Deset významných HW novinek roku 2007

Loňský rok znamenal ve vyšší třídě malou hardwarovou revoluci. Letos se dočkali příznivci střední a nižší třídy.
Deset významných HW novinek roku 2007
Kapitoly článku

Opravdu pevné disky – SSD

Většina z nás už léta sní o technologii, která by dokázala nahradit koncepčně zastaralé, pomalé, nepříliš spolehlivé a vůbec neohrabané pevné disky. Diskům, o kterých se mluví stále častěji, by se to mohlo při některých nasazeních podařit. Alespoň částečnou náhradou by mohly být Solid State disky postavené na technologii, která už také není z nejmladších – totiž na flash pamětech.

Klepněte pro větší obrázek

Se směšnou kapacitou a s cenou gigabajtu podobnou rychlé RAM ale sotva v dohledné době nahradí dnes průměrné půlterabajtové cvalíky s cenou pod tři tisíce. Samozřejmě, poskládat více švábů není problém, už dnes existují i 640GB „flash disky“, jenže za stejné peníze pořídíte něco kolem devadesáti terabajtů na klasických kulatých plotnách. Jejich brzká budoucnost je tedy nejspíš u dražších mobilních zařízení (tedy mají-li mít trochu vyšší kapacitu), v případě, kde je použití pevného disku nepraktické – třeba kvůli nárazům či vyšší spotřebě, nebo v případě, kdy to za cenu mnohem menší kapacity vyjde levněji – příkladem budiž třeba zmiňované Eee PC, u kterých paměť flash o kapacitě 2 a 4 GB nahradila klasický pevný disk – u vyšších modelů už se právě cena flash nepříjemně promítá do ceny celkové.

Ani příští rok tak nejspíš nebude ve znamení masivního rozšiřování SSD. Už dnes, ještě předtím, než se SSD dostaly ke slovu, se šeptá o nevolatilních pamětech další generace – zaklínadla jako MRAM, PRAM či FeRAM, která slýcháme stále častěji, mohou dnes populární flash paměti už za pár let nahradit.

Život začíná ve dvaadvaceti

S bolestí v srdci pozoruji, kterak se množí zprávy o nových dvaadvacetipalcových monitorech a pomalu ubývá novinek mezi 20" LCD. Dá se čekat, že během pár měsíců bude znamenat dvaadvacítka totéž, co v nedávné době znamenaly devatenáctipalcové monitory.

Jejich hlavní „výhodou“ oproti širokoúhlým dvacítkám jsou větší pixely. Velikost pracovní plochy v bodech zůstává stejná. Jenže většina lidí má z doby televizorů zafixovánu poučku, že na velikosti záleží a s velkým kašpárkem se dá zahrát větší divadlo.

Monitory většinou používáme jinak než televizi a nízké fyzické rozlišení (tedy hustota obrazových bodů) je v některých případech limitující a nepříjemné – znát je to zejména na nečitelnosti menších fontů, při prohlížení fotografií či při hraní her bez použití antialiasingu.

Zastánci „větších“ monitorů mají jeden argument – písmenka jsou na nich větší a tudíž lépe čitelná. Tím se bohužel dostáváme do bludného kruhu – lidi nakupují kvůli většímu písmu velké monitory, a programátoři nemají důvod optimalizovat grafické rozhraní pro vyšší rozlišení, neb není poptávka. Ale nebylo by lepší namísto velikosti pixelu začít konečně operovat se škálováním velikosti grafických prvků?

Na koho se nedostalo?

Do krátkého článku se samozřejmě nedá „nacpat“ veškeré dění v loňském roce, a tak se na řadu pro někoho možná významnějších věcí nedostalo. Někoho možná dostalo uvedení levných jednojádrových Celeronů postavených na technologii Core 2 Duo. Nezajímavá nejsou ani dvoujádrová Pentia E – především o vyrovnávací paměť ořezané Core 2 Duo či „něco mezi“ v podobě Core 2 Duo řady E4x00. U AMD se krom K10 k dokonalosti pilovaly Athlony a Semprony, které tak mají stále ještě slušný výkon, příjemnou spotřebu a dobrou cenu. Nebývalým počinem ve střední třídě je pak uvedení procesorů z černé edice s odemčeným násobičem – overclockerům netřeba zdůrazňovat, co to znamená.

Cena nové generace optických mechanik Blu-Ray a HD-DVD se pomalu snáší na snesitelnou úroveň, příšerná je tedy dnes především cena médií – s trochou nadsázky se dá říct, že spindl s pětadvaceti médii stojí totéž, co nepříliš levná vypalovačka.

Drastické zlevňování operačních pamětí DDR2 znamená, že jí můžeme pořídit víc, než snese leckterá základní deska a než dokáže využít drtivá většina aplikací. Kapacita v současné době největších prodávaných 2GB DDR2 modulů znamená, že maximálních myslitelných 8 GB paměti do stolního PC pořídíte už za šest tisíc s daní.

Objevily se levné grafické karty střední a nižší třídy z řady GeForce 8x00 a Radeon HD 2x00, které měly dlouhou dobu výborný poměr výkon/cena a výrazně urychlovaly přehrávání videa s HD rozlišením. Na opačné straně barikády pak stojí základní desky s čipovou sadou nForce 680i a 780i, které umožňují díky 3-way SLI propojit až trojici výkonných GeForce 8800 GTX či Ultra. Další zajímavostí je třeba to, že stále více slýcháme o dvou či víceprocesorových grafických kartách, jako o trendu do budoucna.

Začaly se vyrábět první GDDR5 paměti, o kterých se mluví jako o nástupci GDDR3 na grafických kartách – novější GDDR4 se příliš nepoužívají a řada výrobců raději pilovala GDDR3 a přeskakuje rovnou na výrobu GDDR5.

Během prázdnin se objevila u většiny výrobců nová generace herních myší. Svůj fanklub už zajisté má i revoluční klávesnice Optimus Maximus, u níž klasické popisky nahradily miniaturní OLED displeje. S novou generací displejů OLED souvisí i první pokus Sony o hromadnou výrobu OLED televizorů využívajících nové technologie. Novinku v podobě LED podsvícení najdeme stále jen u nejluxusnějších monitorů a lepších notebooků. Zalman uvedl na trh 3D monitory, které mohou být předznamenáním již léta slibovaného příchodu pseudotrojrozměrného obrazu na LCD.

HDMI rozhraní ve výbavě karet i monitorů a televizorů se stává standardem – a i když se o něm jako o nejpoužívanějším rozhraní stále nedá mluvit, objevují se už první zprávy o periferiích a kartách využívajících novějšího DisplayPortu.

Terabajtové disky se staly běžnou součástí sortimentu výrobců – Samsungu už se dokonce podařilo vtěsnat tuto kapacitu na tři plotny.

Objevují se první levné „dospělácké“ notebooky s cenou pohybující se kolem deseti tisíc.

AMD představilo nový formát DTX pro malá PC (bohužel se kolem něj stále děje míň, než kolem kdysi velmi diskutovaného a přesto nepříliš úspěšného BTX od Intelu).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nvidia realizovala odvěký sen všech věčně nespokojených ladičů počítačů v podobě platformy ESA. Ta by mohla předznamenat sjednocení rozháraného světa monitorování a umožnit regulaci výkonu jednotlivých komponent a výkon (a tím i spotřebu), teploty a hluk počítače obsluhovat z jediné aplikace, ve které je vše vzájemně provázáno. Jedním z prvních počinů na tomto poli je třeba ESA verze Cooler Master Cosmos.

Určitě si vzpomenete na řadu věcí, které jsme nezmínili – pochlubte se i před ostatními čtenáři novinkami, které podle vás v dohledné době ovlivní toto průmyslové odvětví a které mohou znamenat, že toho počítače dokáží víc, rychleji, levněji či pohodlněji a práce s nimi bude zase o něco příjemnější, a zábava zábavnější.

Kapitoly článku

Témata článku: Televize LED, DDR2, Levné televizory, Základní frekvence, Cosmos, Velká spotřeba, První monitor, Asus Eee, OLED, Levná řada, Levné monitory k počítači, Levný monitor, Levné monitory k pc, Fyzické rozlišení, Vysoká třída, Reálný dopad, Nostalgie, Nová sada, Nový objev, Nové televizory 2016, První karta, Průmyslové odvětví, DDR3, Zalman, Crossfire


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky