Deska Asus N4L-VM DH pro Core Duo: základ pro domácí zábavní centrum

Vysoký výkon dnešních procesorů si vybírá daň v podobě čím dál vyšší spotřeby a zahřívání. Naštěstí se ale začínají objevovat řešení určená do multimediálních sestav, která mají i přes svůj vysoký výkon velmi nízkou spotřebu a hlučnost.

Klady a zápory
 +  velmi bohatá výbava
+ nízké zahřívání a hlučnost
+ integrované grafické jádro
- nízká paměťová propustnost
- omezené možnosti nastavení BIOSu
- chybí 64b instrukce
Společnost Intel, která má mimo jiné na svědomí veleúspěšnou platformu Centrino, uvedla na trh nový dvoujádrový procesor Core Duo, který je možné osadit, mimo notebooků i do stolního počítače. Výrobci základních desek nemohli zůstat pozadu – jako jedna z prvních se na trhu objevila základní deska Asus N4L-VM DH, do které tento procesor pasuje. Společně s čipovou sadou Intel 945GM a integrovaným síťovým kodekem Intel 82573L tak tvoří základ nové platformy Intel Viiv.

Vše v jednom

Podle Intelu se má díky této platformě počítač definitivně stát multimediálním centrem domácnosti. Viiv zaručuje jeho téměř okamžité zapínání a vypínání (formou hibernace), snadné ovládání pomocí dálkového ovladače (díky Windows XP Media Center Edition), výkon dvoujádrového procesoru, podporu až 7.1 zvuku, široké možnosti nahrávání televizních pořadů a jejich zastavení či přetáčení během vysílání (time shifting) a v neposlední řadě menší a tišší počítač. Tato platforma ale v zásadě nic nového nepřináší, vše zmíněné můžete mít i v jiné sestavě. Intel však zaručuje optimální funkčnost takového řešení.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte na obrázek pro zobrazení velké verze základní desky

Už na první pohled je zřejmé, že základní deska Asus N4L-VM DH je určena do malých, tichých, ale přitom bohatě vybavených počítačů. Nechybí zde dvojice FireWire konektorů, digitální zvukové výstupy ani externí SATA II konektor. Milovníci starších PATA disků se budou muset spokojit pouze s jedním konektorem.

Integrované grafické jádro Intel GMA950 bylo ještě donedávna určeno primárně pro notebooky, dnes se s ním můžete setkat i u této desky. Sice nepodporuje rozhraní DirectX 9.0, ale svým výkonem sahá na paty kartě ATI Radeon X300 SE. Moderní hry si na něm tedy nezahrajete, ale na starší nebo méně náročné bohatě stačí, nemluvě o pohodlném přehrávání HDTV videa. Zajímavostí tohoto grafického jádra je jeho velmi nízké zahřívání. I při maximálním zatížení měl chladič čipové sady pouze 55,2 °C. Kvalita zvukového výstupu ale celkový dojem kazí, protože zvuk není tak hlasitý, jako u jiných desek a navíc do něj mírně proniká šum.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čipová sada je chlazena pasivně - ticho je jisté • Patice pro Core Duo • Jeden SATA II konektor se tísní za vnějšími konektory

Ticho a výkon prioritou

Z hlediska výkonu může kombinace této desky a dvoujádrového procesoru Intel Core Duo T2500 směle konkurovat nenasytnému a silně se zahřívajícímu Pentiu 4 3,6 GHz na základní desce s čipovou sadou Intel 945. Díky mnohem vyššímu výkonu při zpracování paralelních úloh pocítíte výrazné zrychlení oproti jednojádrovému procesoru hlavně při více spuštěných náročných aplikací zároveň. S paměťovou propustností je na tom ale tato deska i přes dvoukanálový řadič paměti bohužel mnohem hůře. Největší její slabinou je však bezesporu velmi chudý BIOS. Dokonce v něm chybí základní nastavení, jako je frekvence pamětí nebo napětí procesoru. Nezbývá než doufat, že tento nedostatek v blízké době novější verze BIOSu vyřeší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Malý chladič procesoru bohatě stačí na uchlazení, současně není hlučný • procesor Core Duo má vysoký výkon a malou spotřebu

K základní desce dostanete velmi malý a jednoduchý hliníkový procesorový chladič, který procesor s přehledem uchladí i při nízkých otáčkách ventilátoru. Navíc se procesor sám podtaktuje, není-li využíván naplno, čímž šetří energii a minimalizuje zahřívání. Právě mnohem nižší teplota, hlučnost a spotřeba oproti klasickým koncepcím společně s bohatou výbavou a vysokým výkonem jsou největšími lákadly ke koupi. Přesně tyto vlastnosti jsou totiž pro domácí multimediální centrum nejdůležitější.

Klepněte pro větší obrázek

Verdikt celkem 74%
Asus N4L-VM DH je výborně
vybavený základ s podporou
nový procesorů Intel Core.
Má však horší paměťovou
propustnost a omezená
nastavení BIOSu.
syntetický výkon (12 %) 3,5/5
aplikační výkon (20 %) 3,5/5
chlazení (5 %) 4/5
BIOS (6 %) 2,5/5
zvuk (4 %) 3/5
vybavení (34 %) 4/5
cena (20 %) 4/5

Asus N4L-VM DH
produkt základní deska pro Socket 479
zdroj Asus, Praha
cena 4 710 Kč
Cenová osa
DFI 855GME-MGF 6 934 Kč
Asus N4L-VM DH 4 710 Kč
Epox 5LDA+Gli 3 668 Kč
parametry
čipová sada intel i945GM/ICH7R
patice Socket 479
podporované procesory Intel Core Duo, Core Solo
FSB 533/667
počet slotů pro paměť 2
maximální velikost paměti 2 GB DDR2-533/667
PCIe ×16/AGP 1/0
PCIe ×1/PCIe ×4/PCI 1/0/2
LAN 100/1 000Mb/s síťový kodek - Intel 82573L
audio osmikanálový Realtek ALC882M
zvukové konektory zvukový vstup, mikrofon, 4× výstup, koaxiální a optický S/PDIF výstup
integrované grafické jádro Intel GMA950
USB (dostupné/max.) 6/8
FireWire (dostupné/max.) 2/2
diskové konektory 1× IDE, 2× SATA, 1× interní SATA II, 1× externí SATA II
porty PS/2, COM, LPT 2/0/0
podpora RAID RAID 0, 1
formát ATX - 245 × 245 mm
kabely 1× IDE80 plochý kabel, 1× FDD plochý kabel, 2× SATA kabel, 1× dvojitý SATA napájecí kabel
přídavné moduly USB, FireWire
příslušenství záslepka portů, manuál, CD s ovladači, hliníkový procesorový chladič, DVD se software od společnosti InterVideo (MediaOne Gallery, WinDVD Creator 2, PhotoAlbum, DiscMaster 2.5, DVD Copy 2.5)
Možnosti BIOSu verze 0303
frekvence FSB 100-500 MHz po 1 MHz
napětí CPU -
napětí PCIe ×16 -
napětí DDR 1,8-2,1 V po 0,1 V
napětí čipové sady -
Kvalita zvukového kodeku
linearita +0,17 - 0,46 dB
odstup signálu od šumu -68,9 dB
dynamický rozsah 73,1 dB
přeslechy -78,7 dB
3DMark03 bez zvuku 70,5 fps
3DMark03 24 zvuků 62,4 fps
Testovací sestava
procesor Intel Core Duo T2500, 2,0 GHz, 2 MB cache, Yonah
pevný disk Seagate 160GB 7 200 ot./min SATA
paměti 2× 512 MB DDR2 533 Corsair, 4-4-4-12
grafická karta Gigabyte GeForce 6600 GT, 128 MB

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 10/06.

Diskuze (7) Další článek: Chladič ve tvaru mušle od Cooler Master

Témata článku: Notebooky, Asus, Optický digitální audio kabel, Solo, Pata, Nízké zahřívání, Plochý kabel, Ticho, Centrum, Deska, Nízký výkon, Intel Core, Největší slabina, Dh, Základ

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší