktop si můžete vybrat jinou tapetu, na kartě Logos zvolíte obrázky, které se zobrazí při startu a ukončení operačního systému (obrázky musí být předpřipravené v patřičném formátu s příponou SYS, bohužel nelze přímo v Desktop Architectu zkonvertovat libovolný obrázek z formátu JPG nebo BMP), karta Pointers dovoluje výběr kurzorů myši pro různé stavy a na kartě Icons si můžete nastavit ikony Tento počítač, Okolní počítače, Odpadkový koš (plný a prázdný) a Dokumenty.

V tomto směru nepřináší Desktop Architect příliš mnoho rozšíření ve srovnání s tím, co nabízejí Windows 98 nebo balík Plus! pro Windows 95. V čem se ale podstatně odlišuje, je možnost vytváření vlastních motivů, které je hračkou i pro relativně málo zkušené uživatele.

Nejprve si na kartě Desktop vyberete obrázek, který chcete použít jako tapetu (podporována je většina obvyklých formátů), a zvolíte jeho umístění na obrazovce (doprostřed, roztáhnout, nebo vyskládat vedle sebe). Na kartě Appearance pak můžete nastavit velké množství parametrů pracovní plochy (barvy, 3D efekty, velikosti písmen, rozestupy ikon, barvy titulků oken, šířku posuvných lišt atd.). Na další kartě nazvané Sounds přiřadíte zvuky jednotlivým událostem (podporován je pouze formát WAV). Karty Icons, Pointers a Logos jsme si popsali výše, takže se jimi nebudeme dále zabývat. Výsledek svého snažení můžete uložit do souboru Theme.

Užitečným rozšířením je schopnost vytváření samorozbalovacích EXE souborů s kompletním motivem pracovní plochy. K tomu se dostanete přes ikonu Package, nebo opět přes menu Tools. Tím se otevře průvodce, v němž určíte, z jakého souboru chcete vytvořit "balíček". V dalším kroku určíte, které složky obsahují jednotlivé soubory potřebné ke složení motivu (zvuky, kurzory, obrázky, ...). Pak můžete zadat text, jenž bude zobrazen uživateli po spuštění vytvořeného souboru, a na závěr vyberete cílové umístění. Během několika vteřin máte vše zkompletováno a váš motiv pracovní plochy je připraven k dalšímu šíření.

Aby měl uživatel, který si bude váš motiv plochy například stahovat z Internetu, lepší představu o tom, jak budou jeho Windows vypadat, můžete přímo v Desktop Architectu vytvořit náhled ve formátu BMP (stačí v menu File zvolit Save As Thumbnail).

Při odinstalování programu zůstala na disku složka programu obsahující pět souborů o celkové velikosti 274 KB a ve složce Windows\System zůstal 313 KB velký soubor PicSaver.scr. K uvedení systému do původního stavu bude tedy nutný zásah uživatele.

Celkově vzato je Desktop Architect zajímavým rozšířením možností aplikace Motivy pracovní plochy, kterou nabízejí Windows 98, a především najde uplatnění u majitelů starších Windows 95, kteří nevlastní MS Plus!; jim umožní používání motivů i na tomto operačním systému. Jediným slabým místem, které jsme nalezli, je velice stručná nápověda, ze které se nedozvíte prakticky vůbec nic. Vzhledem k intuitivnímu rozhraní programu ji ale možná vůbec nebudete potřebovat.

Freeware, Download, velikost: 1,45 MB

Váš názor Další článek: Ztratilo se vám TweakUI?

Témata článku: Windows, Download, Arc, Jednotlivý soubor, Pracovní plocha, Vybraný formát, Jednotlivý uživatel, Save, Jednotlivé položky, Tools, Motiv, Velká obrazovka, Odpadkový koš, Desktop, Obvyklý formátVy a počítač: Kdy přejdete na Windows 11?
redakce
Windows 11Vy a počítačAnkety
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

** Apple představil dvě nové řady MacBooků Pro ve velikostech 14 a 16 palců ** Lákadlem jsou hlavně nové vlastní čipy M1 Pro a M1 Max s extrémním výkonem ** Displeje mají poprvé „notch“

Karel Javůrek
ČipyMacBookApple
Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

** Včera odpoledne Facebook postihl rozsáhlý výpadek ** Tentokrát jej experti pečlivě zmapovali ** Projdeme si ho krok za krokem a vysvětlíme jednotlivé etapy

Jakub Čížek
VýpadekFacebookSociální sítě
Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware