DeskJet 840C: opravdu dobrá barva

Osmistovková řada inkoustových tiskáren HP se nám utěšeně rozrůstá. Po modelu 895Cxi, 880C a 815C přichází společně s již popisovanými 930C a 950C tiskárna pro domácí tisk HP DeskJet 840C.

Petr Broža: Osmistovková řada inkoustových tiskáren HP se nám utěšeně rozrůstá. Po modelu 895Cxi, 880C a 815C přichází společně s již popisovanými 930C a 950C tiskárna pro domácí tisk HP DeskJet 840C. S maximálním alternativním rozlišením 600 × 1 200 dpi na fotografický papír má šanci se stát výborným pomocníkem nejen při tvorbě fotoalb.

Čeština především
Instalace tiskárny je bezproblémová a pohodová. Po jejím nalezení systémem jen necháte vyhledat ovladač na cédéčku a počkáte, až se vše potřebné nakopíruje. Instalátor je spolu s ovladači a všemi utilitami v češtině, což je dobrá zpráva pro neanglicky hovořící uživatele. Koneckonců všechny nové ovladače pro tiskárny HP jsou české, takže se není čemu divit.

Opravdu dobrá
První, co vás opravdu nadchne, je kvalita zkušebního výstupu. Testovací fotografie je velice detailní (bodejť by ne, když má na cédéčku velikost 12 MB) a navíc je vytištěná v tom nejvyšším rozlišení. I když 840C nemá vyhlazování PhotoREt III jako řada 900, ale „jen“ PhotoREt II, subjektivně mohu označit tento zkušební výtisk za kvalitou téměř totožný jako ten, který vytiskly tiskárny 930C a 950C. Když vezmete v úvahu cenu tiskárny, vypadá to, že na stole stojí opravdu zajímavý kousek.

Kvalitní tiskátko
Tiskárna má velice podobný tvar jako ty ostatní z řady 800 a 700. Pod její kapotou se však skrývá mnoho zajímavého. Pominu-li již zmíněný alternativní tiskový režim 600 × 1 200 dpi (doopravdy má tiskárna „jen“ 600 dpi), dostanete za svoje peníze tiskárnu, která umí tisknout přes rozhraní USB a podporuje ruční oboustranný tisk. Na dobrém papíru má černý tisk velmi dobrou ostrost, a to i v hodně jemných detailech a v čárové grafice. Mile překvapí barevné výstupy – rastr je patrný jen tehdy, klesne-li sytost barvy pod osm procent, při tisku běžné fotografie se však většinou pod tuto úroveň nedostanete. Fotografie samotné, pokud je jejich digitální předloha dostatečně kvalitní, vypadají opravdu velmi dobře a věrně, a to i na obyčejném papíře. V tomto případě máte možnost nastavit prodlevu mezi jednotlivými stránkami tisku, aby hodně potisknutý papír mohl dostatečně zaschnout.

Obálka Computeru za dvě minuty
Rychlost tisku se pohybuje od dvou do tří stran za minutu. Při černobílém tisku stránky zaplněné textem v normální kvalitě se můžete dostat až na pět stran. Dokumentace přitom mluví o osmi stranách, ale to je možné jen v případě, že stránka bude mít zhruba třetinové pokrytí. Barevný tisk celostránkové fotografie v normální kvalitě na obyčejném kancelářském papíře (obálka Computeru s rozlišením 200 dpi) trvá 2 minuty 20 sekund. V nejlepší kvalitě a zároveň na speciálním médiu s lakovaným povrchem pak tisk trvá 6 minut a 45 sekund – v tomto případě je tiskový rastr patrný opravdu jen při detailním zkoumání, barevné přechody jsou téměř bezchybné. Jediným problémem je cena výtisku.

Pět barev pro dobrou náladu
DeskJet 840C je velice dobrá tiskárna s nízkou pořizovací cenou. Výstupem je plně srovnatelná s dražšími modely, tiskne však o poznání pomaleji. Instalace a provoz probíhá bez jakýchkoliv problémů. Je tak vhodná domů pro menší objemy tisku, které nejsou nárazové. Marnivé uživatele rovněž potěší volitelná barva dvířek tiskárny; vybrat si můžete z jahodové, borůvkové, vínové, limetkové nebo mandarinkové.
inkoustová tiskárna
Hewlett-Packard
DeskJet 840C
Zdroj: Hewlett-Packard, Praha
Telefon: (02) 61 30 71 11
Cena: 4 870 Kč bez DPH
5 950 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok
Parametry: 600 dpi, vyhlazování PhotoREt II, alternativní tiskový režim 600 × 1 200 dpi na fotografický papír, ovladač ColorSmart III pro lepší kvalitu fotografií, rychlost tisku až 8 stran za minutu v režimu Koncept černobíle, 5 barevně, rozhraní USB
cenová osa
HP DeskJet 930C, 6 770 Kč
Lexmark CJP Z31, 6 025 Kč
Epson Stylus Color 760, 5 840 Kč
HP DeskJet 840C, 4 870 Kč

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Diskuze (3) Další článek: Obchodování v systému RM-S/Internet

Témata článku: Kancelářské stoly, Dobrá barva, Obálky, Bar, Dobrý pomocník, Barva, Fotoalba, Testovací fotografie, Dobrá tiskárna, Mile, Jemné rozlišení, Kvalitní kousek, HP Deskjet, Podobný tvar, Lexmark, Instalace tiskárny epson


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu