DesignSpace – vývoj se nedá zastavit

Aplikace DesignSpace je jedna ze série CAE produktů firmy ANSYS. Zajímali jsme se o poslední verzi DesignSpace 5.0 a 5.0.1 určenou pro Mechanical Desktop 3.
Ondřej Matuška:
Aplikace DesignSpace je jedna ze série CAE produktů firmy ANSYS. Redakce Computer Design se zajímala o poslední verze DesignSpace 5.0 a 5.0.1 určenou pro Mechanical Desktop 3, které se na trhu objevily v druhé polovině minulého roku.

DesignSpace dokáže simulovat tři základní úlohy na virtuálních modelech:

  • úlohy lineární statiky;

  • dynamické úlohy;

  • teplotní úlohy.
Tento výčet dává uživateli možnost výběru z řady řešení, od pevnostních a deformačních, přes nalezení vlastních frekvencí, až po prostup tepla či koncentrace energie v modelu. Nová verze DesignSpace se už na první pohled liší od svého předchůdce možností samostatného spuštění mimo Mechanical Desktop. Je to určitě veliká pomoc, neboť FEM analýzy patří k těm paměťově náročnějším. Ale hlavní změnou, která doprovázela zrod pětkové řady DesignSpace, je možnost pracovat se sestavou modelů. Jakákoliv načtená sestava vytvoří automaticky fix vazbu na plochách dotýkajících se mezi tělesy. Tyto vazby jsou znázorňovány v průzkumníku a je možné je později editovat, nebo vymazat. Kromě zmiňované fix vazby zná nový DesignSpace i vazbu dvou po sobě klouzajících ploch, frictionless. V praxi pak použitím této vazby získáme i rotační nebo posuvné klouby a otevřou se nám obzory pro nové možnosti.

Jednotlivé fáze postupu při zadávání úlohy se hierarchicky znázorňují do stromu a kdykoliv později je možné se vrátit a editovat tvar modelu, počáteční podmínky a jiné atributy úlohy. U sestav je možné nadefinovat rozdílné parametry pro jednotlivé díly sestavy a pomoci přitom může například knihovna materiálů. Po zadání všech počátečních podmínek se spustí výpočet, kterému automaticky předchází síťování modelu. Přestože FEM výpočet virtuálních modelů je velice složitý, čas na jeho realizaci není nijak veliký a v žádném případě se nejedná o hodiny ani u velikých modelů. Velice kvalitní je také interpretace výsledků počítačových simulací, které DesignSpace nabízí jak na povrchu modelu, tak i v řezu.

Kromě nejvyužívanějších simulací napětí a deformací je možné provést rovněž optimalizaci tvaru podle některého z nabízených kritérií. Pro tvůrce konstrukcí náchylných na vibrace je určitě zajímavá i možnost zjistit prvních šest vlastních frekvencí modelu, a to včetně animace deformace při jednotlivých frekvencích. A aby byl výčet úplný, musíme vzpomenout řadu simulačních úloh zabývajících se průtokem tepelné energie virtuálním tělesem. Zde je možné řešit úlohy chladnutí odlitků, tepelných ztrát a podobně.

Živě komentuje: Přestože rozsah a možnosti DesignSpace jsou poměrně široké, nemusíte se bát přehnané složitosti a s tím spojené obtížné zvládnutelnosti při zadávání úlohy. Na rozdíl od řady produktů pro FEM analýzy je DesignSpace stavěn spíše pro konstruktéry než pro specializované výpočtáře. Uživatel je oproštěn od zadání velké spousty složitých informací a jeho činnost se omezuje pouze na specifikaci počátečních podmínek. Problematiku spojenou s hustotou segmentů při síťování modelu si program řídí sám díky adaptivnímu síťování. Jak je z tohoto výčtu patrné, rozsah použití je velice široký, a přidáme-li vysokou stabilitu sloučenou s uživatelskou jednoduchostí, vychází nám velmi zdařilý produkt, který určitě ocení všichni vyznavači moderních technologií při tvorbě nejrůznějších projektů. Na recenzi DesignSpace 5 pro Mechanical Desktop 3 se můžete těšit v časopise Computer Design 1/2000, který vychází v únoru.

Název produktu: DesignSpace 5.0 (pro MDT 3.01)
Výrobce: ANSYS, Inc.
Cena produktu: 6000,- USD
Váš názor Další článek: Výuka angličtiny s Mean City

Témata článku: Design, Sestavy, Počítačová simulace, Úloha, Těleso, Fixy, Velká série, Jednotlivý produkt, Široký rozsah, Samostatná recenze, Vývoj, Nejrůznější tvar, Velký rozsah


Určitě si přečtěte

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5