Deset významných HW novinek roku 2007

Loňský rok znamenal ve vyšší třídě malou hardwarovou revoluci. Letos se dočkali příznivci střední a nižší třídy.
Deset významných HW novinek roku 2007
Kapitoly článku

Fenomenální procesory

Dlouho očekávaná novinka, procesory AMD z řady K10, si letos odbyla svou nepříliš vydařenou premiéru. Nejprve se objevily serverové Barcelony, v listopadu je následovaly procesory pro stolní počítače z řady Phenom. Kvůli průtahům souvisejícím s objevenou (a poněkud přeceňovanou) chybou 298 dopady uvedení nových procesorů ale pocítíme spíše příští rok, kdy se mají objevit v nových revizích. Už dnes ale víme, že s ohledem na slabší výkon při obdobných frekvencích a nižší takty oproti stávajícím procesorům Intelu při podobných cenách mezi procesory nezpůsobí to, co se loni povedlo procesorům Core 2. A dokud nebude AMD stíhat uspokojovat poptávku, nemá důvod ani k významnému zlevňování.

Klepněte pro větší obrázek

Paměťové moduly DDR3

Spolu s uvedením čipových sad Intel z rodiny 30 – tedy čipsetů Intel G31, G33, G35, P31, P35 a X38 – přišel Intel u některých z nich jako první s oficiální podporou paměťových modulů typu DDR3.

I když to tak při pohledu do ceníků nevypadá, moduly typu DDR2 už to mají spočítané. Efektivní frekvence těch nejvýkonnějších DDR2 se pohybuje od 1066 do 1333 MHz, navíc za cenu vysokého napájecího napětí. Moduly DDR2 na 1066 MHz jsou oproti těm 800MHz výrazně dražší a z toho důvodu méně populární.

Nové DDR3 se pohybují na efektivní frekvenci 1066 až 1600 MHz, a není problém, aby běžely ještě rychleji. Už v době uvedení čipsetů P35 vystavovali výrobci pamětí prototypy na frekvenci 2 GHz, které se dnes pomalu dostávají do prodeje. Co jejich prodejům příliš neprospívá, a ještě dlouho prospívat nebude, je vysoká cena. Ta se sice za půl roku snesla z neakceptovatelných výšin na nějaké tři tisíce s daní za gigabajtový modul – a to už jsou částky, za jaké se prodávaly stejně velké 800MHz DDR2 moduly loni v listopadu. Ale vedle směšné pětistovky, za kterou seženete v konečném důsledku jen o málo slabší alternativu v podobě 1 GB 800MHz DDR2, je to pořád ještě moc na to, aby se dalo říci, že letošní rok patřil DDR3. I do těch nejlevnějších počítačů se podle odhadů mají dostat až v roce 2009.

AMD mělo údajně s oficiální podporou DDR3 u svých procesorů přijít ve druhé polovině příštího roku, ale to, jestli původní plány neovlivní komplikace provázející stávající procesory K10 s podporou DDR2, teprve uvidíme.

Čipové sady AMD 690, 770 a 790

Měla-li platforma AMD nějakou výraznou slabinu, byl to především malý výběr kvalitních základních desek. Velký podíl na tom má i menší počet kvalitních čipsetů – zatímco u Intelu se dá říci, že s každou novou generací přichází nové legendy, u AMD je volba čipsetu spíše otázkou kompromisu. Prvním čipsetem, kolem kterého byl po dlouhé době u platformy AMD poprask, byla čipová sada AMD 690V a 690G. Základní desky jím osazené mají integrovaný grafický adaptér, ale pro svou nízkou spotřebu, dobré výkony a stabilitu jsou oblíbené i u sestav osazených diskrétní grafickou kartou.

Nejnovější čipsety AMD 770 a 790X a 790FX jsou už ušité na míru patici AM2+, přinášejí podporu PCI Express 2.0. Díky výrobnímu procesu mají zajímavou spotřebu, výkonnější 790X nabízí podporu pro CrossFire dvou grafických karet a AMD 790FX zvládá dokonce až čtyři grafické karty ATI zapojené do CrossFire. Velkou slabinou je ale použití staršího jižního můstku SB600, který nabízí pouze čtveřici SATA 3,0 Gb/s portů. Výrobci lepších desek tento nedostatek kompenzují osazováním přídavných řadičů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Snad už to bude s příslibem řady modelů základních desek předních výrobců s nabídkou základních desek pro střední a vyšší třídu na platformě AMD o něco veselejší.

Čipové sady Intel rodiny 30

Čipset Intel P35 z rodiny Intel 30 znamená pro střední třídu totéž, co pro ni loni znamenala čipová sada P965. Opravdu významnou novinkou je již zmiňovaná podpora DDR3 u dražších verzí těchto čipových sad. Na rozdíl od čipsetů P965 přidávají nové čipsety i oficiální podporu procesorů se 1 333MHz sběrnicí (i když ty běží i na novějších deskách s P965).

Intel X38 pro nejvyšší segment trhu je pak první čipovou sadou s oficiální podporou další generace PCI Express s označením 2.0.

Radost z podpory DDR3 jen trochu kazí fakt, že už se, ještě před větším rozšířením nových modulů, PCI Express 2.0 a 45nm procesorů Intelu, šeptá o nástupci rodiny 30 – totiž o čipsetech rodiny 40, které se mají objevit v průběhu příštího roku. Novinky s čipovou sadou X48, která vystřídá zánovní X38, už jsme mohli spatřit letos.

Kapitoly článku

Témata článku: Fyzické rozlišení, DDR3, Nové televizory 2016, Unikátní projekt, Child, První monitor, Asus Eee, Nejvýkonnější karta, Nová sada, Základní frekvence, Brzká budoucnost, Levné monitory k počítači, Efektivní frekvence, Očekávaná novinka, Cosmos, Oled televizor, OLED, První generace, Nejnovější čipset, Střední třída, Nejpoužívanější rozhraní, Levné televizory, DDR2, Reálný dopad, První karta


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11