Deset významných HW novinek roku 2007

Loňský rok znamenal ve vyšší třídě malou hardwarovou revoluci. Letos se dočkali příznivci střední a nižší třídy.
Deset významných HW novinek roku 2007
Kapitoly článku

Fenomenální procesory

Dlouho očekávaná novinka, procesory AMD z řady K10, si letos odbyla svou nepříliš vydařenou premiéru. Nejprve se objevily serverové Barcelony, v listopadu je následovaly procesory pro stolní počítače z řady Phenom. Kvůli průtahům souvisejícím s objevenou (a poněkud přeceňovanou) chybou 298 dopady uvedení nových procesorů ale pocítíme spíše příští rok, kdy se mají objevit v nových revizích. Už dnes ale víme, že s ohledem na slabší výkon při obdobných frekvencích a nižší takty oproti stávajícím procesorům Intelu při podobných cenách mezi procesory nezpůsobí to, co se loni povedlo procesorům Core 2. A dokud nebude AMD stíhat uspokojovat poptávku, nemá důvod ani k významnému zlevňování.

Klepněte pro větší obrázek

Paměťové moduly DDR3

Spolu s uvedením čipových sad Intel z rodiny 30 – tedy čipsetů Intel G31, G33, G35, P31, P35 a X38 – přišel Intel u některých z nich jako první s oficiální podporou paměťových modulů typu DDR3.

I když to tak při pohledu do ceníků nevypadá, moduly typu DDR2 už to mají spočítané. Efektivní frekvence těch nejvýkonnějších DDR2 se pohybuje od 1066 do 1333 MHz, navíc za cenu vysokého napájecího napětí. Moduly DDR2 na 1066 MHz jsou oproti těm 800MHz výrazně dražší a z toho důvodu méně populární.

Nové DDR3 se pohybují na efektivní frekvenci 1066 až 1600 MHz, a není problém, aby běžely ještě rychleji. Už v době uvedení čipsetů P35 vystavovali výrobci pamětí prototypy na frekvenci 2 GHz, které se dnes pomalu dostávají do prodeje. Co jejich prodejům příliš neprospívá, a ještě dlouho prospívat nebude, je vysoká cena. Ta se sice za půl roku snesla z neakceptovatelných výšin na nějaké tři tisíce s daní za gigabajtový modul – a to už jsou částky, za jaké se prodávaly stejně velké 800MHz DDR2 moduly loni v listopadu. Ale vedle směšné pětistovky, za kterou seženete v konečném důsledku jen o málo slabší alternativu v podobě 1 GB 800MHz DDR2, je to pořád ještě moc na to, aby se dalo říci, že letošní rok patřil DDR3. I do těch nejlevnějších počítačů se podle odhadů mají dostat až v roce 2009.

AMD mělo údajně s oficiální podporou DDR3 u svých procesorů přijít ve druhé polovině příštího roku, ale to, jestli původní plány neovlivní komplikace provázející stávající procesory K10 s podporou DDR2, teprve uvidíme.

Čipové sady AMD 690, 770 a 790

Měla-li platforma AMD nějakou výraznou slabinu, byl to především malý výběr kvalitních základních desek. Velký podíl na tom má i menší počet kvalitních čipsetů – zatímco u Intelu se dá říci, že s každou novou generací přichází nové legendy, u AMD je volba čipsetu spíše otázkou kompromisu. Prvním čipsetem, kolem kterého byl po dlouhé době u platformy AMD poprask, byla čipová sada AMD 690V a 690G. Základní desky jím osazené mají integrovaný grafický adaptér, ale pro svou nízkou spotřebu, dobré výkony a stabilitu jsou oblíbené i u sestav osazených diskrétní grafickou kartou.

Nejnovější čipsety AMD 770 a 790X a 790FX jsou už ušité na míru patici AM2+, přinášejí podporu PCI Express 2.0. Díky výrobnímu procesu mají zajímavou spotřebu, výkonnější 790X nabízí podporu pro CrossFire dvou grafických karet a AMD 790FX zvládá dokonce až čtyři grafické karty ATI zapojené do CrossFire. Velkou slabinou je ale použití staršího jižního můstku SB600, který nabízí pouze čtveřici SATA 3,0 Gb/s portů. Výrobci lepších desek tento nedostatek kompenzují osazováním přídavných řadičů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Snad už to bude s příslibem řady modelů základních desek předních výrobců s nabídkou základních desek pro střední a vyšší třídu na platformě AMD o něco veselejší.

Čipové sady Intel rodiny 30

Čipset Intel P35 z rodiny Intel 30 znamená pro střední třídu totéž, co pro ni loni znamenala čipová sada P965. Opravdu významnou novinkou je již zmiňovaná podpora DDR3 u dražších verzí těchto čipových sad. Na rozdíl od čipsetů P965 přidávají nové čipsety i oficiální podporu procesorů se 1 333MHz sběrnicí (i když ty běží i na novějších deskách s P965).

Intel X38 pro nejvyšší segment trhu je pak první čipovou sadou s oficiální podporou další generace PCI Express s označením 2.0.

Radost z podpory DDR3 jen trochu kazí fakt, že už se, ještě před větším rozšířením nových modulů, PCI Express 2.0 a 45nm procesorů Intelu, šeptá o nástupci rodiny 30 – totiž o čipsetech rodiny 40, které se mají objevit v průběhu příštího roku. Novinky s čipovou sadou X48, která vystřídá zánovní X38, už jsme mohli spatřit letos.

Kapitoly článku

Témata článku: Levné monitory k počítači, Levná řada, Levné televizory, Fyzické rozlišení, Základní frekvence, Efektivní frekvence, DDR2, Oled televizor, Vysoká třída, Velká spotřeba, OLED, Levný monitor, Led televizory, Televize LED, Zalman, Střední třída, Nové televizory 2016, Child, Unikátní projekt, První karta, Nejpoužívanější rozhraní, Nový objev, Reálný dopad, Brzká budoucnost, Nostalgie


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 138

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky