Desítka nejlepších programů pro přehrávání hudby

Počítače dávno nejsou jen nevzhlednými krabicemi, z nichž se line zvuk PC Speakeru. A to jen v okamžiku, kdy pomocí zběsilého bušení do klávesnice odstřelíte nepřítele. S nárůstem výkonu a technickými vylepšeními zvukových karet současně došlo i na podporu zvukových souborů v počítači a k rozvoji hudebních přehrávačů.
Desítka nejlepších programů pro přehrávání hudby

Související odkazy

Slovník
DVD
kodek
komprimace
linux
online
Open Source
MIDI
MP3
MPEG
streaming
upgrade
WAV

Ve svých počátcích sloužily hudební přehrávače především k reprodukci zvuků uložených v souborech MIDI nebo WAV. Zatímco MIDI obsahují seznam tónů různých hudebních nástrojů, WAV mají zpravidla nekomprimovaný reálný zvuk převedený do počítače. Jejich velikost byla jedním z důvodů, proč vědci vyvinuli způsob, jak ukládat hudbu a zvuk do počítače v komprimované podobě, aniž by došlo ke znatelné ztrátě poslechové kvality.

Vznikl tak úžasný formát MP3, který je dodnes v mírných úpravách používán. Se svou kapkou do rybníka přišel také Microsoft, který vyvinul formát Windows Media, nabízející o něco účinnější míru komprese než klasický MPEG. OpenSource komunita si oblíbila další podobný formát, OGG Vorbis. Tyto tři formáty zvukových souborů dnes patří k těm nejběžnějším. Existuje však samozřejmě celá řada dalších, např. AAC podporované společností Apple.

Zatímco ve svých začátcích byly hudební přehrávače určeny skutečně pouze pro přehrávání zvukových souborů (málokdo si dovedl představit video na počítači, a už vůbec ne v současné kvalitě), dnes jsou doplněny o spoustu dalších funkcí. Tou nejpodstatnější je asi práce s knihovnou médií, ve které si pohodlně můžete organizovat svou hudební sbírku, podobně jako fotografie v patřičných programech.

Vypalování hudebních CD, ale i převod hudby z CD do souborů MP3, případně jiných formátů, si dříve vyžadovalo speciální programy. Dnes až na výjimky najdete obě funkce v přehrávačích. V kombinaci s internetovou databází není problém vyplnit patřičné údaje do popisků v souborech a otázka převodu CD do počítače je tak záležitostí jen několika minut.

Zajímavé je také pozorovat pozvolné splývání hudebních a videopřehrávačů. Dnes již se rozdíly pomalu stírají a oba druhy přehrávačů nazýváme multimediálními. Pojďte se nyní podívat na desítku těch, které považuji spíše za nástroje určené k přehrávání hudby než videa.

DSPlayer 0.74

Tento přehrávač je dílem česko-německého týmu grafika a programátora. Poradí si jak s hudebními soubory, tak s videem. Obsahuje také funkce pro přehrávání disků DVD. Při jednoduché zkoušce, se kterými typy zvukových souborů si DSPlayer poradí, jsem však byl zklamán. Ukázalo se, že si (jako mnoho dalších) nedovede poradit se soubory typu OGG. Práce se seznamem skladeb je jednoduchá, k dispozici jsou základní funkce pro vytvoření nebo uložení playlistu a také ekvalizér, který obsahuje deset táhel. Jeho nastavení můžete ukládat a zpětně načítat. Nikde jsem bohužel nenalezl několik předem vytvořených nastavení.

Nová verze DSPlayeru obsahuje pomůcku pro příjem internetového vysílání. Vybrat si můžete z nabízeného seznamu adres nebo vložit svou vlastní. Jedním klepnutím na zatrhovátko zapnete automatické nahrávání vysílání. Práce s DSPlayerem je příjemná, méně náročným uživatelům jistě nabídne vše, co potřebují. Součástí je také český překlad, který se však týká jen programových nabídek, popisky na tlačítkách zůstávají v režii skinu. Překvapivé je množství operační paměti, kterou si program nárokuje.

DSPlayer 0.74
Web
: www.dsplayer.de
Cena: zdarma
Velikost instalátoru/po instalaci: 5,57 MB / 12,5 MB
Přibližná velikost v RAM: 28 MB
Podpora MP3/WMA/OGG: +/+/-
Skinování/Zásuvné moduly/Ekvalizér: +/+/+
Čeština: ano
Ripování CD/Vypalování: -/-
Práce s playlistem: ano
Příjem internetového rádia: ano
Speciality: pěkný přehrávač bez zbytečných drobností a podporuje internetové rádio

Klepněte pro větší obrázek

Foobar 2000 0.8.3

Zajímavý přehrávač, který většinu uživatelů asi odradí svým vzhledem, nicméně nabízí vynikající kvalitu přehrávaného zvuku. Na první pohled vůbec nevypadá jako přehrávač. Nebýt nástrojové lišty s ovládacími tlačítky, řekl bych, že se jedná o nějaký typ editoru. Hlavní část programu tvoří seznam přehrávaných skladeb. Nečekejte však žádný komfort, jaký nabízejí programy, které obsahují tzv. knihovny médií.

Foobar sice bez problémů přehrává různé typy souborů, s WMA se však nekamarádí. Hledáte-li přehrávač, který je schopen převádět CD do počítače a také je vypalovat, tak vás Foobar ve výchozí konfiguraci nejspíše zklame. Obsahuje pouze nástroj pro nahrávání zvuku ze zvukové karty.

Nastavení poskytuje poměrně mnoho možností pro ovlivnění kvality zvukového výstupu. Ekvalizér s osmnácti táhly umožňuje upravit zvuk podle vašich představ. Bohužel se mi nepodařilo přimět jej k tomu, aby zvuk byl okamžitě upraven. Ekvalizér musíte navíc povolit v nastavení programu. Nastavení ekvalizéru lze uložit, bohužel již nemáte na výběr několik výchozích, jako je tomu u jiných programů. Foobar podporuje moduly DSP a také moduly, které umožní výrazným způsobem rozšířit jeho funkce. Použití modulů je také jednou z cest, jak donutit Foobar ke změně svého vzhledu. Existuje modul, který umožní použití skinů - např. z rozsáhlé sbírky Winampu.

K ovládání tohoto přehrávače bych měl pár výhrad. Fakt, že ekvalizátor je ukryt v nastavení programu, ještě není tak na závadu, málokdo jej opakovaně mění. Na druhou stranu, umístění nastavení hlasitosti do dialogu pro úpravu vlastností programu příliš nechápu. Nastavení hlasitosti je navíc dostupné pouze jako jeden z modulů, který není po instalaci aktivován.

Foobar je vynikajícím přehrávačem, ale potřebuje doladit drobné detaily. Bude vyhovovat spíše nenáročným uživatelům, kteří však vyžadují perfektní kvalitu zvuku, nepotřebují ovšem funkce pro zpracování videa či převod CD do počítače a oželí přehrávání souborů WMA.

Foobar 2000 0.8.3
Web
: www.foobar2000.org
Cena: zdarma
Velikost instalátoru/po instalaci: 2,37 MB / 2,66 MB
Přibližná velikost v RAM: 8,5 MB
Podpora MP3/WMA/OGG: +/-/+
Skinování/Zásuvné moduly/Ekvalizér: +/+/+
Čeština: ne
Ripování CD/Vypalování: -/-
Práce s playlistem: ano
Příjem internetového rádia: ne
Speciality: vynikající zvuk díky vlastnímu mechanismu zpracování, horší ovládání

Klepněte pro větší obrázek

iTunes 4.8.0.32

Snažíte se jít s dobou a být tzv. in? Pak jistě vlastníte přehrávač iPod, který je nutností při cestě do/z práce, jak tvrdí jeho výrobce. Chcete-li na maximum využít funkcí iPodu, pak si jistě nainstalujete softwarový přehrávač iTunes. Použít jej však mohou i ti, kdo iPod nevlastní.

Jednoduché prostředí přehrávače působí uhlazeným dojmem, který odpovídá programům pro MacOS. Základem je práce s knihovnou médií, která patří k jedněm z nejpropracovanějších. Poskytuje nejenom náhled na soubory ve vašem počítači, ale nabízí i přístup k internetovému vysílání a elektronickému obchodu s hudebními soubory.

Přehrávač od společnosti Apple si bez problémů poradí s MP3 a vlastními typy souborů, s dalšími formáty je to horší. Při pokusu o přehrání WMA se zobrazí dotaz na převod souboru do formátu AAC. Pokud tak neučiníte, budete se muset s poslechem souboru rozloučit. Naprosto beznadějné je pak přehrávání souborů OGG, které přehrávač zarytě odmítá.

Ekvalizér je od přehrávače oddělen v nezávislém okně. Nabízí deset základních táhel a poměrně mnoho výchozích nastavení. Příprava skladeb pro vypálení na CD je velmi jednoduchá. Stačí vytvořit položku v knihovně médií, klepnout na příslušné tlačítko a počkat na dokončení.

V iTunes jsem nenašel žádné možnosti pro změnu jejich vzhledu. Velké okno s knihovnou médií však můžete přepnout do režimu sympatického minipřehrávače, který zabere na ploše opravdu minimum místa. Na iTunes mě zaujala mimo jiné funkce pro vyhledání duplicitních skladeb v knihovně médií. Rovněž bylo zajímavé sledovat, jak nároky programu na operační paměť rostou - od 42 MB pro jednu přidanou skladbu - vzhůru s další přehrávanou písní v seznamu. Součástí iTunes je také přehrávač QuickTime.

iTunes 4.8.0.32
Web
: www.apple.com/itunes
Cena: zdarma
Velikost instalátoru/po instalaci: 20,8 MB / 12,9 MB (+2,96 MB QuickTime)
Přibližná velikost v RAM: 42 MB (+dalších 9 MB pro podporu iPodu a iTunesHelper, které běží neustále na pozadí)
Podpora MP3/WMA/OGG: + / po převodu do AAC / -
Skinování/Zásuvné moduly/Ekvalizér: -/-/+
Čeština: ne
Ripování CD/Vypalování: +/+
Práce s playlistem: ano
Příjem internetového rádia: ano
Speciality: kromě Mac OS X 10.2.8 podporuje pouze Windows 2000/XP, úctyhodná je spotřeba operační paměti

Klepněte pro větší obrázek

jetAudio 6.1.7.64 Basic

Velice pěkný přehrávač, který je zdarma ve verzi, jež nepodporuje přehrávání MP3 Pro. V dřívějších dobách jste se s ním mohli setkat v podobě zlaté hudební věže, kdy každou část programu představovala jedna komponenta, podobně jako je tomu u skutečných přístrojů. Aktuální verze už má vzhled poněkud kompaktnější a především velice přehledný a snadno ovladatelný.

Ekvalizér, včetně několika výchozích nastavení, je vidět na první pohled a pěkně zapadá do vzhledu programu. Umožňuje uložení uživatelských nastavení. Máte-li přehrávač minimalizovaný, zobrazí se při změně skladby u horního okraje obrazovky překryvný pás s jejím názvem. Na první pohled také uvidíte, že jetAudio dovede převádět CD do počítače, nahrávat ze zvukové karty a CD opět vypalovat. Zajímavostí je nástroj, který slouží k hromadnému převodu souborů mezi různými formáty. Možná vás zarazí, že tato pomůcka nenabízí uložení MP3 souborů. Je to však možné, jen je MPEG Layer-3 ukrytý ve výběru WAV formátů, přičemž jako výchozí je nastaven PCM.

jetAudio si poradí s běžnými typy zvukových souborů, problém mu nečiní ani práce s internetovým rádiem. Spíš bych ale uvítal, kdyby se místo webové stránky s nabídkou souborů PLS, které obsahují údaje pro příjem zvoleného rádia, tento seznam zobrazoval přímo v přehrávači. Díky propracovanému nástroji pro nahrávání ze zvukové karty můžete snadno ukládat zvuk z rádia na disk.

Nástroj pro práci s playlisty a s knihovnou médií je spíše průměrný. Nenašel jsem možnost značit kvalitu skladeb či jejich oblibu. Na druhou stranu jetAudio nabízí možnost zobrazování doprovodných textů ke skladbám. Majitelé notebooků uvítají možnost ukončit přehrávání při určitém stavu baterie. Přehrávač si poradí i s videosoubory.

jetAudio 6.1.7.64 Basic
Web
: www.jetaudio.com
Cena: zdarma / 29 USD za verzi Plus
Velikost instalátoru/po instalaci: 12,6 MB / 30,4 MB
Podpora MP3/WMA/OGG: +/+/+
Přibližná velikost v RAM: 12,5 MB
Skinování/Zásuvné moduly/Ekvalizér: +/-/+
Čeština: ne
Ripování CD/Vypalování: +/+
Práce s playlistem: ano
Příjem internetového rádia: ano
Speciality: přehledný a snadno použitelný přehrávač s propracovanými doplňky

Klepněte pro větší obrázek

Media Player Classic 6.4.8.4

Většina z vás si jistě pamatuje, jak vypadal Windows Media Player ve svých starších verzích. Jednoduchý vzhled, který by mu jako z oka vypadl, je vlastní také Media Playeru Classic. Zajímavostí na tomto přehrávači je, že není potřeba instalovat. Stačí si stáhnout balíček pro zvolený operační systém a spustit jeden obsažený soubor. Media Player Classic přehrál všechny tři typy souborů, kterými jsem testoval přehrávače v tomto přehledu. Problém mu činil pouze OGG soubor, při jehož přehrávání bylo slyšet mírné chrčení.

Tento přehrávač je velmi jednoduchý, proto neobsahuje žádné doplňkové funkce v podobě knihovny médií, skinování atd. Bylo by to proti samotnému smyslu vzniku tohoto programu – jednoduchosti a nízkým nárokům na systém. Na druhou stranu oblíbené soubory nějakým způsobem organizovat můžete, jednoduchý nástroj je k dispozici. Media Player Classic lze použít také pro přehrávání videosouborů. Ve spojení s různými filtry, např. FFDShow, zvládne opravdu mnoho.

Media Player Classic 6.4.8.4
Web
: sourceforge.net/projects/guliverkli
Cena: zdarma
Velikost instalátoru/po instalaci: 1,91 MB / 4,63 MB
Přibližná velikost v RAM: 6,6 MB
Podpora MP3/WMA/OGG: +/+/+
Skinování/Zásuvné moduly/Ekvalizér: -/-/-
Čeština: ne
Ripování CD/Vypalování: -/-
Práce s playlistem: +
Příjem internetového rádia: ano
Speciality: malý, nenáročný, přesto překvapivě dostačující

Klepněte pro větší obrázek

Musicmatch Jukebox 10 Free

Tento multimediální přehrávač patří do kategorie programů, které jsou k dispozici jak v placené, tak ve volné verzi. Jak je tomu u podobných přehrávačů zvykem, bude jeho výrobce (momentálně patří portálu Yahoo!) vyžadovat registraci a zadání osobních údajů. Při stahování zřejmě budete překvapeni rychlým nakopírováním na disk. Posléze však zjistíte, že se jedná jen o malý soubor, který všechny ostatní součásti následně stáhne z internetu. Pokud budete chtít program zanést třeba kamarádovi, můžete si stáhnout kompletní instalátor, který je však vidět až při hlubším prozkoumání webové stránky.

Na webových stránkách programu se můžete mimo jiné dočíst, že je nejlepším na světě. Jestliže se hodnocení odráží od velikosti složky, kterou program na disku vytvoří po instalaci, pak se jedná o tvrzení pravdivé, neboť s 86 MB tento přehrávač v přehledu jasně kraloval.

I neplacená verze programu nabízí všechny funkce obvyklé z velkých přehrávačů. Tedy propracovanou knihovnu médií, možnost převodu CD, vypalování, ekvalizér, podporu změnu vzhledu atd. Musicmatch Jukebox si poradí i s příjmem internetového rádia. Uživatelé z USA jistě ocení nabídku elektronického obchodu přímo v programu, pro běžného Evropana je tato funkce ale přebytečná a nepodporovaná.

Přestože jsem použil online instalátor, po spuštění mi přehrávač neustále vnucoval aktualizaci pro MŮJ přenosný přehrávač. Zkusil jsem jej tedy nainstalovat na jiném počítači, u kterého nikdy přenosný přehrávač připojen nebyl - a vida! Nabídka se opakovala. Přehrávač mě opravdu ničím zvláštním neupoutal. Soubory typu OGG nepodporuje, navíc velikost, kterou zabírá na disku, je podle mého názoru nepřiměřeně velká.

Musicmatch Jukebox 10 Free
Web
: www.musicmatch.com
Cena: zdarma / 19,95 USD za verzi Plus
Velikost instalátoru/po instalaci: 368 kB / 86,3 MB
Přibližná velikost v RAM: 17 MB
Podpora MP3/WMA/OGG: +/+/-
Skinování/Zásuvné moduly/Ekvalizér: +/+/+
Čeština: ne
Ripování CD/Vypalování: +/+
Práce s playlistem: ano
Příjem internetového rádia: ano
Speciality: 368 kB instalátor stahuje součásti programu o velikosti 26,31 MB

Klepněte pro větší obrázek

RealOne Player 10.5 Gold

Tento přehrávač pochází od známých průkopníků streamovaného vysílání. Podobně jako ostatní velké přehrávače v tomto testu nabízí propracovanou knihovnu médií. Vzhledem k tomu, že RealPlayer pracuje i s videosoubory, můžete si je do knihovny médií zavést také. Stejně jako iTunes, rovněž RealPlayer umožňuje přímý nákup souborů v on-line obchodě.

Ačkoli se soubory MP3 a WMA si RealPlayer poradil celkem bez problémů, nepodařilo se mi jej přimět k přehrávání souborů typu OGG. Neodpustím si ani poznámku k přehrávání videosouborů. RealPlayer si jako jeden z mála přehrávačů (míním tím i videopřehrávače) poradí s poškozenými či neúplnými MPEG a AVI soubory. Nejenže je zvládne přehrát (což není až tak unikátní), nepotřebuje téměř žádný čas na nějakou opravu. V podstatě ani nepoznáte, že pracujete s poškozeným souborem.

Hledáte-li možnost změny vzhledu, pak vás asi RealPlayer zklame. Ve volné verzi nepotěší ani ekvalizér, který obsahuje pouze tři táhla pro basy, střed a výšky. Po upgradu programu na placenou verzi dostanete desetitáhlový ekvalizér.Co se týká ostatních funkcí, přirovnal bych RealPlayer k iTunes. Spojuje je propracovaná knihovna médií, podpora přenosných přehrávačů a možnost vypalování. RealPlayer má navíc lepší funkce pro práci s videem. Na druhou stranu jsou zde některé součásti zpoplatněné, zatímco iTunes je nabízí zdarma. Oproti iTunes má RealPlayer menší nároky na operační paměť.

Následující odstaveček můžete přeskočit, popisuje drobnou epizodu šťouravého autora tohoto článku. Jako většina jiných instaluje RealPlayer soubory nejenom do složky Program Files, ale i na jiná místa. Když jsem jen ze zvědavosti nakouknul do složky Program Files\Common Files\Real, objevil jsem zajímavou složku GToolbar. V té se ukrývají knihovny a instalátor pro Google Desktop Search. Co s ním má instalace přehrávače multimediálních souborů společné?

Smíšené pocity doplnila i skutečnost, že po spuštění tohoto instalátoru jsem obdržel chybové hlášení o tom, že Google Desktop Search není kompatibilní s mým antivirovým programem NOD32. Používá někdo normální instalaci Google Desktop Search v kombinaci s tímto antivirem bez problémů? Případně máte nějaké informace, proč je GDS obsažen v RealPlayeru? Napište do diskuze pod článkem...

RealOne Player 10.5 Gold
Web
: www.real.com
Cena: zdarma
Velikost instalátoru/po instalaci: 11,1 MB / 34,5 MB
Přibližná velikost v RAM: 14,8 MB
Podpora MP3/WMA/OGG: +/+/-
Skinování/Zásuvné moduly/Ekvalizér: -/+/+
Čeština: ne
Ripování CD/Vypalování: +/+
Práce s playlistem: ano
Příjem internetového rádia: ano
Speciality: obtížnější k nalezení, výrobce prosazuje 14denní zkušební verzi komerčního přehrávače

Klepněte pro větší obrázek

Sonique 1.96

V době největší slávy Winampu byl Sonique považován za osvěžující konkurenci. Myslím, že byl prvním, kdo přinesl podporu změny vzhledu v tom smyslu, že se nemění pouze barvičky, ale přímo tvary a rozmístění ovládacích prvků i samotného okna programu. Navzdory těmto možnostem pro změnu vzhledu je Sonique velmi svižný a nevyžaduje ani velké nároky na paměť. Jako člověku, který tento přehrávač nepoužívá každý den, mi vadil způsob jeho ovládání. Většina přehrávačů obsahuje nabídku, která se zobrazí po klepnutí pravým tlačítkem. Zde tomu tak není, navíc ovládací tlačítka neumožňují žádný přístup do nastavení. Stačí však koukat pozorněji a zjistíte, že vše se odehrává v okně programu; tedy pokud používáte výchozí vzhled.

Sonique si poradí se všemi běžnými typy zvukových souborů. Potěšitelná je také přítomnost českého překladu přímo v instalaci. Ten však nepočešťuje úplně všechny anglické popisky. Sonique obsahuje ekvalizér, jenž je snadno přístupný, nabízí několik základních nastavení a možnost uložení vašich voleb. Bohužel Sonique byl také jediným přehrávačem, který mi při laborování s ekvalizérem několikrát spadl. Navíc jsem pak měl pocit, že rozdíly při nastavování různých sad ekvalizéru již nejsou tak zřejmé, jako tomu bylo před tím, než Sonique poprvé zhavaroval. Berte to však, prosím, s rezervou.

Na závěr si neodpustím poznámku, která však nemá s kvalitou přehrávače příliš společného. Přesto: Při stahování z oficiálních stránek pomocí prohlížeče Opera jsem nebyl schopen docílit svého. Zakopaného psa odkryl až Internet Explorer, který zobrazil informaci o pokusu stránky uložit soubor. Následovalo další kolečko a poté, co jsem uložení souboru povolil, byl Sonique za chvíli na mém disku. Myslím, že tento krok může některé potenciální zájemce odradit, stejně jako nutnost registrace, bez které vám není umožněno Sonique stáhnout.

Sonique 1.96
Web
: sonique.lycos.com
Cena: zdarma
Velikost instalátoru/po instalaci: 2,63 MB / 3,94 MB
Přibližná velikost v RAM: 4,8 MB
Podpora MP3/WMA/OGG: +/+/+
Skinování/Zásuvné moduly/Ekvalizér: +/+/+
Čeština: ano
Ripování CD/Vypalování: -/-
Práce s playlistem: ano
Příjem internetového rádia: ano
Speciality: problémy při stahování přehrávače v Opeře, nutná registrace

Klepněte pro větší obrázek

Winamp 5.09 Full

Winamp je do jisté míry legendou v oblasti přehrávačů zvukových souborů. Na vrcholu popularity se ocitl se svojí dvojkovou řadou, která v tehdejší době měla jen malou konkurenci. Bohužel poté následovala naprosto neúspěšná třetí verze. Ta nejenže nepřekonala co do obliby a schopností verzi předchozí, ale navíc díky nepřiměřeným hardwarovým nárokům a nestabilitě ztratila množství příznivců Winampu. Vynechání čtvrté verze v číslování a uvedení verze Winamp 5.0x zřejmě mnoho uživatelů zpět nepřilákalo. Pětková řada s sebou navíc nese opakované bezpečnostní problémy.

Winamp vyniká především podporou souborů s motivy vzhledu. S touto možností přišel, tuším, jako jeden z prvních přehrávačů. V současné verzi jsou podporovány jak skiny v podobě jednoho zapakovaného souboru, tak v podobě adresáře s patřičnými komponentami.

Pro tento přehrávač není problémem zpracovat MP3 soubory, WMA nebo OGG. Máte-li v počítači patřičné kodeky, poradí si i s videosoubory. Winamp umožňuje převod hudebních CD do počítače, stejně jako obrácený postup, tedy vytváření zvukových CD. Ve volně šiřitelné verzi je vypalování i převod dat z CD omezeno na dvojnásobnou rychlost mechaniky.

Součástí Winampu je knihovna médií, která umožňuje lepší práci se seznamy skladeb. Pohodlná je také práce s internetovým rádiem a televizí. U té si můžete zvolit, zda chcete některé typy vysílání ze seznamu vynechat. Udělal jsem opačný postup, snažil jsem se vyhledat pouze „Adult“ kanály, ovšem bezúspěšně.

Volně šiřitelná verze Winampu je k dispozici v několika variantách. Lite má menší instalátor a poskytuje pouze základní funkce pro přehrávání. Full verze pak nabízí všechny funkce a konečně Bundle je totéž jako verze Full - s tím rozdílem, že je součástí instalátoru vybraná skladba.

Winamp 5.09 Full
Web
: www.winamp.com
Cena: zdarma / 14,95 USD za verzi Pro
Velikost instalátoru/po instalaci: 4,87 MB / 12,1 MB
Přibližná velikost v RAM: 11 MB
Podpora MP3/WMA/OGG: +/+/+
Skinování/Zásuvné moduly/Ekvalizér:+/+/+
Čeština: ne
Ripování CD/Vypalování: +/+
Práce s playlistem: ano
Příjem internetového rádia: ano
Speciality: podpora skinů

Klepněte pro větší obrázek

Windows Media Player 10

Microsoft se samozřejmě snaží přinášet svým uživatelům ty nejlepší produkty. Ale jak se mu to v různých oblastech daří, to nechám na vašem posouzení. Faktem je, že ve Windows můžete používat multimediální přehrávač bez nutnosti instalace produktů třetích stran. Nejnovější verzi přehrávače Windows Media Player si můžete stáhnout z webu Microsoftu, ve Windows XP je standardně obsažena asi devátá verze.

Přehrávač si bez problémů poradí se soubory MP3 a WMA. Přestože v nabídce pro otevření souboru obsahuje také OGG, při pokusu o jeho přehrání mi Windows Media Player oznámil, že takovýto typ souboru nezná.Po chvilce hledání jistě objevíte ekvalizér, který nabízí několik možností nastavení. Pro úpravu přehrávaného souboru můžete použít také zpomalení nebo zrychlení přehrávání.

Windows Media Player nabízí několik pěkných motivů vzhledu přímo v instalaci, další samozřejmě není problém pomocí internetu přidat. Velmi snadno se pracuje s převodem hudebních CD do podoby souborů v počítači. Podobně můžete z připravených souborů vytvořit vlastní hudební kompilaci na CD. Vlastníte-li některý z podporovaných přenosných přehrávačů, můžete s ním ve Windows Media Playeru pracovat. Přehrávač sice obsahuje tlačítko pro přesun do internetového obchodu, avšak pro Českou republiku není žádný k dispozici. Alespoň mi to program tvrdil.

Knihovna médií umožňuje snadno třídit vaše multimediální soubory. Jako člověku, který tuto možnost nevyužívá v žádném přehrávači, mi připadla práce s knihovnou v takovém podání o malinko méně příjemná než například v iTunes. Záleží zřejmě na zvyku. Také mi vadilo automatické získávání informací o skladbách, které stahuje a ukládá na disk soubory s náhledem na obal CD, ze kterého skladba pochází. Tuto vlastnost lze vypnout, bohužel pak přijdete o všechny získávané informace bez rozdílu. Na závěr jen připomínám, že Windows Media Player pracuje také s videosoubory a je kompletně počeštěn.

Windows Media Player 10
Web
: www.microsoft.com
Cena: zdarma
Velikost instalátoru/po instalaci: 12,2 MB / 4,48 MB
Přibližná velikost v RAM: 13,7 MB
Podpora MP3/WMA/OGG: +/+/-
Skinování/Zásuvné moduly/Ekvalizér: +/+/+
Čeština: ano
Ripování CD/Vypalování: +/+
Práce s playlistem: ano
Příjem internetového rádia: ano
Speciality: součást Windows, která budí rozruch ve vyšších kruzích vedení EU

Klepněte pro větší obrázek

Který si vyberete?

Jak vidíte, přehrávače lze rozdělit do tří skupin. Do první bych zařadil velké balíky typu Windows Media Player, iTunes, RealPlayer a Musicmatch Jukebox. Do druhé pak programy střední třídy, jako je jetAudio, Sonique nebo Winamp. Zvláštní skupinu tvoří jednoduché, ale účelové přehrávače, jako je Foobar, Media Player Classic a další, které v tomto přehledu nejsou.

Těžko říct, který z těch uvedených vám bude nejvíce vyhovovat. Každý má jiné potřeby. Jistou orientací vám může být tabulka vlastností, které jsem se snažil u všech zmíněných programů zachytit. Měl bych jen poznámku k udávané velikosti po instalaci. Některé programy kopírují další knihovny po celém systému, takže je prakticky nemožné zjistit, kolik přesně daný program zabere na disku místa. Totéž platí pro operační paměť, kdy je pravidlem, že její spotřeba roste s náročností použitého vzhledu programu a s počtem skladeb, které přehrává.

Pokud jste v přehledu čekali programy, jako je XMMS, Amarok a jiné nástroje z Linuxu, budete nejspíše zklamáni. Usoudil jsem, že pohled na linuxové přehrávače by vydal zřejmě na celý další článek a přidávat je sem, by nebylo moudré. Jestliže podobný článek chcete na Živě vidět, dejte vědět do diskuze. Když vás bude hodně, třeba s tím něco uděláme.

Parametry/Přehrávač DSPlayer 0.74 Foobar 2000 0.8.3 iTunes 4.8.0.32 jetAudio 6.1.7.64 Basic Media Player Classic 6.4.8.4 Musicmatch Jukebox 10 Free RealOne Player 10.5 Gold Sonique 1.96 Winamp 5.09 Full Windows Media Player 10
Webová stránka

www stránky 

www stránky

www stránky

www stránky

www stránky

www stránky

www stránky

www stránky

www stránky

www stránky

Cena zdarma zdarma zdarma zdarma / 29 USD za verzi Plus zdarma zdarma / 19,95 USD za verzi Plus zdarma zdarma zdarma / 14,95 USD za verzi Pro zdarma
Velikost instalátoru (MB) 5,57 2,37 20,8 12,6 1,91 368 kB 11,1 2,63 4,87 12,2
Velikost po instalaci (MB) - pouze programová složka 12,5 2,66 12,9 MB (+ 2,96 MB QuickTime) 30,4 4,63 86,3 34,5 3,94 12,1 4,48
Přibližné využití operační paměti (MB) 28 8,5 42 a více 12,5 6,6 17 14,8 4,8 11 13,7
Podpora MP3 ano ano ano ano ano ano ano ano ano ano
Podpora WMA ano ne po převodu do AAC ano ano ano ano ano ano ano
Podpora OGG ne ano ne ano ano ne ne ano ano ne
Možnost změny vzhledu (skiny) ano ano ne ano ne ano ne ano ano ano
Podpora zásuvných modulů ano ano ne ne ne ano ano ano ano ano
Ekvalizér ano ano ano ano ne ano ano ano ano ano
Čeština ano ne ne ne ne ne ne ano ne ano
Převod CD do počítače ne ne ano ano ne ano ano ne ano ano
Vypalování CD ne ne ano ano ne ano ano ne ano ano
Práce s playlistem ano ano ano ano ano ano ano ano ano ano
Příjem internetového rádia ano ne ano ano ano ano ano ano ano ano
Poznámka Pěkný přehrávač bez zbytečných drobností a podporuje internetové rádio Vynikající zvuk díky vlastnímu mechanismu zpracování, horší ovládání Kromě Mac OS X 10.2.8 podporuje pouze Windows 2000/XP, úctyhodná je spotřeba operační paměti Přehledný a snadno použitelný přehrávač s propracovanými doplňky Malý, nenáročný, přesto překvapivě dostačující 368 kB instalátor stahuje součásti programu o velikosti 26,31 MB Obtížnější k nalezení, výrobce prosazuje 14denní zkušební verzi komerčního přehrávače Problémy při stahování přehrávače v Opeře, nutná registrace Velký počet dostupných motivů vzhledu Součást Windows, která mimo jiné budí rozruch ve vedení EU

Diskuze (152) Další článek: Hledáme spolupracovníky!

Témata článku: Software, Windows, Velikost, Potenciální zájemce, Vzhled, Desítka, Strong, Cd přehrávače, Přehrávání hudby, Windows Media Player, Player, Instalace, Velké okno, Multimediální centra, Hud, Skin, Podpora, Classic, Midi, QuickTime, Velký přehrávač, Jednoduchý typ, DLR, Winamp, Přímý nákup


Určitě si přečtěte

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 163

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 18

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 84

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 16


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize