Hardware | Gigabyte

Deska pro hardwarové extrémisty: Nový Gigabyte C621 Aorus Xtreme je základem pro 28jádro Intelu

Z kraje tohoto roku Intel vydal nový 28jádrový procesor Xeon W-3175X určený pro největší hardwarové nadšence. Procesor využívá serverový soket LGA 3647, ale kvůli velkým nárokům na napájení jsou potřeba úplně nové základní desky. A ty jsou podobně extrémními kousky hardwaru, jako samotný procesor. Teď jednu takovou představil Gigabyte.

První deskou pro nové herní Xeon byla ROG Dominus Extreme od Asus. Druhou desku v pořadí bude Gigabyte C621 Aorus Xtreme. Novinka podporuje šestikanálové zapojení operačních pamětí DDR4 ve dvanácti slotech s maximální kapacitou 192 GB. K dispozici je celkem šest konektorů PCIe 3.0 x16 a osm portů SATA 3.0. Počet M.2 slotů bohužel prozatím prozrazen nebyl.

Velkou specialitou je přítomnost Thunderboltu 3. Co je u tohoto modelu prozatím celkem zklamání, je přítomnost pouze dvou gigabitových sítových karet (Intel I219-M a I210-AT). Mnohem více by desce slušelo, kdyby byla osazena modernějším pěti, či spíše deseti gigabitovým rozhraním. O zvukový výstup se pak postará Realtek ALC1220-VB.

Zvládne 28 jader na 5 GHz i více

Základní deska je unikátní tím, že má napájecí kaskádu s 32 fázemi a chlazení je zcela pasivní. To je vůči konkurenčnímu modelu od Asus velká výhoda. Díky takto naddimenzované napájecí kaskádě výrobce slibuje možnost přetaktovat procesor na frekvenci 5 GHz a vyšší.

Není proto divu, že se na desce nachází hned dvojice 24pinových konektorů a čtveřice 8pinových konektorů. Pokud tedy budete chtít na této základní desce dosáhnout na maximální potenciál procesoru, bude nutné mít zapojené všechny tyto napájecí konektory skrze takto vybavený zdroj, nebo pomocí dvou zdrojů klasických.

Datum uvedení na trh prozatím prozrazeno nebylo, stejně tak cena tohoto modelu. Vzhledem k tomu, že konkurenční model od Asus stojí 1800 dolarů (cca 50 tisíc korun), dá se podobná cena očekávat i zde.

Diskuze (14) Další článek: Google Duo se kupodivu chytlo. Služba proto přichází z mobilů i na web

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,