Desítky nových startupů každý den

Každý den se na webu objeví desítky a možná i stovky zcela nových a originálních webů, služeb – startupů. Vybral jsem několik kousků, které se sešly v průběhu pouhých tří dnů.

Na webu surfují bezmála dvě miliardy lidí – u svého počítače, ve škole, v práci, v internetové kavárně nebo s pomocí kapesního počítače a mobilu. Drtivá většina těchto surfařů jsou běžní konzumenti. Čtou poštu, hrají Farmville na Facebooku a koukají na fotky (třeba) na Rajčeti. Malé procento z nich se však rozhodlo i tvořit a do světa den co den vysílají ohromné množství nejrůznějších internetových aplikací.

Co je to startup?

Startup je především ekonomický termín. Jedná se o mladé firmy – nováčky na trhu, kteří teprve hledají cestu, zpravidla žijí z počátečních investic a jejich zisk se nachází v červených číslech. Na webu se termín v poslední době používá pro označení jakéhokoliv nového internetového projektu, jehož smyslem je... vydělávat peníze.

Jejich fluktuace je obrovská, hromada z nich tedy nepřežije první rok a zažijí jen krátký jepičí život. Některé weby vznikají snad jen z autorovy dlouhé chvíle a nikdo se o nich nikdy nedozví, jiné naopak míří výš a chtějí nejen zaujmout, chtějí i vydělat a zažít stejnou slávu jako před lety Mark Zuckerberg nebo třeba Larry Page a Sergey Brin.

Právě o ty se zajímá jeden z nejaktivnějších katalogů webových startupů – Killerstartups.com. Pokud tedy na nějakém takovém webu zrovna pracujete, možná se sem raději podívejte, jestli už vám náhodou někdo zdánlivě originální nápad nezpracoval. Autoři prochází web a publikují až několik desítek nových startupů každý den. Já si protentokrát vybral jen malý díl z nich. Jak tedy vypadá taková sbírka zajímavých webových novinek zaznamenaných v průběhu pouhých tří dnů?

YoHDR.com

HDR fotky jsou v módě – ať už ty s vylepšenou expozicí, nebo ty, které efekt vysokého dynamického rozsahu znásobí co nejvíce a obrazu dají úplně nový efektní nádech. Na webu najdete obrovskou hromadu specializovaných aplikací, co když si ale chcete HDR jen vyzkoušet? V takovém případě zkuste službu YoHDR, která HDR sestaví přímo na webu. Stačí nahrát základní snímek, tmavý snímek a nakonec pochopitelně i světlý snímek a klepnout na tlačítko. Vše probíhá interaktivně pomoci ajaxu a je to rychlé.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Generátor HDR snímků YoHDR

Isalso.at

Všechny webové prohlížeče dnes umožnují výchozí stránku vytapetovat miniaturami oblíbených internetových stránek. Isalso.at to umí také, funguje ale jako zcela běžná stránka s adresou vašejméno.isalso.at. V cíli pak objevíte šachovnici komunitních webů, které si nastavíte. Web tedy vlastně funguje jako taková sociální vizitka, která návštěvníka rychle přemístí na váš Facebook, Twitter a další služby. Škoda jen, že nabídka služeb, které si můžete na vizitku vložit, je omezená – taková šachovnicová profilová stránka šitá na míru totiž není vůbec špatný nápad.

Klepněte pro větší obrázek
Trošku jiná osobní webová vizitka

Counto.com

No dobrá, teď už něco praktičtějšího.Dejme tomu, že chcete na své stránky umístit nějaký časový interaktivní odpočet. Na webu jich najdete hromadu, většina z nich ale trpí tím, že vám vnutí svůj vlastní design, který ale nemusí ladit s webem, kde se bude odpočítávat. Counto je mnohem přívětivější, počítadlo si totiž můžete sestavit skutečně na míru včetně výběru barev. V zásobě je pak i hromada šablon. Má to snad jeden jediný háček – vyvarujte se české diakritiky, v zámoří se totiž bohužel stále v mnoha případech nenaučili používat písma ze znakové sady Unicode a UTF-8.

Klepněte pro větší obrázek
Počítadlo na míru s kompletním nastavením

Paper Feeds

Paper Feeds je projekt, který zatím nespatři světlo světa, přesto si ale zmínku zaslouží – za originalitu. Jak už název napovídá, jedná se o jakousi tiskárnu elektronických RSS zdrojů. V praxi by to mělo v budoucnu fungovat zhruba tak, že zákazník si z různých zdrojů nadefinuje, co bude obsahovat jeho tištěný časopis na míru. Tedy bude například požadovat, aby v něm bylo deset nejčtenějších článků na Živě.cz, deset z partnerské Mobilmanie a z dalších zdrojů. Vždy v pondělí mu pak dorazí jeho vlastní časopis. Pokud web do projektu vstoupí a předá autorům Paper Feeds licenci, získá autor jeden cent za tištěnou publikaci každého článku z jeho webu. Zní to zajímavě, jestli by se však takový „Print 2.0“ týdeník skutečně uživil, zůstává otázkou.

Klepněte pro větší obrázek
Podobný magazím bude na základě RSS vyrábět Paper Feeds

Intervue.me

Je to nějaký pátek, co Google představil svůj projekt Moderator. Na živě.cz jsme ho už také použili, slouží totiž k rychlé komunikaci třeba se čtenáři. V Moderatoru se své komunity můžete třeba zeptat, co je třeba vylepšit a návštěvníci pak navrhují své tipy a zároveň hlasují pro ty nejlepší a tedy i relevantní. Intervue je jakousi jednodušší verzí Moderatoru. Nehlasuje se zde o nejlepší připomínku, ale tyto připomínky se zde rovnou natáčí pomocí webkamery. Pokud tedy chcete znát zpětnou vazbu od komunity, pomocí Intervue můžete položit dotaz a návštěvníci odpověď nahrají. Stále je to divoké? Tak si to sami vyzkoušejte.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Videodotazník – potřebujete jen webkameru, Flash Player a Intervue

Mashape.com

A teď něco pro vývojáře a věčné webové kodéry. Žijeme v době nejrůznějších webových mashupů a aplikačních rozhraní. Internetových API existuje skutečně obrovské množství, jak se v nich má tedy vývojář vyznat? Odpovědí by měl být projekt Mashape. Jedná se totiž o jakýsi agregátor nejrůznějších API a co víc, nabízí vlastní jednotné rozhraní, jak tato API používat. Projekt je zatím ve fázi uzavřeného testování, můžete si ale požádat o pozvánku.

Klepněte pro větší obrázek
Potřebujete ve skriptu upravit fotku? Mashape vás
napojí na API Image Pack a je hotovo

Spoon.net

Na závěr něco skutečně většího. Poslední roky se neustále mluví o tom, že co nevidět přejdeme do internetového „cloudu“, odkud budeme ovládat vše včetně samotných aplikací. Ty už nebudeme instalovat, spouštět je totiž budeme ve virtualizované podobě rovnou kdesi z internetu. Základy těchto principů si můžete vyzkoušet už dnes, velmi podobně totiž funguje i služba Spoon.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Katalog aplikací na službě Spoon – je libo Firefox 2? Neinstalujte ho!

Jedná se o katalog programů a her, které si můžete po doinstalování speciálního klientu spustit přímo z webu. Data se pochopitelně musí stáhnout, takže to chvíli trvá, nic se ale neinstaluje a jelikož běží programy v sandboxu – izolované prostředí, můžete si vedle sebe spustit třeba několik různých verzí jednoho jediného prohlížeče. Pokud si chcete nějaký program pouze vyzkoušet a nehodláte si kvůli němu znečistit celý systém a registry, Spoon je přesně to pravé pro vás.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Spoon oceníte ve chvíli, kdy si budete vedle sebe chtít vyzkoušet třeba Firefox 2 a 3.5
To vše bez instalace a zašpinění registrů Windows, ale přitom v nativní kvalitě

Vyemusic.com

A na úplný závěr také trošku té kultury – hudební kultury. Jistě každý z vás zná populární Grooveshark. Aby ne, když zdarma přehrává muziku ze svých úložišť, která naplnili sami uživatelé. Díky tomu má Grooveshark problémy, tato praxe se totiž zrovna nezamlouvá nahrávacím společnostem. Takovým dalším bezplatným internetovým hudebním přehrávačem je i Vyemusic, který na to jde trochu jinak. Namísto katalogu spravovaného samotnou komunitou totiž přehrává hudbu pomocí YouTube. Zdali tento přístup porušuje pro změnu pravidla největšího videoportálu současnosti, zůstává také otázkou, nicméně to kupodivu funguje velmi dobře. Můžete vytvářet své vlastní seznamy skladby a i HTML prostředí se docela povedlo. Bez Flash Playeru se ovšem neobjedete, Vyemusic jej totiž používá pro samotné přehrávání hudby v pravém dolním rohu.

Klepněte pro větší obrázek
Zajímavá konkurence pro Grooveshark

A to je vše – během pouhých tří dnů se sešla skvadra poměrně zajímavých nápadů. Teď si ale představte, že se takové množství novinek opakuje každý týden celých dvanáct měsíců každý rok. Najít na webu cestu ke skutečné originalitě, která ke všemu autorovi dokáže i vydělat na nájem, tak nemusí být vůbec jednoduché.

Diskuze (14) Další článek: Video: Co všechno dokáže Kinect a šikovní programátoři

Témata článku: Technologie, Web, Larry Page, Sergey Brin, Unicode, Webová vizitka, Originální nápad, Zajímavý web, Největší videoportál, Obrovské množství, Den, Bezplatný internet, DESI, Nájem, Originální díl, Izolované prostředí, Běžná stránka, Unicode a UTF, Jepičí život, Paper, Věčný problém, Obrovská hromada, Nový, Malé procento, Zajímavá konkurenceNavrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Dark Souls má na PC problém s hackery. Servery pro celou trilogii byly dočasně vypnuty

Dark Souls má na PC problém s hackery. Servery pro celou trilogii byly dočasně vypnuty

Hackeři po objevení nové bezpečnostní díry mohli manipulovat s počítači ostatních uživatelů.

Martin Nahodil
Dark SoulsBezpečnost
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína